Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
12. máj 2016
0
1171

Tyršův most, Přerov

Most ktorý nie je iba inžinierske dielo. Stavba bola nominovaná na Mies van der Rohe Award aj Českú cenu za architekturu.
Tyršův most, Přerov
Autori: Prof. Ing. akad. arch. Alena Šrámková, Ing. arch. Lukáš Ehl, Ing. arch. Tomáš KoumarSpolupráca: Ing. Václav Jandáček (Spoluautor súťažného riešenia), Ing. Antonín Žižkovský (Spoluautor súťažného riešenia), Ivana Šrámková, akad.mal. (Sochárska výzdoba), Ing. Ladislav Dvořák (Statika), Ing. Milan Komínek (Statika)Investor: Štatutárne mesto PřerovInvestičný náklad: 4, 42 mil. €Návrh: 2008 - 2010Realizácia: 2010 - 2012Adresa: Mostní , Přerov, Česká republikaPublikované: 4. júl 2016

Tyršův most stojí na mieste železobetónového mosta, ktorý bol zničený ustupujúcimi nemeckými vojskami v roku 1945. Z historického hľadiska bol pôvodný most veľmi významný - bol to prvý most v strednej Európe z predpätého železobetónu. Naposledy sa na mieste zničeného mosta nachádzala lávka, ktorá spájala severnú a južnú časť mesta v stope pôvodnej Furmanskej cesty. Z toho vyplýva veľmi úzka väzba na samotné historické jadro mesta a architektonicky cenné územia vnútorného centra. Keďže bola lávka v zlom technickom stave a na konci svojej životnosti, bola v roku 2004 mestom Přerov vypísaná súťaž na spracovanie návrhu nového Tyršovho mosta. Pretože k vítaznému návrhu boli v roku 2006 vydané tri nesúhlasné rozhodnutia Odboru životného prostredia, mesto zverilo vypracovanie projektovej dokumentácie na nový most návrhu, ktorý sa umiestnil v súťaži na druhom mieste.

Nový most je navrhnutý ako spoločenská časť pešej cesty do centra mesta. Nepredstiera, že by bol rekonštrukciou starého stavu, len odkazuje na niektoré prvky pôvodného mosta. Je k stredu vzopätý, je rovnako delený do troch polí, je založený do pôvodných pilierov a je ozdobne tvarovaný. Pôsobí však súdobo celkovou proporciou železobetónovej mostovky a sochárskou výzdobou.

"Soutěž na tento most byla už v roce 2004 a byla vypsána na lávku pro pěší v úspornější šířce komunikace. V soutěží jsme byli druzí za návrhem lehkého ocelového mostu vyvěšeného na lanech. Koncepce vítězného návrhu nebyla schválena orgány životního prostředí a k realizaci byl vybrán náš návrh s novým požadavkem investora na možnost trvalého jednosměrného provozu z centra a převedení vodovodního a plynového řadu.

Od prvního konceptu jsme most zdobili sochami proto, aby se v tomto místě mohli zdržet pasanti, aby se mohli posadit a pozorovat řeku. Bečva je totiž v tomto místě dost přívětivá, jsou tu často lodičky a je tu příjemná atmosféra. Dost dlouho trvalo období naší práce a připomínek a požadavků ze strany města i přerovské veřejnosti než stavba mostu dostala současnou podobu. Most má dosud hodně ctitelů, ale bohužel jsou i negativní ohlasy na jeho novou podobu a to často od zastánců stavby repliky předchozího betonového mostu.

Průběh práce na projektu i při vlastní realizaci byl, jak jsme přesvědčeni, normální. Názor na jeho šířku se hledal dost dlouho a myslíme si, že to vše bylo ve prospěch věci. Všechny úvahy a změny byly na místě – nebyly kladeny nijak zlomyslně, byla vždy dobrá atmosféra a celý dlouhý proces byl moudře veden investorem akce. Práce se během této doby rozrostla o vyřešení celého okolí mostu včetně řešení dopravy v centru starého města. Rádi bychom podobnou akci prožívali znovu," približujú príbeh projektu autori.

Autor Ivan Němec
Situácia
Situácia
Autor Ivan Němec

Nositeľom posolstva je socha zubra s kruhom v nozdrách, ktorá má pôvod v heraldike mestského erbu. Je stvárnená ako monumentálna figúra energického a sebavedomého zvieraťa. Mierkou je prispôsobená architektúre mosta. Osadená je na sokli nad horizontom peších návštevníkov. Uumiestnená je tak, že víta návštevníkov prichádzajúcich do starého mesta. Táto socha je doplnená sochou vtáka - symbolu voľnosti a slobody. Plastika je umiestnená v strede mosta. Ďalší prírodný motív - tri stromy je umiestnený na protiľahlej strane mosta.

Autor Ivan Němec
Autor Ivan Němec
Autor Ivan Němec
Autor Ivan Němec
Autor Ivan Němec
Autor Ivan Němec
Autor Ivan Němec
Autor Ivan Němec
Autor Ivan Němec
Autor Ivan Němec
Autor Ivan Němec

Konštrukcia a technológie:

Nosnú konštrukciu mosta tvorí železobetónový spojitý trámový nosník s tromi poľami o rozpätiach 23,35 + 27,79 + 23,35 m. Vzužiteľná ​​šírka mostu je 11,6 m, celková šírka je 12,5 m.

V priečnom reze má most šesť pozdĺžnych nosníkov, nad podporami je sústava priečnikov, pod ktorými sú umiestnené elastomerové ložiská. Doska nosnej konštrukcie je v hornej ploche zalomená podľa priečnych sklonov komunikácie.

Povrch mosta tvoria žulové dlažobné kocky doplnené atypickými kamennými obrubníkmi. Zábradlie je oceľové z tenkostenných profilov s výplňou z nerezovej siete. Na strane vozovky je v zábradlí umiestnená linka osvetlenia.

Skica - pohľad
Skica - pohľad
Skica - detail
Skica - detail
Pozdĺžny rez
Pozdĺžny rez
Vzorový priečny rez
Vzorový priečny rez
Detily
Detily
Úprava dlažby
Úprava dlažby
Vizualizácia
Vizualizácia
Vizualizácia
Vizualizácia

Poloha diela

Prof. Ing. akad. arch. Alena Šrámková
Ing. arch. Lukáš Ehl
Ing. arch. Tomáš Koumar

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím