Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Žiadna zo štyroch stavieb realizovaných na území Slovenska, o ktorých nominácii sme informovali v decembri 2016, sa do prestížneho výberu žiaľ nedostala.
Vo výbere medzinárodnej poroty sú v najväčšej miere zastúpené Francúzsko, Portugalsko, Veľká Británia, Dánsko, Španielsko, Holandsko a Nórsko. Mestám s kvalitnou architektúrou dominuje Londýn, Lisabon či Dublin.
V rámci jednotlivých štátov nominujú diela profesijné a stavovské organizácie, odborné inštitúcie a vybraní experti. Za Slovenskú republiku ako poverený expert nominovala tohto roku diela Henrieta Moravčíková.
TOP 40 európskych stavieb
Zo štyridsiatich vybraných diel je viac ako polovica postavená v centrách miest (24 stavieb), deväť stavieb stojí vo voľnej krajine, sedem objektov je situovaných v oblasti mestských periférií. Medzi členskými štátmi EÚ so štyrmi zástupcami dominujú Francúzsko, Portugalsko a Veľká Británia. Po troch stavbách majú Dánsko, Španielsko, Fínsko, Holandsko a Nórsko. Dve zastúpené realizácie hlási Belgicko, Nemecko, Írsko a Turecko. Zastúpenie jednej stavby potom majú Taliansko, Litva, Poľsko, Rumunsko a Švédsko. Okrem múzea vo Varšave sa v užšom výbere nenachádza žiadna stavba z okolitých krajín. V uplynulých rokoch sa vo výbere vyskytovalo viacero kvalitných stavieb zo Strednej Európy, napríklad aj minuloročný víťaz - Filharmónia v Štetíne.
Väčšina investorov týchto prestížnych stavieb pochádza z verejného sektora, nechýbjú tiež zaujímavé ukážky súkromného či rezidenčného bývania. Zastúpené sú tiež školy, kultúrne a športové budovy či riešenie verejných priestranstiev aj krajiny. Zhruba tretina realizácií rieši problematikou súčasnej architektúry v historickom prostredí.
Finalisti súťaže budú vyhlásení v polovici februára 2017. V samotnom finále potom porota určí jednu stavbu, ktorá získa Cenu Európskej únie za súčasnú architektúru - Mies van der Rohe Award, a jednu stavbu, ktoré udelí Zvláštnu cenu pre začínajúcich architektov. Výsledky tejto prestížnej ceny budú oznámené na slávnostnom vyhlásení 26. mája 2017.
Bienále súťažnej prehliadky realizovaných stavieb organizuje Európska únia a Nadácia Mies van der Rohe v Barcelone od roku 1988. Cieľom súťaže je vyzdvihnúť prínos európskych architektov, sledovať, ako uplatňujú nové koncepty a technológie v praxi, a porovnať kvalitu architektúry v jednotlivých európskych štátoch. V porote pre rok 2017 zasadli architekti, historici architektúry a kurátori Stephen Bates (Veľká Británia, predseda), Gonçalo Byrne (Portugalsko), Peter Cachola Schmal (Nemecko), Pelin Dervišov (Turecko), Dominique Jakob (Francúzsko), Juulia Kaus (Fínsko ) a Małgorzata Omilanowska (Poľsko).
Všetkých 40 finalistov si môžete pozrieť na tomto linku.