Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
V nasledujúcich mesiacoch sa budeme snažiť predstaviť realizácie z okolitých krajín, ktoré boli nominované na Cenu európskej únie za súčasnú architektúru Mies van der Rohe Awards. Slovenský výber sme koncom januára predstavili v samostatnom článku, ostatné realizácie nájdete v súvisiacich článkoch v závere textu. Dnes priblížime prvú z 15 nominovaných stavieb u našich západných susedov.
Za návrhom zážitkového gastronomického areálu na predhorí Štajerských Álp stojí viedenský ateliér PPAG architects, ktorý zvíťazil vo vyzvanej architektonickej súťaži. Šéfkuchár Heinz Reitbauer s manželkou Birgit sa rozhodli rozšíriť svoje aktivity do rodného kraja, kde na základoch rodinného hospodárstva vo výške 1059 m n. m. vyrástol areál Steirereck at Pogusch. Anna Popelka a Georg Poduschka z PPAG architects prvýkrát spolupracovali s manželmi Reitbauerovcami už pri návrhu michelinskej reštaurácie Steirereck vo viedenskom mestskom parku.
Nový koncept na štajerskej samote rozvíja hospodárstvo v údolí Mürztal, s koreňmi siahajúcimi do 17. storočia. Pôvodné objekty dopĺňajú nové celky, ktoré rozširujú celkovú podlažnú plochu na 3700 m2. To všetko bez výrazného narušenia charakteru usadlosti. Víziu inovatívneho gastronomického podnikania, spojeného a ubytovaním a udržateľným hospodárením zhmotňuje areál s políčkami na pestovanie plodín, chovom hospodárskych zvierat, vlastnou elektrárňou na biomasu, alebo apartmánmi situovanými priamo v jednom zo skleníkov.
“Skleníky”
Skleníky v nadmorskej výške viac ako tisíc metrov nad morom slúžia primárne na pestovanie plodín pre kuchyňu. Väčší “studený skleník” (s teplotou v zime iba niečo nad bodom mrazu) slúži na celoročné pestovanie rastlín. Súčasne zastrešuje ubytovanie hostí v malých izolovaných bunkách a wellness zónu pod úrovňou terénu. Architekti tento celok prepojili suchou nohou s oddychovou zónou, kuchyňou s jedálňou a teplým skleníkom (celoročne ~ 22°), ktorý zásobuje kuchyňu čerstvými bylinkami.
“Kamenný dom” a “drevený dom”
K rekonštrukcii archetypálnych objektov, ktoré tvoria súčasť hospodárstva už od 17. storočia, pristupovali architekti s adekvátnou pokorou. Napriek výrazným terénnym prácam sa snažili architekti zasahovať do okolia stavieb čo najmenej. Rekonštrukcia vyzdvihuje hodnotné dobové remeslo a viacero pôvodných detailov.
“Kuchyňa s grilom a barom”
Ak chcú byť hostia v centre diania, ich kroky smerujú do prístavby, scénicky osvetlenej rozmerným svetlíkom. Priestor charakterizujú neobvyklé segmenty dreveného kýlového stropu. Ľahká drevená konštrukcia je jasne čitateľná v odhalených rezoch.
“Prístrešok”
Variabilný otvorený priestor s výhľadom na okolitú scenériu dokáže zabezpečiť zázemie pre najrôznejšie akcie. Systém flexibilných lamelových závesov umožňuje rýchle členenie prístrešku na menšie zóny a celky. Ateliér PPAG stojí za množstvom autorských detailov, ako organické kľučky, 3D tlačené umývadlá, alebo terrazzové podlahy, ktoré vznikli zaliatím vložených keramických tvaroviek.
Podklady: PPAG architects
Fotografie: Hertha Hurnaus