Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Bienálnu prehliadku najlepších diplomových prác architektonických škôl Young Talent Architecture Award organizuje nadácia Mies van der Rohe v Barcelone s podporou Creative Europe ako rozšírenie bienálnej Európskej ceny za súčasnú architektúru - Mies van der Rohe Award, ktorá je najvýznamnejšou európskou súťažou v oblasti architektúry.
Nadácia je zakladajúcim členom Európskeho kultúrneho centra v Benátkach a prehliadku YTAA organizuje v spolupráci s Európskou asociáciou architektonických škôl (EAAE), Európskou radou architektov (ACE-CAE) a platformou World Architects.
Cieľom súťaže je podpora čerstvých absolventov odboru architektúra, urbanizmus a krajinná architektúra. YTAA vznikla s cieľom podpory najtalentovanejších študentov ešte pred tým, než vstúpia do profesionálneho života.
Porota vyberala z 334 diplomových prác zo 118 škôl z celej Európy, ale aj z Číny a Kórey, ktoré sa tento rok zúčastnili ako hosťujúce krajiny. Do finále postúpilo 12 z nich.
Štyria víťazi boli vyhlásení 28. júna. Porota ďalej zostavila zoznam 28 vynikajúcich urbanistických a krajinárskych projektov, medzi ktoré sa dostali aj dva z Českej republiky. Do súťaže sa nezapojila žiadna zo slovenských škôl. Doplnenie: Do užšieho výberu poroty sa dostal aj slovenský diplomant Filip Galko s prácou Lasvit flagship store. Projekt vznikol pod vedením Jána Stempela na Fakulte architektúry ČVUT v Prahe.
Všetky štyri ocenené projekty pracovali s témou kultúrneho dedičstva. “Diela podnietili dôležitú diskusiu o narábaní s historickou esenciou v kontexte súčasných miest. Mladí autori hľadajú nové možnosti využitia s dôrazom na princípy udržateľného navrhovania. Víťazné projekty sú dôkazom toho, že nastupujúca generácia cíti zodpovednosť za vývoj moderných sídiel a ochranu kultúrneho dedičstva,” zhrnul Oya Atalay Franck, prezident European Association for Architectural Education.
Predstavujeme víťazné práce:
Prvým z víťazov je Hendrik Brinkmann, absolvent Fakulty architektúry, médií a dizajnu na Universität der Künste Berlin s projektom “Neue Bau|akademie Berlin - a club for the former & future architecture”.
Budova Bauakademie Berlin bola postavená v roku 1832. Autorom je Karl Friedrich Schinkel. Na svoju dobu relatívne moderná stavba dlhé roky slúžila ako centrum vyššieho vzdelania v oblasti staviteľstva. Počas druhej svetovej vojny však bola značne poškodená a následne v roku 1962 zbúraná v rámci takzvanej “Rekonštrukcie historického centra Berlína”.
Prázdny pozemok odvtedy vyvoláva diskusiu o možnom “vzkriesení” inštitúcie. Roky trvajúca debata v posledných rokoch nadobudla reálnejšie kontúry. Obnova Bauakademie sa dostala ako téma aj na pôdu Bundestagu. “Práve v tej chvíli som začal pracovať na tejto téme v kontexte mojej diplomovej práce. Mojou úlohou bolo vytvoriť kritické prepojenie medzi predchádzajúcim a vznikajúcim, medzi pamäťou a videním,” hovorí Hendrik Birkmann.
Práca skúma Schinkelove myšlienky a vízie a interpretuje ich “hravým” spôsobom. Hlavným motívom objavujúcim sa v návrhu je reinterpretácia systému Schinkelových klenieb súčasným architektonickým jazykom. Výsledkom je pôsobivé priestorové stvárnenie, ktoré svojimi proporciami a tvarom vytvára zásadnú podobnosť s originálom. Architektúre zodpovedá aj funkčná náplň, ktorá nadväzuje na tradíciu Bauakademie. Avšak s tým rozdielom, že moderná inštitúcia v centre mesta sa stáva súčasťou verejného života.
Porota ocenila "dôslednú prácu autora v širokom spektre mierok. Od urbanistickej kompozície, cez architektúru, až po detail."Vyzdvihla tiež "lokalitný program zodpovedajúci polohe v centre mesta."
Druhou ocenenou prácou je projekt s názvom Perdido (stratený). Autorom je Julio Gotor Valcárcel, študent Fakulty architektúry na madridskej "polytechnike" .
P.R.U.S. - plán obnovy podzemných priestorov v Madride. História mesta úzko súvisí s jeho vodnou infraštruktúrou. Slovo "Madrid" pochádza z arabského slova Mayra, ktoré označuje systém vodovodov. Madridský systém qanāt (v španielčine, "viajes de agua") bol rozvinutý v 16. storočí. Voda bola v stredovekom španielsku pulzujúcou “krvou” ktorá zabezpečovala život v meste.
Z pôsobivej siete klenutých “tunelov” sa v súčasnosti zachovali iba izolované zlomky. Cieľom projektu je obnoviť a doplniť zabudnuté časti, ktoré boli kedysi súčasťou siete spájajúcej krajinu.
Projekt vychádza z historického a kartografického výskumu, ktorý analyzuje spomínanú podzemnú sieť. Autor počíta s výstavbou nových “nadzemných kanálov”. Klenuté stavby rozvíjajú geometriu podzemných kanálov a premiestňujú ju na povrch. Súčasťou je aj premyslené riešenie verejného priestoru, ktorý podporuje kultúrnu náplň intervencie.
V hodnotení poroty sa skloňuje najmä dôsledná analytická časť a "životaschopnosť" konceptu.
Do víťazného výberu sa dostal aj Matthew Gregorowski, absolvent The Cass Faculty of Art, Architecture & Design (London Metropolitan University) s projektom “Deplorable Framework”
Deplorable Framework je návrh na holistickú obnovu britského vidieka. Zalesnenie rozsiahlej plochy pretvára krajinu rezervácie Peak District National Park (chránená oblasť sa nachádza v centrálnom Anglicku medzi Manchestrom a Sheffieldom.
"Usiloval som sa znovu objaviť vidiecku krajinu. Návrh vznikal pre malé skupiny ľudí, ktoré dokážu profitovať zo spojenia s prírodou," hovorí autor.
Projekt je založený na hypotetickom krízovom scenári, ktorý môže nastať po Brexite. Tento moment berie autor ako príležitosť na preskúmanie alternatívnych prístupov k obývaniu a správe vidieka. Nastoluje tému udržateľného lesného a pôdneho hospodárstva.
"Aktuálna a provokujúca téma, hravá architektonická odpoveď," píše sa v stanovisku poroty.
Ako poslednú z ocenených prác predstavujeme The Bank of England: a dialectical project. Autorom je Loed Stolte, absolvent Fakulty architektúry na najstaršej a najväčšej holandskej technickej univerzite v meste Delft.
Projekt kriticky inšpirovaný legendárnou Bank of England (19. stor, architekt John Soane).
Sir John Soane (1753 - 1837) bol anglický architekt, ktorý tvoril v neoklasicistickom slohu.
V roku 1788 bol Soane vymenovaný za architekta a inšpektora Bank of England, kde pracoval a tvoril ďalších 45 rokov. Počas svojho pôsobenia veľkú časť inštitúcie prebudoval a výrazne rozšíril.
Bohužiaľ rozšírenie Johna Soana bolo zničené v dvadsiatych rokoch minulého storočia, čo považujú odborníci za jednu z veľkých strát. Dodnes je však projekt anglického architekta považovaný za príklad veľkolepej práce s mierkou a svetlom. Romantické stvárnenie rozšírenia Bank of England z 30. rokov 18. storočia ako "ruiny" bolo na svoju dobu radikálne.
Diplomová práca sa snaží nadviazať na spomínanú filozofiu. Moderná finančná inštitúcia podľa autora v dobe nástupu kryptomien by mala reflektovať nevyhnutné zmeny. Projekt sa stáva symbolom premeny finančného trhu, ktorý bude stavať na ruinách z predchádzajúceho obdobia.
Porotu oslovila originalita projektu. "Atraktívna téma: ruina, peniaze, banka. Pôsobivej grafike sekunduje literárny talent autora," stojí v záverečnom hodnotení.
Viac informácii o cene a víťazných projektoch nájdete na stránke Fundació Mies van der Rohe .