Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Žiadna zo štyroch stavieb realizovaných na území Slovenska, o ktorých nominácii sme informovali v decembri 2016, sa do prestížneho výberu žiaľ nedostala.
Vo výbere medzinárodnej poroty sú v najväčšej miere zastúpené Francúzsko, Portugalsko, Veľká Británia, Dánsko, Španielsko, Holandsko a Nórsko. Mestám s kvalitnou architektúrou dominuje Londýn, Lisabon či Dublin.
V rámci jednotlivých štátov nominujú diela profesijné a stavovské organizácie, odborné inštitúcie a vybraní experti. Za Slovenskú republiku ako poverený expert nominovala tohto roku diela Henrieta Moravčíková.
TOP 40 európskych stavieb
Zo štyridsiatich vybraných diel je viac ako polovica postavená v centrách miest (24 stavieb), deväť stavieb stojí vo voľnej krajine, sedem objektov je situovaných v oblasti mestských periférií. Medzi členskými štátmi EÚ so štyrmi zástupcami dominujú Francúzsko, Portugalsko a Veľká Británia. Po troch stavbách majú Dánsko, Španielsko, Fínsko, Holandsko a Nórsko. Dve zastúpené realizácie hlási Belgicko, Nemecko, Írsko a Turecko. Zastúpenie jednej stavby potom majú Taliansko, Litva, Poľsko, Rumunsko a Švédsko. Okrem múzea vo Varšave sa v užšom výbere nenachádza žiadna stavba z okolitých krajín. V uplynulých rokoch sa vo výbere vyskytovalo viacero kvalitných stavieb zo Strednej Európy, napríklad aj minuloročný víťaz - Filharmónia v Štetíne.
Väčšina investorov týchto prestížnych stavieb pochádza z verejného sektora, nechýbjú tiež zaujímavé ukážky súkromného či rezidenčného bývania. Zastúpené sú tiež školy, kultúrne a športové budovy či riešenie verejných priestranstiev aj krajiny. Zhruba tretina realizácií rieši problematikou súčasnej architektúry v historickom prostredí.
Finalisti súťaže budú vyhlásení v polovici februára 2017. V samotnom finále potom porota určí jednu stavbu, ktorá získa Cenu Európskej únie za súčasnú architektúru - Mies van der Rohe Award, a jednu stavbu, ktoré udelí Zvláštnu cenu pre začínajúcich architektov. Výsledky tejto prestížnej ceny budú oznámené na slávnostnom vyhlásení 26. mája 2017.
Bienále súťažnej prehliadky realizovaných stavieb organizuje Európska únia a Nadácia Mies van der Rohe v Barcelone od roku 1988. Cieľom súťaže je vyzdvihnúť prínos európskych architektov, sledovať, ako uplatňujú nové koncepty a technológie v praxi, a porovnať kvalitu architektúry v jednotlivých európskych štátoch. V porote pre rok 2017 zasadli architekti, historici architektúry a kurátori Stephen Bates (Veľká Británia, predseda), Gonçalo Byrne (Portugalsko), Peter Cachola Schmal (Nemecko), Pelin Dervišov (Turecko), Dominique Jakob (Francúzsko), Juulia Kaus (Fínsko ) a Małgorzata Omilanowska (Poľsko).
Všetkých 40 finalistov si môžete pozrieť na tomto linku.