Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
V nasledujúcich mesiacoch sa budeme snažiť predstaviť realizácie z okolitých krajín, ktoré boli nominované na Cenu európskej únie za súčasnú architektúru EU mies award. Slovenský výber sme koncom januára predstavili v samostatnom článku, ostatné realizácie nájdete v súvisiacich článkoch v závere textu. Pokračujeme predstavením ďalšej zo šiestich nominovaných školských stavieb u našich západných susedov.
Dnes sa pozrieme do Salzburgu, kde čerstvo dokončili rekonštrukciu a dostavbu budov Pedagogickej univerzity. O kvalite realizácie, ktorá vzišla z medzinárodnej architektonickej súťaže, svedčí okrem viacerých ocenení aj národná nominácia v najprestížnejšej európskej cene. Realizácia zachováva a podporuje estetické a priestorové kvality pôvodných objektov. Zároveň ich citlivo prispôsobuje pre nový lokalitný program a požiadavky na kvalitu vnútorného prostredia a hospodárnosť prevádzky. V niektorých aspektoch možno hľadať v našich končinách spoločné paralely s obnovou Strednej odbornej školy stavebnej Emila Belluša v Trenčíne, alebo prestavbou bratislavského Gymnázia C. S. Lewisa, ktoré príkladne pracujú so stavebným základom z prelomu 60. a 70. rokov.
Projekt komplexnej rekonštrukcie a dostavbu objektov Pedagogickej univerzity v Salzburgu vzišiel z medzinárodnej architektonickej súťaže. Hodnotiaca komisia určila v roku 2013 ako víťazný návrh innsbruckého ateliéru riccione architekten.
Zrekonštruované krídlo stojí na východnom nároží univerzitného komplexu, v kontakte s okolitými zelenými plochami. Rozšírený lokalitný program pojali dve pôvodné objekty a ich nová prístavba, ktorá ich prepája na úrovni suterénu.
Podoba objektov zo 60. rokov ostala vo veľkej miere zachovaná. Dvojica stavieb poskytla výborný priestorový rámec pre nové využitie. Skelet s monolitickými stropmi umožňuje voľné delenie a flexibilné využitie otvoreného pôdorysu. Prepája kancelárie, zasadacie miestnosti a veľkorysé spoločné priestory. Odhalené časti konštrukcie hrdo vystavujú dobový stavebný fundus. Obnova a adaptácia pôvodných objektov kládla obzvlášť vysoké nároky na riešenie stavebnej fyziky a požiarnej bezpečnosti.
Zo strany exteriéru zostávaja jedinou viditeľnou zmenou na dvojici objektov raster predsadeného tienenia. Jemná textúra ťahokovu kontrastuje s pôvodným obkladom z prefabrikovaných betónových dielcov. Surové povrchy stien a stropov, jasne odlíšené nové konštrukcie a odhalené rozvody inštalácií vizualizujú zmeny v interiéri.
Lokalitný program narástol o priestory v novom spojovacom trakte. Spoločný vstup rozširuje priestranné foyer s rôznymi oddychovými a funkčnými zónami. Ťažiskom obnoveného súboru je prednášková sála, ktorá prebieha cez dve podlažia až do suterénu. Mobilné priečky a variabilné pódium umožňujú prispôsobiť priestor pre rôzne udalosti.
Monolitický roštový strop, ktorý je jasne viditeľný aj z exteriéru, preklenuje bez podpery rozpon 30 metrov. Priestorová konštrukcia z pohľadového betónu pôsobí ako výrazný symbol nového krídla univerzity. Perforovaná mriežka vytvára priestor pre vnútorné átria a svetlíky, prispieva k jeho zónovaniu a osvetleniu hlbokého pôdorysu. Vytvorila tiež možnosť otvorenia salónikov a komunikačných priestorov.
Podklady: riccione architekten
Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.
Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu