Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Už v apríli bude známy laureát Ceny Európskej únie za súčasnú architektúru - EU mies award 2022. V sérii článkov postupne predstavujeme päticu finalistov. Dnes priblížime realizáciu ateliéru laureátiek Pritzkerovej ceny Yvonne Farrell a Shelley McNamara. “Town house” je vstupnou bránou do kampusu Kingston University v štyridsaťtisícovom meste Kingston upon Thames.
Základný priestorový a vizuálny rámec, ktorý podlieha snahe o vytvorenie inkluzívneho priestoru pre vzdelanie a sociálnu interakciu, definuje skelet z prefabrikovaných oceľobetónových prvkov. Zvolený konštrukčný systém umožňuje maximálne otvoriť dispozíciu a formovať priestor vo vertikálnej osi.
Írske architektky a pedagogičky Yvonne Farrell (1951) a Shelley McNamara (1952) vedú v Dubline spoločný ateliér Grafton Architects už viac ako 40 rokov. Architektky sa môžu pochváliť širokým portfóliom, z ktorého do popredia vystupujú práve veľké kultúrne a školské budovy (napríklad v medzinárodnom kontexte oceňovaná univerzita Luigi Bocconi v Miláne, alebo kampus v Lime).
Aktuálna realizácia v juhozápadnej aglomerácii Londýna, s rozpočtom 50 miliónov libier (5267 €/m2) vznikla na základe vyzvanej architektonickej súťaže. Kingston University v spolupráci s Royal Institute of British Architects (RIBA) určili z päťčlenného užšieho výberu ako víťazný koncept Grafton Architects.
Nová univerzitná budova “Town house” je navrhnutá ako vstupná brána do kampusu Penrhyn Road. Okrem primárnej funkcie vzdelávacieho centra pre študentov, zamestnancov, absolventov a miestnu komunitu zastrešuje tiež široké spektrum kultúrnych podujatí. Flexibilné študijné priestory, hlavnú univerzitnú knižnicu, alebo študovne a archívy dopĺňajú napríklad tanečné ateliéry, kryté nádvorie s amfiteátrovým sedením, štúdiové divadlo, či dvojica kaviarní.
Matica vzájomne prepojených priestorov sa fyzicky a vizuálne prelína. Študenti, návštevníci a zamestnanci sa stávajú súčasťou prepojeného celku. Pokojné zóny zároveň vytvárajú priestor pre sústredenú prácu a štúdium. Koncept otvoreného prostredia reflektuje architektonické riešenie aj smerom do exteriéru. Najmä v nočných hodinách možno vnímať z ulice život v budove.
V súčte viac ako 50 percent plochy podlaží tvoria galérie. Priestorový koncept môžeme vnímať už vo foyer, cez ktoré plynie schodisko, ako otvorená spojnica medzi dianím v celej budove. Kaskádovo prepojené terasy na vonkajšom obvode fasády umožňujú voľný pohyb v exteriéri. Od úrovne terénu, až po rozsiahlu strešnú krajinu.
Podlažia pri stúpaní po vertikále postupne ustupujú. Na najvyšších podlažiach sa otvárajú výhľady na mesto, Temžu a a neďaleký Hampton Court.
Raster skeletu určuje štandardný modul prefabrikovaných prvkov. Surové povrchy stĺpov a trámov, nesúcich exponované rebrové dosky sú v interiéri zároveň finálnymi pohľadovými vrstvami. Nosnosť podláh zohľadňuje flexibilný priestorový koncept a možnosť budúcich zmien. Profilovaný prierez stropných dosiek umožnil jednoduchú integráciu systému stropného chladenia a akustických panelov všade tam, kde je to potrebné.
Systém predsadených terás nesie vonkajší rám, pozostávajúca tiež z prefabrikovaných segmentov. Za kolonádou z betónu s prímesou kameňa, ktorá čerpá inšpiráciu na fasáde neďalekej radnice, prebieha v druhom pláne tehlová bohato perforovaná obálka s betónovými rebrami, tehlovým obkladom a hliníkovými rámami zasklenia.
Autor: Grafton Architects