Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
21. apríl 2021
0
1183

Kampus Univerzity umenia a dizajnu Moholy-Nagy, Budapešť

Progresívny koncept univerzitného areálu.
Kampus Univerzity umenia a dizajnu Moholy-Nagy, Budapešť
Autori: Zsolt Gunther, Katalin CsillagInvestor: Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME)Plocha pozemku: 40 000 m²Podlažná plocha: 15 851 m²Návrh: 2018 - 2019Realizácia: 2019 - 2019Adresa: Zugligeti út. 9, Budapešť, MaďarskoPublikované: 27. apríl 2021

V nasledujúcich mesiacoch sa budeme snažiť predstaviť realizácie z okolitých krajín, ktoré boli nominované na Cenu európskej únie za súčasnú architektúru EU mies award. Slovenský výber sme koncom januára predstavili v samostatnom článku, ostatné realizácie nájdete v súvisiacich článkoch v závere textu. Pokračujeme predstavením realizácií u našich južných susedov. Kampus budapeštianskej Univerzity umenia a dizajnu Lászlóa Moholy-Nagyho v mnohom pripomína bratislavský art campus VŠVU. V tomto prípade však boli výsledky medzinárodnej súťaže pretavené do kvalitnej realizácie. 

Kampus Univerzity umenia a dizajnu Lászlóa Moholy-Nagyho (v maďarčine: Moholy-Nagy Művészeti Egyetem /MOME/) nedávno prešiel rozsiahlou revitalizáciou a dostavbou. Koncept revitalizácie areálu školy, ktorá zastrešuje študijné programy v oblasti umenia, architektúry, dizajnu a vizuálnej komunikácie, vzišiel z otvorenej architektonickej súťaže.

Do medzinárodnej architektonicko-urbanistickej súťaže na obnovu historickej budovy univerzity a dostavby objektov v areáli sa pred tromi rokmi zapojilo 22 autorských kolektívov. Zvíťazil oceňovaný domáci ateliér 3h architecture, ktorý má bohaté skúsenosti s tvorbou v historickom kontexte. Rozhovor s významnými maďarskými architektmi Katalin Csillag a Zsoltom Guntherom sme publikovali v roku 2018, medzi ich významné realizácie patrí napríklad rekonštrukcia Katedrály v Segedíne, ktorú sme predstavili v samostatnom článku. “Pri plánovaní rozšírenia budapeštianskeho kampusu Univerzity MOME bolo našim cieľom premeniť areál na katalyzátor súčasného a budúceho tvorivého vzdelávania,” vysvetľujú architekti. Návrh sa sústredil na rozšírenie výučbových priestorov, prestavbu záhrady a vytvorenie výskumnej jednotky, ktorá má spoluprácou s firmami a priniesť dodatočné príjmy.

“Než sme začali navrhovať, riešili sme otázku identity. Hľadali sme spojenie s osobou, ktorej meno univerzita nesie, umelcom s inovatívnou povahou, známym posúvaním umeleckých a technických hraníc. Prostredníctvom odkazu Lászlóa Moholy-Nagyho sme sa dostali až k hnutiu Bauhaus, ktorého princípy boli pre nás inšpiráciou,” ozrejmujú autori. Moholy-Nagy bol maďarský maliar a fotograf a tiež profesor na výtvarnej škole Bauhaus. Na jeho tvorbu výrazne vplýval konštruktivizmus. Bol tiež silným zástancom integrácie technológie a priemyslu do umenia. Celú kariéru pracoval so svetlom a jeho pôsobením v priestore. Architekti uplatnili pri návrhu kampusu viaceré spomínané myšlienky. Snažili sa po vzore Bauhausu vytvoriť  Gesamtkunstwerk - komplexné dielo, ktoré vytvorí podmienky pre "moderné" vyučovacie metódy, úzko prepojené s praxou.

Situácia
SituáciaAutor: 3h architecture

Kampus leží na zvažujúcim verejne prístupnom parku, v budatínskej štvrti Szépilona. Rozvoj areálu urbanisticky nadviazali na pôvodný plán architekta Zoltána Farkasdyho, ktorý od začiatku počítal s komplexom troch stavieb v osi. V jej strede leží jeho pôvodná budova A z roku 1953. Kampus rozšírili vyučovacie kapacity, výskumné centrum a podzemné fórum. Architektonický koncept vniesol do areálu dynamiku prostredníctvom voľného prepojenia funkcií a ich prepojením s verejným priestorom. Okoloidúci sa môžu zastaviť a pozrieť si v otvorenom priestore výstavu študentských prác...

“Nové objekty dávajú jasne najavo dobu svojho vzniku. Každá z nich má osobité priestorové riešenie. Zavesená konštrukcia pavilónu 'BASE' maximalizuje slobodu využitia naprieč poschodiami, Interiér historickej budovy 'A' podporuje interdisciplinárny dialóg, zatiaľ čo exteriér bloku 'UP'”, dopĺňa Zsolt Gunther.

Celková axonometria
Celková axonometriaAutor: 3h architecture
Pôdorysy
PôdorysyAutor: 3h architecture
Pozdĺžny rez
Pozdĺžny rezAutor: 3h architecture

V najvyššom bode hlavnej osi leží budova "BASE" pre študentov bakalárskeho programu, s neobvyklou zavesenou konštrukciou. Tri betónové jadrá nesú predpätú monolitickú konštrukciu pod strechou, ktorá distribuuje zaťaženie zavesených podláh. Zvolené riešenie umožnilo vizuálne otvoriť prízemie, bez akýchkoľvek dodatočných konštrukcií.

Rozložená axonometria opavilónu "BASE"
Rozložená axonometria opavilónu "BASE"

Uprostred leží pôvodnej budova “A” s kapacitami pre magisterské kurzy a administratívnu časť. Dispozícia na rozdiel od exteriéru prešla výraznými zmenami. "Pri formovaní nového usporiadania historickej budovy sme prekonfigurovali zhluk oddelených miestností na rozvoľnenú spoločnú štruktúru. Otvorený priestor prepája všetky tri podlažia vo vertikálnom aj horizontálnom smere," dopĺňa Katalin Csillag.

Rozložená axonometria historickej budovy "A"
Rozložená axonometria historickej budovy "A"

Tretia budova, ktorá smeruje k centru mesta má v rámci kampusu výsadné postavenie. Univerzitné inovačné centrum s ​​aulou dostalo názov “UP”. “Fasádny systém UP odkazuje na svetelné experimenty Lászlóa Moholy-Nagyho. Predsadený raster odlievaných sklenených tabúľ rozohráva optickú ilúziu tvorenú premenlivými ohniskovými vzdialenosťami. Efekt v interiéri vynikne pri pohybe, v každý moment ponúka odlišné priehľady”, vysvetľujú architekti.

Rozložená axonometria budovy "UP"
Rozložená axonometria budovy "UP"

Každá budova má vlastný vchod, ale hlavný vstup do areálu tvorí lievikovitá skulptúra, ktorá vedie študentov a návštevníkov do univerzitnej auly vo vnútri objektu “UP”. Objekty, ktoré sa navonok javia ako samostatné celky, sú pod zemou na rôznych úrovniach vzájomne prepojené. Podzemnú časť “GROUND”, navrhli architekti ako ako centrum interakcie, ktoré sa je najdôležitejším kolektívnym priestorom celého kampuse.

Model areálu
Model areáluAutor: 3h architecture
Model areálu
Model areáluAutor: 3h architecture

Zsolt Gunther (* 1964, Budapešť)

Študoval architektúru na technickej univerzite v Budapešti a na umeleckopriemyslovej akadémii vo Viedni, pod vedením Hansa Holleina. Titul získal v roku 1990. V rokoch 1991 až 1994 pracoval ako architekt v mnohých európskych kanceláriách (Mecanoo v Delfte, Boris Podrecca vo Viedni, Volker Giencke a Ernst Gisel brecht v Grazi). V roku 1994 založil spoločne s Katalin Csillag ateliér 3h architecture. V roku 2005 získal Cenu Miklosa Ybla, o štyri roky neskôr obhájil dizertačnú prácu (titul: doktor slobodných umení - DLA; téma: obrátená tradícia) V súčasnosti je jedným z vedúcich architektov v kancelárii 3h architecture. Zasvätil svoju prácu architektonickému výskumu nad rámec pragmatického projektovania. Jeden z vedúcich predstaviteľov ekologického laboratória univerzity MOME, zakladajúci člen Aktívház Szövetség (Aliancia aktívneho domu). Spolupracoval na zásadách maďarského sociálneho bývania v rámci skupiny 4xM.

Katalin Csillag (1967, Győr)

Študovala na technickej univerzite v Budapešti a na umeleckopriemyslovej akadémii vo Viedni, v majstrovskej triede, pod vedením Hansa Holleina. Titul získala v roku 1990. V rokoch 1992 až 1994 pracovala ako architektka v Gruppe 3 a v kancelárii architekta Helmuta Zieseritscha v Grazi. Spoluzakladateľka 3h architecture spoločne so Zsoltom Günther (1994). Od roku 2008 profesorka na postgraduálnej škole Združenia maďarských architektov v Budapešti. 

Podklady: 3h architecture
Foto: Tamás Bujnovszky, Balázs Danyi

Poloha diela

Zsolt Gunther
Katalin Csillag

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím