Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
V Bruseli dnes boli vyhlásené výsledky Európskej ceny za architektúru - Mies van der Rohe Award 2019. Spomedzi piatich nominovaných prác sa stala víťazom Transformácia 530 bytov vo francúzskom Bordeaux. Dielo sme podrobne predstavili v tomto článku.
Cenu udeľuje Európska komisia v spolupráci s Miesovou nadáciou každé dva roky. Odbornú stránku zaručujú architektonické inštitúty a komisia odborníkov z vyše tridsiatich krajín. Víťaz spolu s cenou získa aj finančnú odmenu v sume 60-tisíc eur.
V aktuálnom ročníku porota vyberala z 383 prihlásených diel, našu krajinu reprezentovalo 8 realizácií. Do užšieho výberu 40 najlepších realizácií sa po prvýkrát dostal aj zástupca zo Slovenska - Bratislavská Mlynica. Následne porota na základe osobnej návštevy vyberala z piatich finalistov.
Tak ako aj víťaz spred dvoch rokov - renovácia obytného komplexu DeFlat Kleiburg, aj projekt v Bordeaux priamo reaguje na súčasné riešenie krízy bývania v európskych mestách. Revitalizácia jestvujúcej zástavby a mnohokrát aj jej radikálna transformácia je minimálne rovnako dôležitá ako nová výstavba. Projekt v Bordeaux ukazuje jeden z možných prístupov. Necháva prehovoriť individuálne príbehy obyvateľov, snaží sa podporiť komunitný život. Projekt sa dostal do užšieho výberu aj vzhľadom na aktuálnosť témy. Nutnosť vyrovnať sa s odkazom modernizmu nie je len francúzskou, ale aj celoeurópskou výzvou.
Predstavenie laureáta:
Transformácia 530 bytov vo francúzskom Bordeaux
Autori: Lacaton & Vassal architectes; Frédéric Druot Architecture; Christophe Hutin Architecture
Príklad rekonštrukcie je mimoriadne zaujímavý aj v kontexte slovenského stavebného fondu. Ukážka, ako sa dá urobiť naozaj zaujímavá obnova a zhodnotenie starších objektov masívnej bytovej výstavby "za plnej prevádzky". Efektívne, účelne a architektonicky čisto. S výrazným zvýšením kvality bývania.
Rekonštrukcia plne obsadenej bytovky začínala v interiéri a postupne sa dostala až na fasádu, kde predsadená pavlač (zimná záhrada) umožnila v maximálnej miere otvorenie bytov. Pôvodné malé okná nahradilo veľké posuvné zasklenie. Výsledkom je viac priestoru, svetla a výhľadov. Rekonštrukcia prebehla bez vysťahovania obyvateľov. Nové obvodové konštrukcie pomohli výrazne zlepšiť celkovú energetickú bilanciu stavby.
Komplikované východiská
Monumentálne monolitické obytné bloky nepatrili pred rekonštrukciou medzi atraktívne miesta na život. Málo svetla, plytké balkóny, zlé teplotechnické parametre obvodových konštrukcií... Projekt sa zameral na rekonštrukciu trojice bytových domov, ktorých náplň z prevažnej časti tvorilo sociálne bývanie. Ide o prvú fázu programu rekonštrukcie "Cité du Grand Parc" v Bordeaux.
V domoch postavených na začiatkom 60. rokov je viac ako 4000 bytových jednotiek. Rekonštrukcia budov G, H a I, s výškou 10 až 15 poschodí, sa týkala 530 bytov.
Nový priestor pre život
Náklady: 365 €/m2
Realizácia 12 - 16 dní/byt
Výsledok: + 3,8 m hlboká zimná záhrada.
Renovácia obytných blokov výrazne pozdvihla kvalitu bývania. Veľmi presne dokázala v rámci obmedzeného rozpočtu zhodnotiť existujúce kvality, ktoré ostali zachované a nedostatky, ktoré bolo potrebné adresovať a odstrániť.
Dostavba veľkých zimných záhrad a balkónov, ktoré rozšírili obytný priestor, zabezpečila viac prirodzeného svetla, lepšie teplotechnické parametre a flexibilitu využitia priestoru.
Existujúce malé okná nahradili zasklené posuvné dvere na výšku celého podlažia, ktoré otvárajú obytný priestor do novovzniknutej zimnej záhrady.
Technické vybavenie bolo modernizované. Dva výťahy pri každom schodisku boli nahradené jedným väčším. Infraštruktúru doplnili nové výťahové šachty vedené pozdĺž zadnej fasády. Zrekonštruované boli kúpeľne a elektroinštalácia v bytoch. Zmeny sa dotkli aj spoločných priestorov a záhrad. Aj vďaka dotáciám sa nájomné po rozsiahlej prestavbe nezdvihlo.
Rekonštrukcia plne obývaných objektov
Projekt je protipólom luxusných obytných blokov, ktoré sú často označované ako príklady ekologického bývania. Budovy G, H a I ukazujú možnosť ako dosiahnuť tieto kvality ekonomickým a udržateľným spôsobom.
Vzhľadom na realizáciu prebiehajúcu počas plnej prevádzky objektov, boli vylúčené výrazné zásahy do existujúcich konštrukcií, schodísk alebo podláh. Kľúčové bolo rozšírenie a výmena technického zariadenia. V bytoch prebehla renovácia hygienického zariadenia a dokončovacie práce.
Obytný priestor bol rozšírený o dodatočný 3,8 metrový prefabrikovaný modul. Otvorenie fasády prostredníctvom veľkých posuvných zasklených dverí, ktoré prepájajú všetky miestnosti so zimnou záhradou viedlo k výraznému zväčšeniu využiteľného priestoru.
Celkové náklady (365 €/m2) rešpektujú rozpočet len mierne prekračujúci úroveň bežných nákladov na základnú obnovu fasád, izolácií a technickej infraštruktúry.
Takto vyzerali byty pred rekonštrukciou...
12 až 16 dní na jeden byt
S cieľom skrátiť trvanie prác využíva stavba prefabrikované moduly. Betónové balkónové dosky a stĺpy boli osadené na miesto pomocou žeriavu. Voľne stojaca predsadená konštrukcia zaťažuje nosnú konštrukciu stavby len minimálne.
Stavebné práce prebiehali nasledovne: Po osadení prefabrikovanej konštrukcie boli odstránené pôvodné výplne okien a konštrukcie kontaminované azbestom. Následne boli do obvodovej steny vyrezané otvory na celú výšku podlažia, ktoré vytvorili priestor pre posuvné dvere s tepelnoizolačným zasklením. Závesy za sklom poskytujú dodatočnú izoláciu vykurovaných interiérov.
Zo strany exteriéru bola osadená ľahká fasáda z priehľadných, profilovaných polykarbonátových panelov kombinovaných so sklenenými výplňami v hliníkových rámoch. Prehrievanie priestoru v letných mesiacoch pomáhajú redukovať reflexné slnečné clony.
Dôsledné plánovanie a organizácia staveniska umožnila transformáciu jedného bytu za 12 až 16 dní. Pol dňa zabrala inštalácia prefabrikovanej konštrukcie, dva dni rezanie otvorov a prispôsobenie fasády, ďalšie dva dni inštalácia nových výplní otvorov. Osem až dvanásť dní zabrala renovácia interiérov.
Takto sa býva po prestavbe...
Okrem hlavnej ceny je každoročne udeľovaná aj cena pre začínajúcich architektov - Emerging Architecture Prize
V aktuálnom ročníku zvíťazil mladý Toulouský ateliér BAST s jedálňou, ktorá rozširuje starý školský areál v mestečku Montbrun-Bocage na úpätí francúzskych Pyrenejí.
Zdroje: presskit EU Mies award 19, Lacaton & Vassal architectes; Frédéric Druot Architecture; Christophe Hutin Architecture
Foto: Philippe Ruaualt, Lacaton & Vassal