Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
V nasledujúcich mesiacoch sa budeme snažiť predstaviť realizácie z okolitých krajín, ktoré boli nominované na Cenu európskej únie za súčasnú architektúru EU mies award. Slovenský výber sme koncom januára predstavili v samostatnom článku, ostatné realizácie nájdete v súvisiacich článkoch v závere textu. Pokračujeme predstavením ďalšej zo šiestich nominovaných školských stavieb u našich západných susedov.
Dnes sa pozrieme do alpskej obce Neustift im Stubaital, kde dokončili hi-tech kampus so silným dôrazom na aspekty udržateľnosti. O kvalite realizácie, ktorá vzišla z medzinárodnej architektonickej súťaže, svedčí okrem viacerých ocenení aj národná nominácia v najprestížnejšej európskej cene.
V Roku 2013 zvíťazil ateliér fasch&fuchs.architekten v medzinárodnej súťaž „Škola zajtrajška Neustift im Stubaital”, ktorú vyhlásila samospráva s cieľom združiť viaceré školy z okolia. Návrh viedenského ateliéru, ktorý presvedčil hodnotiacu komisiu najmä citlivým prístupom k okolitej krajine a prepracovanýn ekologickým konceptom sa podarilo pred dvomi rokmi dotiahnuť do úspešnej realizácie.
Súčasťou nového kampusu sa stala miestna stredná škola, internátna športová škola so zameraním na lyžovanie, základná a učňovská škola. Vzdelávacie inštitúcie dopĺňa vlastná kuchyňa s jedálňou, športoviská a priestory pre kultúrne a spoločenské podujatia.
Architektonický koncept umne využíva svahovitý pozemok na okraji obce, ktorý sa od rušnej hlavnej cesty mierne zvažuje k ohybu rieky Ruetz.
“Okolie charakterizujú lúky, alpské pastviny a v neposlednom rade pôsobivá horská panoráma. Krajina, ktorá stojí za zachovanie. Architektúra sa snaží v čo najväčšej miere zachovať charakter otvoreného priestoru s výhľadmi do okolia. Bariéru z rušnej ulice tvorí dvojpodlažný vstupný blok, za ktorým plynie nízka terasová zástavba so zelenou pochôdznou strešnou krajinou. Jedinú výraznejšiu výškovú dominantu tvorí objekt internátu na severozápadnom okraji kampusu” vysvetľujú architekti.
Ústredným priestorom kampusu je hala pri vstupe, otvorená cez dve podlažia. Široké pobytové schodisko prepája spoločenskú a oddychovú zónu s učebňami a telocvičňou, situovanými o úroveň nižšie.
Priestory základnej školy sú situované na poschodí, priamo nad veľkoryso dimenzovaným vstupom. Učebne strednej školy a internátnej športovej školy sú terasovito usporiadané pozdĺž klesajúcej centrálnej komunikácie. Sedem tried sa otvára do spoločenskej zóny, prepojenej s obslužnými funkciami. Vzniká tak súvislá a prehľadná štruktúra, ktorá podporuje vzájomnú interakciu.
Variabilné riešenie interiéru umožňuje zvolený konštrukčný systém - oceľobetónový skelet, ktorý je stužený monolitickými stenami len v nevyhnutných miestach. Stropy nadzemných častí nesú lepené drevené väzníky. Telocvičňu prestropujú prefabrikované železné nosníky, dimenzované na rozpon 16 metrov.
Architekti sa sústredili na optimalizáciu stavby z pohľadu aspektov udržateľnosti a uhlíkovej stopy. Koncept kladie dôraz na optimalizáciu pasívnych solárnych ziskov a vytvorenie kvalitnej tepelnej obálky. Odvetrané fasády s dreveným obkladom dopĺňajú drevohliníkové rámy zasklenia, vyplnené kvalitným izolačným trojsklom. K zvýšeniu akumulačnej hmoty a zabráneniu prehrievania v letných mesiacoch prispievajú pochôdzne zelené strechy. Pozornosť pri výbere materiálov sa sústredila na celkovú uhlíkovú stopu v procese výroby, prepravy a recyklácie.
Podklady: fasch&fuchs.architekten