Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Bienálnu prehliadku najlepších diplomových prác architektonických škôl Young Talent Architecture Award organizuje nadácia Mies van der Rohe v Barcelone s podporou Creative Europe ako rozšírenie bienálnej Európskej ceny za súčasnú architektúru - Mies van der Rohe Award, ktorá je najvýznamnejšou európskou súťažou v oblasti architektúry.
Nadácia je zakladajúcim členom Európskeho kultúrneho centra v Benátkach a prehliadku YTAA organizuje v spolupráci s Európskou asociáciou architektonických škôl (EAAE), Európskou radou architektov (ACE-CAE) a platformou World Architects.
Cieľom súťaže je podpora čerstvých absolventov odboru architektúra, urbanizmus a krajinná architektúra. YTAA vznikla s cieľom podpory najtalentovanejších študentov ešte pred tým, než vstúpia do profesionálneho života.
Porota vyberala z 382 diplomových prác zo 155 škôl z celej Európy. Do finále postúpilo 12 z nich.
Štyria víťazi boli vyhlásení v októbri. Porota ďalej zostavila shortlist 43 vynikajúcich projektov, medzi ktoré sa dostala aj práca z Českej republiky. Do súťaže sa nezapojila žiadna zo slovenských škôl.
Všetky štyri ocenené projekty pracovali s témou kultúrneho dedičstva. “Diela podnietili dôležitú diskusiu o narábaní s historickou esenciou v kontexte súčasných miest. Mladí autori hľadajú nové možnosti využitia s dôrazom na princípy udržateľného navrhovania. Víťazné projekty sú dôkazom toho, že nastupujúca generácia cíti zodpovednosť za vývoj moderných sídiel a ochranu kultúrneho dedičstva,” zhrnul Oya Atalay Franck, prezident European Association for Architectural Education.
Víťazné práce:
Prvým z víťazov je Willem Hubrechts, absolvent flámskej Katholieke Universiteit Leuven s projektom “Off the Grid. - Re / defining the urban Andes through Ayacucho's water urbanism”.
Práca so širokým záberom a interdisciplinárnym presahom. Autor sa zaoberá problematikou vodného hospodárstva v rýchlo rastúcom sídle Ayacucho na úpätí peruánskych Ánd.
Ayacucho je jedným z najrýchlejšie rastúcich miest v Peru: za posledných desať rokov jeho populácia narástla šesťnásobne. Rast, v kombinácii s nedostatkom vody v dôsledku zmeny podnebia vytvára veľký tlak na hľadanie nových riešení. Stále rastúca spotreba vody zároveň narúša pôvodný ekosystém rieky Cachi. Ako môže mesto znížiť dopyt po pitnej vode? Ako schodná cesta sa ukazuje začlenenie potrebnej infraštruktúry do verejného priestoru.
Projekt sa zameriava na okrajové časti mesta. Tieto „hranice“ majú strategický význam ako miesta budúceho rozvoja. Absencia jednoznačnej vízie a plánovania zo strany mesta vytvára priestor pre zapojenie miestnych komunít, ktoré budú vo výsledku formovať budúcu tvár zástavby.
V tejto súvislosti sa vynára nová otázka: ako sa uplatniť ako architekt v prostredí, kde absentuje „akt navrhovania“. Nie sú tu žiadni architekti, žiadni urbanisti. Ľudia sa spoliehajú na predošlé skúsenosti a vzájomnú pomoc, hlboko zakorenenú v andskej kultúre. Práve tradičné prvky andského vodného hospodárstva sú v projekte kľúčové.
Architekt vystupuje v úlohe tlmočníka, ktorý prekladá starodávne andské princípy a infraštruktúru do nového urbánneho kontextu.
S ohľadom na tento prístup autor navrhuje tri stratégie. Ako prípadovú štúdiu zvolil okolie časti Mollepata. Prvá stratégia aktivuje voľné priestranstvá, rozptýlené po okolí, ako miesta pre potrebnú infraštruktúru. Slúžia ako zásobárne, filtre a čističky. Dôležitý je sociálny aspekt projektu, ktorý je postavený na spolupráci v rámci komunity. Druhá a tretia prípadová štúdia sa sústreďuje na miestnu tržnicu, ktorá mimo verejnú sieť recykluje úžitkovú vodu pre svoje potreby a zachytáva dažďovú vodu stekajúcu po uliciach. Tretia stratégia zlepšuje zlé pôdne podmienky planiny Mollepata zavedením kompostovacieho cyklu. Riešenie by malo prispieť k schopnosti pôdy zadržiavať vodu. Kombinácia týchto troch stratégií by mohla vyústiť do siete projektov, ktoré budú zakomponované do urbánnej štruktúry.
Druhou ocenenou prácou je projekt s názvom "Three places to inhabit the mountain range in the Maule region". Trojica autorov: Pía Montero, Maria Jesús Molina, Antonia Ossa, ukončila štúdium na čilskej Universidad de Talca.
Čile, hornatý región Maule, trojica drobných stavieb ako súčasť záverečných prác. Drobná infraštruktúra v úzkom prepojení s drsnou prirodou Ánd je dôkazom tvorivého talentu študentov a previerkou ich schopností v architektonickej praxi.
Do víťazného výberu sa dostali tiež Álvaro Alcázar Del Águila, Eduard Llargués, Roser Garcia a Sergio Sangalli, absolventi katalánskej Vallès School of Architecture, s projektom “OASI - Renaturalization of Llobregat river in its passage through Sallent”.
Transformácia krajiny pozdĺž rieky Llobregat - reálne zadanie, reálny klient (mesto Sallent), krátky časový horizont. Lokalitu, ktorá je dedičstvom priemyselnej minulosti Sallentu, ohraničujú budovy Torre del Gas a Fàbrica Vella. Krajina, ktorá zmenila tvár v dôsledku nahromadenia sedimentov z vodnej nádrže je pretvorená ako súčasť nového verejného priestoru. Cieľom návrhu je posilniť miesto, ktoré doslova stratilo svoje korene. Projekt sa snaží obnoviť kontinuitu lesného porastu v zraniteľnej, antropizovanej krajine.
Ako poslednú z ocenených prác predstavujeme "Stage for the City - Defining a Language of Contemporary Civic Use. Autorom je Monika Marinova, absolventka School of Art Architecture & Design na londýnskej Metropolitan University.
Modelový príklad revitalizácie centra mesta Stoke – stelesnenia postindustriálních britských sídiel. Stoke-on-Trent - dvestopäťdesiattisícové mesto na spojnici medzi Manchesterom a Birminghamom vzniklo spojením šiestich sídiel, usporiadaných v páse pozdĺž cesty A500. Rýchla industrializácia a hospodársky rast sprevádzal rozvoj občianskej vybavenosti a výstavba množstva kultúrnych, sakrálnych a administratívnych stavieb. Aglomerácii dalo názov mesto Stoke, geografickým centrom je však Hanley. Projekt sa snaží riešiť absenciu výrazného občianskeho centra zjednotením a koncentrovaným administratívy. Snaží sa nájsť súčasný architektonický jazyk, ktorý by nadviazal na lokálny architektonický jazyk a vyzdvihol kultúrne a priemyselné dedičstvo mesta.
Viac informácii o cene a víťazných projektoch nájdete na stránke YTAA.