Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
V nasledujúcich mesiacoch sa budeme snažiť predstaviť realizácie z okolitých krajín, ktoré boli nominované na Cenu európskej únie za súčasnú architektúru EU mies award. Slovenský výber sme koncom januára predstavili v samostatnom článku. Pokračujeme predstavením realizácií u našich severných susedov. Po rozsiahlej revitalizácii areálu prvej mestskej elektrárne vo Varšave predstavíme komorný projekt komunitného areálu v juhopoľskom meste Rybnik.
Kontext a genéza projektu
Projekt sa nachádza v meste Rybnik, neďaleko českých hraníc. Stopäťdesiattisícové mesto vzniklo zlúčením viacerých menších sídiel. Myšlienka výstavby centra miestnych aktivít vznikla ako reakcia na rastúce negatívne spoločenské javy. Projekt zhmotnil potrebu vytvorenia priestoru pre rozličné kultúrne a športové aktivity. Práce sa začali urbanistickými a sociálnymi štúdiami. Dôležitú časť prípravy tvoril participatívny proces a diskusia s miestnymi obyvateľmi - budúcimi užívateľmi areálu. Cieľom rozsiahleho projektu je pokryť viacero mestských častí. Výzvou preto bolo vytvoriť flexibilný koncept, ktorý sa dokáže prispôsobiť rôznym kontextom lokalít. V spolupráci s mestským zastupiteľstvom boli zorganizované verejné konzultácie, kde obyvatelia mohli pripomienkovať navrhovaný architektonický koncept. Ich pozitívna spätná väzba umožnila zahájenie pilotného projektu v časti Kłokocin.
Najdôležitejším objektom v areáli je budova s multifunkčnou halou, prístupnou cez priestorné otvorené foyer. Obslužný blok s kuchyňou, hygienou a technickým zázemím je situovaný do zužujúceho sa zadného traktu. Hlavnú budovu dopĺňa prístrešok, ktorý uzatvára areál z juhozápadnej strany. “Prístrešok sa počas pandémie a súvisiaceho zákazu používania uzavretých priestorov nečakane stal hlavným miestom stretnutí miestnych,” dopĺňajú autorky projektu.
Obe stavby vymedzujú štvrťkruhovú dláždenú piazettu. Časti striech, smerujúcich do vnútorného priestoru sú využité ako amfiteátrové sedenie pri vonkajších podujatiach.
Predpokladom realizácie nízkorozpočtového projektu bola racionálna konštrukcia, ktorú dokážu bez problémov realizovať miestni dodávatelia, bez skúseností s náročnou tesárskou prácou. Jednoduchá sústava lepených drevených krokiev, ktoré sa na jednej strane predlžujú a na druhej skracujú, definuje základný geometrický rámec. Drevenú konštrukciu dopĺňa obklad z rovnakého materiálu. Horizontálne smrekovcové dosky na fasáde časom zvetrávajú a splývajú s okolím. Autorky sa snažili v čo najväčšej miere využiť materiál a prácu miestnych dodávateľov.
“Vďaka tomu, že obyvatelia boli zapojení do celého procesu realizácie projektu - od sociálnych konzultácií, až po jeho správu - cítia zaň osobnú zodpovednosť. Použitie dreva - materiálu, ktorý si vyžaduje starostlivosť, sa stalo metaforou medziľudských a sociálnych vzťahov - ktoré treba tiež priebežne udržiavať. Svedectvom ich dôležitosti je budova miestneho centra aktivít, ktorú využívajú a svedomito sa o ňu starajú obyvatelia mestskej časti.” dopĺňajú na záver architektky.
Podklady: MWArchitekci
Fotografie: Michał Jędrzejowski a Marcin Giba