Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
V nasledujúcich článkoch predstavíme realizácie z okolitých krajín, ktoré sa dostali do užšieho výberu EU mies award 2022. Pokračujeme prestavbou typovej materskej školy u našich južných susedov.
V rokoch 1982 až 1984 vznikla podľa návrhu architektov Lászlóa Benea a Ferenca Szentmártoniho prvá fáza sídliska Vizafogó, ktoré je súčasťou budapeštianskeho XIII. obvodu. Prefabrikované desaťposchodové domy, ktoré nahradili nízkopodlažnú zástavbu pozdĺž ľavého brehu Dunaja, vytvorili priestor pre 2684 bytov. Funkciu bývania doplnili obchodné jednotky, ambulancie, ale tiež škola so 16 triedami, jasle pre sto detí a materská škola s ôsmimi triedami. Pôvodná typová škôlka s kapacitou 200 detí aj po takmer štyridsiatich rokoch slúžila pôvodnému účelu.
Miestne zastupiteľstvo rozhodlo v roku 2018 o modernizácii a rozšírení objektu v jednom zo zelených vnútroblokov sídliska, izolovaného od okolitej dopravy. Dôvodom nebolo prioritne zvýšenie kapacity materskej školy, ale skvalitnenie prostredia pre výučbu a rozšírenie lokalitného programu o otvorené herne a ďalšie priestory. Investor so zadaním oslovil architekta Csabu Nagya a jeho ateliér Archikon. Skúsený budapeštiansky kolektív v úzkej spolupráci s pedagogickými pracovníkmi materskej školy vypracoval koncept jej prestavby a rozšírenia.
Dôležitým architektonickým zámerom bolo podľa slov autorov zjemnenie formy prefabrikovanej stavby a jej výrazné otvorenie do zelene vnútrobloku. Na nevyhnutné zlepšenie fyzikálnych parametrov obvodového plášťa, nadviazalo otvorenie a sprehľadnenie dispozície (v miere ktorú umožnil konštrukčný systém) a v neposlednom rade rozšírenie herných priestorov do krytého exteriéru.
Najcharakteristickejším prvkom návrhu je dvojpodlažná drevená terasa, využiteľná aj v nepriaznivom počasí. Zaujímavosťou je šmýkačka, ktorá hravou formou prepája jej výškové úrovne. Polotransparentný plášť tvorený dreveným latovaním zjemňuje siluetu objektu, prepojeného so zeleňou vnútrobloku.
Svetlé monochromatické interiéry dotvárajú drevené okná a nábytok.
Podklady: Archikon
Fotografie: Tamás Bujnovszky