Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
V nasledujúcich mesiacoch sa budeme snažiť predstaviť realizácie z okolitých krajín, ktoré boli nominované na Cenu európskej únie za súčasnú architektúru Mies van der Rohe Awards. Slovenský výber sme koncom januára predstavili v samostatnom článku, ostatné realizácie nájdete v súvisiacich článkoch v závere textu. Dnes priblížime ďalšiu z 15 nominovaných stavieb u našich západných susedov.
Podobu obchodného domu v blízkosti stanice Westbahnhof určila trojfázová architektonická súťaž, ktorej súčasť tvorili viaceré workshopy. Víťazný návrh viedenského ateliéru querkraft architects podľa vyhlasovateľa najlepšie reagoval na zadanie s mottom “chceme byť dobrým susedom“.
Poloha novostavby v širšom centre mesta kládla na autorov neporovnateľne vyššie nároky ako štandardný obchodný dom na periférii. Koncept reaguje na rýchle zmeny trhu. Väčšina obyvateľov centrálnych častí Viedne preferuje na dennej báze využívanie hromadnej dopravy, jazdu na bicykli, kolobežke, alebo peší pohyb. Auto je pre nich skôr komplikáciou ako výhodou. Tomuto trendu sa prispôsobuje aj nakupovanie. Praktickejší je napríklad nákup v online priestore, ako jazda k obchodnému domu na perifériu.
Ako vytvoriť koncept, ktorý by reflektoval meniace sa správanie spotrebiteľov a zároveň bol dobrým susedom? Základom je flexibilný železobetónový skelet v rastri 10 x 10 metrov. Ten umožňuje zmenu funkčnej náplne na základe aktuálnych požiadaviek. V súčasnosti obchod z nábytkom a reštaurácia zaberajú spodné poschodia, hostel s 345 lôžkami využíva dvojicu najvyšších podlaží. Bonusom je verejne prístupná strešná terasa s kaviarňou a výhľadom na mesto. Budova tak žije v režime 24/7.
Obchodný dom funguje ako showroom, kde si môžu návštevníci nakúpiť všetko, čo odnesú hromadnou dopravou, na bicykli alebo pešo. Všetko ostatné im dodajú v rovnaký deň z logistického centra vo Viedni priamo domov.
Základný architektonický koncept reflektuje aj fasáda. Autori uvádzajú, že sa inšpirovali bežným kusom nábytku. Vonkajšia obálka pripomína policový systém s hĺbkou 4,5 m. Predsadená oceľová konštrukcia umožňuje rozšírenie vnútorných priestorov, vytvorenie terás so zeleňou, alebo situovanie nevyhnutnej technickej infraštruktúry (výťahy, únikové schodiská, TZB…). Zároveň tieni presklené plochy pred priamym slnkom.
Súčasťou projektu je výsadba 160 stromov, rozmiestnených pozdĺž “policového systému” na fasáde, alebo na strešných terasách. Zvolené riešenie podľa slov architektov umožnilo intenzívnejšiu výsadbu, než by bolo možné dosiahnuť na rovnakej ploche nezastavanej parcely. Zároveň zdôrazňujú, že zeleň má výrazný vplyv na mikroklímu budovy v hustej mestskej zástavbe.
Autor: querkraft architects
Foto: Heausler, Hertha Hurnaus