Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Nová univerzita v neďalekom Linzi
Momentálne najväčší a najmodernejší univerzitný campus v Linzi je aktuálne nominovaný na prestížnu cenu Mies van der Rohe Award.
Žijeme síce digitálne, ale ani pandémia nezabránila Univerzite Johannesa Keplera v Linzi otvoriť minulý rok rozsiahly fyzicky vybudovaný nový univerzitný komplex na okraji mesta. Rektor Meinhard Lukas vysvetľuje cieľ tohto projektu ako snahu obstáť medzi špičkovými univerzitami v USA a Európe. „Tým, že zatraktívňujeme areál, vytvárame obrovský potenciál, Keplerova univerzita sa otvára ako miesto stretávania a dialógu.“
Projekt by pravdaže nevznikol bez aktívnej podpory štátnej politiky
Federálna spoločnosť pre nehnuteľnosti (BIG) organizovala architektonickú súťaž, implementovať ju pomáhali ministerstvá vedy a hospodárstva. Veríme, že podobného redizajnu sa dočká aj bratislavský campus VŠVU, na ktorý súťaž prebehla už pred vyše dvoma rokmi.
Architektonická kancelária Riepl Riepl presvedčila riešením, ktoré je založené na troch zložkách: výstavba predtým neexistujúcej vstupnej haly, prestavba a redizajn knižnice a vyvýšenie veže Technickej a prírodovednej fakulty. Nová Keplerova hala ako vstup do celého areálu univerzity poskytuje plochu asi 3 000 metrov štvorcových. Multifunkčná budova ponúka priestor na najrozmanitejšie využitie, ako sú recepcie, kultúrne a športové akcie. Knižnica, ktorá sa datuje do osemdesiatych rokov minulého storočia, sa rozširuje o nádvorie, átrium a veľké vonkajšie schodisko. Vytvára sa tým nové vzdelávacie miesto vo vnútri a atraktívne vonkajšie a komunikačné priestory.
Veža TNF je zdvihnutá „zelenou korunou“. Otvorená konštrukcia z oceľového pletiva je čiastočnú zazelenená a obohatená o plávajúcu plošinu s markízou. Budova sa stáva do diaľky rozpoznateľným orientačným bodom a zároveň ponúka fascinujúci výhľad. Pri renovácii fasády ostal zachovaný pôvodný vzhľad, ale bol prispôsobený dnešným energetickým štandardom. Výmenou všetkých okien (zhruba 5 500 metrov štvorcových plochy) sa spotreba energie zníži zhruba na polovicu. Ide o prvú dôsledne cirkulárnu univerzitu v Rakúsku - prevádzka je založená na udržateľných princípoch.
Koncepty a významy
Dominantou komplexu je zelená veža, ktorá nesie názov SOMNIUM. Autori sa dôsledne zaoberali dedičstvom miesta i konceptu mladej a akčnej univerzity. Somnium tak zosobňuje Keplerov sen o ceste na Mesiac. Podľa Keplerovho románu z roku 1608 inštalácia na veži pozýva na odpočinok a sny, keď sa môžete stretnúť s ľuďmi z areálu i mimo neho.
Založenie JKU v roku 1966 znamenalo úsvit transformácie monofunkčného priemyselného mesta, obzvlášť zaťaženého jeho nacistickou minulosťou, na otvorenú a rozmanitú mestskú štruktúru. V starej štruktúre univerzity citeľne chýbal priestor. V kombinácii s periférnym miestom z hľadiska polohy v Linzi išlo o veľmi mŕtvu zónu. Preto sa autori sústredili na to, ako stimulovať mestskú živosť.
Presné intervencie pôsobia ako katalyzátory rozmanitého a mestského života podľa týchto zásad:
Otvorené konštrukcie a plynulé prechody podporujú uvoľnené náhodné stretnutia akéhokoľvek druhu.
Zmiešané funkcie stimulujú život
Nejednoznačné a kontrastné prvky - jednoduché + zložité, nedokončené + čisté, integrované + stojace osamote, svetlé + tmavé... ...vytvárajú napätie, ktoré revitalizuje areál z obdobia 60. rokov
Priestory Kepler Hall a LIT Open Innovation sú úplne nové konštrukcie postavené predovšetkým z dreva a železobetónu. Plochá strecha jednopodlažnej Keplerovej haly pozostáva z primárnych a sekundárnych priehradových nosníkov, ktoré sú uložené na prefabrikovaných betónových stĺpoch, čo umožňuje preklenúť rozpon 22 m. Otvorené inovačné centrum LIT používa ako hlavný nosný rámec kompozitnú drevo-betónovú konštrukciu. Strešná konštrukcia je rozdelená na dva systémy: jeden zo štandardných nosníkov a druhý z priehradových nosníkov s oceľovými napínacími tyčami. Vzdelávacie centrum je jednopodlažný doplnok k existujúcej knižnici, v ktorom bolo potrebné posilniť existujúce železobetónové stĺpy a steny jadra. Toto rozšírenie je kombinovaným konštrukčným systémom izolačných a prefabrikovaných dutých betónových podlahových dosiek s ľahkou oceľovou konštrukciou na podporu strechy. Veľká časť nového objemu je podopretá na 14 m vysokých betónových stĺpoch. Somnium je ľahká oceľová konštrukcia, ktorá sa nachádza nad existujúcou vežou TNF. Štruktúra mreží sa skladá z priestorového rámu z oceľových profilov a napínacích tyčí, zatiaľ čo oceľové nosníky vytvárajú terasu.
Fotografie Michala Kevického z návštevy areálu JKU:
Text a výber fotodokumentácie: Zuzana Duchová