Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Predstavujeme ďalšie dielo poľského kolegu Roberta Konieczneho, ktorý bude budúci týždeň prijatý medzi členov francúzskej Akadémie architektúry (Académie d'architecture).
V tomto kontexte stojí za pozornosť aj jedna z posledných realizácií jeho ateliéru - bytový dom UNIKATO.
V portfóliu široko publikovaných víl, alebo veľkých kultúrnych stavieb, kde architekt pracoval so štedrým rozpočtom, je bytový dom v centre Katovíc výnimkou.
Domáce prostredie, súkromný investor, nízky rozpočet (1000 € / m2), hľadanie kompromisov... Uplatnili sa len nenáročné, ekonomické a ľahko realizovateľné riešenia. Dôležitý je opäť prepracovaný koncept. Surové železobetónové schodisko, biele plastové okná, či tmavá silikátová omietka sú štandardnými prvkami typickými pre tento projekt.
"Nízkorozpočtový bytový dom oživuje vyľudnené centrum mesta Katovice, ktoré je zaťažené hustou automobilovou dopravou. Projekt je inšpirovaný kvalitnou, smogom znečistenou predvojnovou architektúrou, s ktorou sa snaží nadviazať dialóg," vysvetľuje architekt.
Budova sa nachádza v centre Katovíc. Mesto, ktoré je centrom hornosliezskej priemyselnej aglomerácie prešlo dynamickým rozvojom. Svedectvom čias prosperujúceho ťažkého strojárstva sú impozantné stavby, ktoré vznikli počas vlny intenzívnej výstavby. V súčasnosti mesto zažíva demografickú krízu a trpí suburbanizáciou. Napriek tomu tu v poslednej dobe vznikli nové kultúrne a kancelárske priestory. Čo však chýba, je kvalitné bývanie. Centrum mesta je zaťažené intenzívnou dopravou. ktorú majú sčasti na svedomí zamestnanci dochádzajúci z predmestí a blízkeho okolia.
Možným riešením situácie je zahusťovanie centrálnych častí mesta. Nový Konieczneho dom vyplnil parcelu na nároží obytného bloku. Napriek expresívnej forme to urobil s citom. Neodvracia sa od modernistickej tradície okolitých foriem. Využíva overené princípy tvorby.
Koncept
"Architektúra Katovíc, kedysi jasná a nedotknutá, bola dlhé roky vystavená smogu. Budovy sa stávali čoraz špinavšími, až takmer sčernali. Nové, biele plastové okná kontrastujú s tmavými fasádami predvojnových stavieb." Práve tento poznatok sa stal jedným z východísk pri návrhu nového bytového domu.
Zo susediacich budov si autori "požičali" motív jednotnej šírky stavebných otvorov. V tomto prípade je matematický raster dotiahnutý aj vo vertikálnom smere. Balkóny kopírujú šírku stavebného otvoru. Pevné zábradlie, pri pohľade z ulice, "odrezáva" spodnú časť balkónových dverí. Na fasáde vyniká motív zdanlivých štvorcových okien.
Paralelne usporiadané balkóny prepožičiavajú budove dve tváre. Pri diaľkových pohľadoch je plasticita fasády utlmená, objekt zapadá do okolitého kontextu. Pri bližšom pohľade vynikne dynamická priestorová kompozícia štíhlych konzol. Ľahko udržateľný "nerezový" sokel, kopírujúci výšku obkladu susednej budovy, je v takomto prostredí takmer nevyhnutnosťou. Práve sokel je jednou z najdrahších súčastí budovy. Pokračuje ako oplotenie a definuje jasnú hranicu privátneho priestoru. Napriek obmedzenému rozpočtu bola zrealizovaná zelená strecha, ktorá je súčasne symbolickým gestom. "Tak ako budova samotná, prináša nový život do centra, navyše absorbuje toľko skloňovaný prach a smog ," dopĺňa Konieczny.
V krátkosti o autorovi:
Podľa počtu medzinárodných ocenení je ateliér Roberta Konieczneho jeden z najúspešnejších v strednej Európe. V poslednom desaťročí bola pozornosť významných médií venujúcich sa architektúre sústredená takmer vždy na západ od nás. Takisto sem smerovali aj všetky významnejšie ocenenia (pozri napríklad Cenu Miesa van der Rohe). Zástupcovia z východnej časti kontinentu boli uvádzaní skôr ako osamotené výnimky či kuriozity pre ilustráciu. Toto v posledných rokoch prestáva platiť, aj vďaka generácii talentovaných architektov, kam patrí aj R. Konieczny.
Najvýznamnejším momentom návrhového procesu je v podaní ateliéru KWK Promes hľadanie dobre uchopiteľného konceptu. Priestorové riešene, forma aj funkcia navrhovaného objektu, materiály a tiež detaily vychádzajú zo silnej základnej idey. Niekedy sa jedná o jednoduchý kubický tvar, inokedy o organickú až amorfnú formu. Výsledok vždy vyplýva priamo z počiatočnej koncepcie, ktorá určuje konštrukčné princípy celku. Takáto architektúra nie je tendenčná a nepodlieha aktuálnej móde."Prestaňme architektúru estetizovať. Nebude formálna, ale logická a pochopiteľná," proklamuje svoj prístup autor.
Do pozornosti dávame napríklad vlastný dom architekta, alebo viacero realizácií a projektov, ktoré sme publikovali na našich stránkach (súvisiace články pod týmto príspevkom).
Podklady: KWK Promes