Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
V nasledujúcich mesiacoch sa budeme snažiť predstaviť realizácie z okolitých krajín, ktoré boli nominované na Cenu európskej únie za súčasnú architektúru EU mies award. Slovenský výber sme koncom januára predstavili v samostatnom článku, ostatné realizácie nájdete v súvisiacich článkoch v závere textu. Pokračujeme predstavením ďalšej realizácie z verejného sektoru u našich západných susedov.
Dnes sa pozrieme do mesta Mödling, kde minulý rok dokončili štátnu nemocnicu s poliklinikou. Realizácia rozsahom zodpovedá plánovanej martinskej "nemocnici budúcnosti".
Nemocnica pre stotisícové spádové územie okresu Mödling, ktorá sa nachádza iba päť kilometrov od južnej hranice katastrálneho územia Viedne nahradila staršie zdravotnícke zariadenie. Komplikovaná realizácia prebiehala v etapách a musela zabezpečiť súčasné fungovanie nových a starých blokov nemocnice. Projekt dokončený v roku 2020 kompletne nahradil nevyhovujúce objekty trojicou nových átriových pavilónov, ktoré zahŕňajú lôžkovú časť a modernú polikliniku.
Urbanistické riešenie, ktoré člení prevádzku do vzájomne prepojených pavilónov s výškou 16 metrov sa snaží redukovať mierku novej zástavby. Nové objemy sú čiastočne ustúpené od ulice do zeleného prostredia vnútrobloku. Svet sám o sebe tvoria vnútorné átriá, do ktorých smerujú rozsiahle presklené plochy a výhľady z čakární a oddelení.
Vonkajšie fasády z lícových tehál pieskovej farby pomáhajú začleniť novostavbu do mestskej štruktúry. Pevné vonkajšie steny a raster vonkajších perforácií nadväzuje typológiu v bezprostrednom okolí.
Pavilóny vzájomne prepája transparentná centrálna hala. Architekti pri návrhu kládli dôraz na prehľadnosť prevádzky a jednoduchosť orientácie návštevníkov, pacientov a personálu. Výrazný informačný systém vedie návštevníkov z otvorenej centrálnej haly do jednotlivých pavilónov. Chodby sú na každom podlaží opticky prepojené s pohľadmi do átria, čo umožňuje rýchlu orientáciu v rámci celého komplexu. Samozrejmosťou je dôraz na flexibilitu využitia priestoru s minimom fixných konštrukcií (potrebu ešte zvýraznila “doba covidová”) a osobitá pozornosť venovaná štruktúre spoločných priestorov. Podporujú interakciu pacientov a vytvárajú komfortné zázemie pre personál.
Dôraz autorov na kvalitu vnútorného prostredia podporuje materiálové riešenie. Tvrdé hygienické povrchy a svetlú farebnú schému dopĺňajú prírodné materiály ako drevo, alebo kameň.
Podklady: fasch&fuchs.architekten