Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
V nasledujúcich mesiacoch sa budeme snažiť predstaviť realizácie z okolitých krajín, ktoré boli nominované na Cenu európskej únie za súčasnú architektúru Mies van der Rohe Awards. Slovenský výber sme v priebehu minulého roku predstavili v samostatnom článku, ostatné realizácie nájdete v súvisiacich článkoch v závere textu. Dnes priblížime ďalšiu z 15 nominovaných stavieb u našich západných susedov.
Gemeindebau - dotované mestské nájomné bývanie má vo Viedni tradíciu už od medzivojnového obdobia. Rakúska metropola, kde nájomné byty tvoria až 60% všetkých jednotiek, má najväčší podiel nájomného bývania v Európe. Viac ako štvrtina bytov je v priamom vlastníctve a správe mesta, zhruba rovnaké zastúpenie má bývanie spolufinancované alebo dotované samosprávou.
Na silne zakorenenú tradíciu nadväzujú aj aktuálne projekty rozvoja mesta. Seestadt Aspern v 22. viedenskom obvode sa stal jedným zo symbolov udržateľnej výstavby a testovacou pôdou pre nové koncepty bývania, sociálnej politiky, udržateľnosti a mobility. Za masterplanom stoja Tovatt Architects and Planners zo Štokholmu.
Do pestrej mozaiky novej mestskej štvrte v tomto roku pribudol aj dom H4, ktorého výstavbu financoval Mestský podnik bytovej výstavby (WIGEBA). Na prvý pohľad štandardná stavba s oceľobetónovou nosnou konštrukciou, plastovými oknami, klasickou omietnutou fasádou, alebo štandardnými pozinkovanými zábradliami v susedstve inovatívnych pasívnych domov a drevostavieb ničím nevyniká. Je cítiť, že optimalizácia nákladov, vyplývajúca z limitu maximálnej výšky nájomného, tu hrala rozhodujúcu úlohu.
“V rámci ekonomicky napätého rámca štátom dotovaného bývania hrá železobetón ako stavebný materiál naďalej ústrednú úlohu. Premyslené architektonické riešenie však dokáže radikálne znížiť množstvo potrebných konštrukcií a vytvoriť základný rámec pre flexibilné využitie domu v ďalších rokoch. Aj v takýchto riešenia spočíva udržateľnosť výstavby,” vysvetľujú svoje uvažovanie architekti z ateliéru WUP architektur.
Vyššie uvedenému zodpovedá statické a dispozičné riešenie domu. Konštrukčný trojtrakt vytvára v priečnom smere úplne voľný rámec pre ľahké deliace konštrukcie bytových jednotiek. Základná kostra dokáže voľne reagovať na budúce zmeny. Podľa slov autorov sa napríklad byty dokážu jednoducho zmeniť na priestory pre prácu z domu…
Napriek tomu, že projekt reaguje na spomínané ekonomické východiská, prináša nadštandardnú kvalitu bývania. Medzi dôležité prvky architektonického riešenia patria priestranné priebežné balkóny, zasklenie od podlahy až po strop, otvorené pôdorysy so štandardnými posuvnými dverami… Prioritou nie je estetika, ale praktická stránka veci. O prioritách architektov a životaschopnosti konceptu svedčí pohľad na pôdorysy, alebo fotografie s rôznou podobou “zabývaných” domácností.
Ako inšpirácia pre výraznú farebnosť podľa slov architektov poslúžili viedenské nájomné domy z prvej polovice XX. storočia. Rozmerné farebné polia štrukturujú fasádu a prispôsobujú mierku okoliu. Podobný koncept vnášajú autori aj do interiéru spoločných priestorov.
Podklady: WUP architektur
Foto: Luiza Puiu a Raphaela Leu
Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.
Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu