Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
12. február 2019
0
1757

E.U. Prize - Mies van der Rohe Award 2019 - predstavenie finalistov

Nadácia Mies van der Rohe v Barcelone oznámila päť diel, ktoré budú bojovať o Cenu EÚ za súčasnú architektúru - Mies van der Rohe Award 2019.
E.U. Prize - Mies van der Rohe Award 2019 - predstavenie  finalistov

Slovensko už vo finálovej pätici nemá zastúpenie. V aktuálnom ročníku sa však prvýkrát do užšieho výberu 40 najlepších európskych stavieb dostal ateliér GutGut s konverziou industriálneho objektu Mlynica. Doteraz sa to žiadnej zo slovenských realizácií nepodarilo.

Svoje želiezko v ohni má Belgicko, Španielsko, Nemecko, Francúsko a po prvýkrát aj Albánsko. Na Cenu EÚ za súčasnú architektúru bolo za Slovensko nominovaných sedem stavieb. Do finále sa však žiadna z nich neprebojovala.

 

Päť najlepších európskych stavieb za posledné dva roky:  

PC CARITAS, Melle, Belgicko
Ateliér: architecten de vylder vinck taillieu, Gent

Vydarená rekonštrukcia.

O stavbe:

Konverzia budovy z 19. storočia na monumentálny vonkajší priestor pre psychiatrické centrum v belgickom Melle. Prestavba zachránila historický objekt v päťdesiattisícovom flámskom mestečku Melle pred asanáciou. Architekti transformovali stavbu vložením nových objemov na hybridný spoločný priestor, ktorý plynulo prechádza medzi interiérom a exteriérom. 

Projekt bol realizovaný výskumnou skupinou Bavo, ktorá bola zodpovedná za masterplan a koordináciu projektu. Nové vložené objemy sú jasne odlíšené od konštrukcií historickej trojposchodovej budovy, ktoré môžeme aj so zachovanou historickou patinou naďalej obdivovať.

Foto: Filip Dujardin
Foto: Filip Dujardin
Foto: Filip Dujardin
Foto: Filip Dujardin
Priestorová a konštrukčná schéma
Priestorová a konštrukčná schémaAutor: architecten de vylder vinck taillieu
Skica
SkicaAutor: architecten de vylder vinck taillieu

Auditórium a kongresové centrum Plasencia, Cartagena, Španielsko
Ateliér: Selgas Cano, Madrid

Monument v krajine.

O stavbe:

Dvanásť rokov po architektonickej súťaži bolo na  pútnickej ceste sv. Jakuba (medzi mestami Sevilla a Salamanca) dokončené moderné kongresové centrum. Nové stredisko má pomôcť k rozvoju turizmu v regióne s poddimenzovanou infraštruktúrov.

Z diaľky tajomný, polotransparentný objem vytvára pozoruhodný bod mimo mesta a priťahuje zvedavých návštevníkov. Stavba s minimálnym pôdorysom je priamo nasmerovaná do chránenej krajiny. Výber miesta a obmedzenie zastavanej plochy umožnili skresanie rozpočtu.

Foto: Iwan Baan
Foto: Iwan Baan
Foto: Iwan Baan
Foto: Iwan Baan
Priestorová schéma
Priestorová schémaAutor: Selgas Cano

Námestie Skënderbej, Tirana, Albánsko
Autori: Persyn Freek (Belgicko); Anrys Johan (Belgicko); Sala Anri (Nemecko); Vandenplas Nicolas (Belgicko); Hollants Pieter (Belgicko); Agolli Gent (Albánsko); Peter Swinnen (Belgicko); Sotiria Kornaropoulou (Albánsko); Gust Selhorst (Albánsko)

Veľká mierka, pôsobivý výsledok.

O verejnom priestore:

Hlavné námestie v centre albánskej Tirany. Námestie je pomenované podľa albánskeho národného hrdinu Gjergj Kastrioti Skënderbeu, ktorého pamätník dominuje ploche so 40 000 metrami štvorcovými.

Projekt reorganizuje obrovský ex-komunistický verejný priestor jednoduchým, ale radikálnym spôsobom, otvárajúc ho novým možnostiam vnímania.

Foto: Filip Dujardin
Foto: Filip Dujardin
Foto: Filip Dujardin
Foto: Filip Dujardin
Masterplan
Masterplan

Terasový dom, Berlín, Nemecko
Ateliéry: ABrandlhuber+Emde, Burlon; Muck Petzet Architekten; Berlín

Umenie v betónovej škrupine.

O stavbe:

Terrassenhaus v berlínskej štvrti Wedding zastrešuje výstavné priestory a menšie ateliéry. Návrh v budúcnosti počíta aj s funkciou bývania. Stavba vyrástla na mieste bývalej skládky. Susedí s heterogénnym prostredím obytných a komerčných blokov. Požiadavkou investora bolo variabilné priestorové riešenie, ktoré by umožnilo adaptáciu priestorov na rôzne využitie. Dôležité tiež bolo zachovanie časti otvoreného priestoru, ktorý je prístupný nájomcom a okoliu.

Ateliéry a galerijné priestory sa obracajú k výhľadu na juh, ktorý je prerušený prímestskou železničnou traťou. Šesť metrov hlboké terasy na každom poschodí rozširujú plochu ateliérov, ktorá sa pohybuje od 26 metrov na úrovni terénu až po 11 metrov na najvyššom poschodí. Zariadenie zodpovedá logike neurčitosti: predinštalované sú len technické zariadenia a sanita.

Foto: Erica Overmeer
Foto: Erica Overmeer
Foto: Erica Overmeer
Foto: Erica Overmeer
Foto: Erica Overmeer
Priestorová schéma
Priestorová schémaAutori: ABrandlhuber+Emde, Burlon; Muck Petzet Architekten

Transformácia 530 bytov - Grand Parc, Bordeaux
Autori: Anne Lacaton, Jean Philippe Vassal, Frederic Druot, Christophe Hutin

Medzi finalistov sa dostala aj obnova bytového komplexu v Bordeaux. Tak ako posledný víťaz EU Mies Award

Ukážka možného prístupu k transformácii bytového fondu spred päťdesiatich rokov

O stavbe: 

Rekonštrukcia plne obsadenej bytovky začínala v interiéri a postupne sa dostala až na fasádu, kde predsadená pavlač (zimná záhrada) umožnila v maximálnej miere otvorenie bytov. Pôvodné malé okná nahradilo veľké posuvné zasklenie. Výsledkom je viac priestoru, svetla a výhľadov. Rekonštrukcia jedného bytu trvala len 12 až 16 dní. Nové obvodové konštrukcie pomohli výrazne zlepšiť celkovú energetickú bilanciu.

Obytný blok pred rekonštrukciou
Obytný blok pred rekonštrukciouFoto: Philippe Ruault
...pčas prestavby...
...pčas prestavby...Foto: Philippe Ruault
Stav po dokončení
Stav po dokončeníFoto: Philippe Ruault
Fotografia z predsadenej zimnej záhrady
Fotografia z predsadenej zimnej záhradyFoto: Philippe Ruault
Priestorový koncept
Priestorový koncept

Päticu stavieb porotcovia osobne navštívia. Nemajú teda k dispozícii len grafický materiál, ale môžu sa stretnúť s architektmi, klientmi, alebo užívateľmi, ktorí môžu ponúknuť novú perspektívu pohľadu na dielo... V samotnom finále následne porota určí jednu stavbu, ktorá získa Cenu Európskej únie za súčasnú architektúru - Mies van der Rohe Award, a jednu stavbu, ktorej udelí Zvláštnu cenu pre začínajúcich architektov. Výsledky tejto prestížnej ceny budú známe v polovici apríla 2019.

Bienále súťažnej prehliadky realizovaných stavieb organizuje Európska únia a Nadácia Mies van der Rohe v Barcelone od roku 1988. Cieľom súťaže je vyzdvihnúť prínos európskych architektov, sledovať, ako uplatňujú nové koncepty a technológie v praxi, a porovnať kvalitu architektúry v jednotlivých európskych štátoch. V aktuálnom ročníku bude zasadať sedemčlenná porota v zložení: Dorte Mandrup (predsedníčka), Frank McDonald, María Langarita, Kamiel Klaasse, Ștefan Ghenciulescu, Angelika Fitz a George Arbid.

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím