Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Predstavujeme projekt komunitného bývania vo viedenskej štvrti Sonnwendviertel, neďaleko hlavnej železničnej stanice. Ďalšie dielo z pätice rakúskych realizácií ktoré sa dostalo do užšieho výberu EU mies award 2022.
Individualizované bývanie á la baugruppe...
Baugruppe je skupina ľudí, ktorí spoja svoje financie a sily za účelom vybudovania vlastného bývania. Projekty baugruppe sa odlišujú od bežných domov predovšetkým v dialógu architekta a klienta (skupiny mini-staviteľov) v priebehu procesu navrhovania. Každý projekt je jedinečný a odráža dynamiku a nároky skupiny. Že namiesto idealistickej utópie to môže byť racionálna cesta nielen k realizácii, ale aj k prevádzke a správe spoločnej nehnuteľnosti ukazujú viaceré projekty v Nemecku a Švajčiarsku. Aktuálny príklad pochádza z neďalekej Viedne, kde sa mesto a mestské časti podporou komunitných projektov snažia stimulovať rozvoj bývania vo vytipovaných lokalitách.
Na prelome rokov 2014 a 2015 začala baugruppe Gleis 21, medzi ktorej zakladajúcich členov patril architekt Markus Zilker (einzueins Architektur) rozvíjať iniciatívu s cieľom realizácie projektu polyfunkčného domu v centre novej mestskej rozvojovej oblasti "Leben am Helmut Zilk Park" v blízkosti viedenskej hlavnej stanice ("Hauptbahnhof Wien"). Začiatkom leta 2015 sa 21 člennej skupine podarilo vyhrať verejnú súťaž na nové využitie parcely v dynamicky sa rozvíjajúcej zóne.
Kompaktný obytný blok sa nachádza na lineárnej parcele v susedstve parku Helmuta Zilka. Rozsiahle spoločné priestory predstavujú ťažisko komunálneho aspektu a ponúkajú priestor na spoločné a individuálne využitie: od spoločnej kuchyne cez knižnicu a saunu na najvyššom poschodí až po dielňu, štúdio a posilňovňu v suteréne. Využitie komunitných priestorov navrhli a spravujú obyvatelia domu. Zatiaľčo parter a suterén sú verejne prístupné, najvyššie podlažie je určené len pre rezidentov.
Byty využívajú štyri poschodia. Jednotlivé výškové úrovne spája rozsiahla pavlač s otvorenými schodiskami, ktorá je častým miestom osobných stretnutí. Súkromné balkóny na opačnej strane majú juhovýchodnú orientáciu. Flexibilný pôdorys, ktorý spája kuchyne a kúpeľne v centrálnej časti domu, umožnil individuálne plánovanie každej jednotky v spolupráci s jej obyvateľmi. Niektoré byty boli plánované v spolupráci s Diakonie Flüchtlingsdienst (organizácia na pomoc utečencom), sú určené pre ľudí v núdzi.
Projekt bol navrhnutý ako kompaktný dom s nulovou spotrebou energie. Stavbu tvorí hybridná konštrukcia. Významné časti boli realizované z dreva, vrátane stien horných podlaží, fasád, alebo strešnej nadstavby.
Podklady: einszueins architektur
Fotografie: Hertha Hurnaus