Prihlásiť sa na medzinárodnú architektonickú súťaž BigMat International Architecture Award’25 je možné až do 15....
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
49 metrová cyklistická lávka prispela k rýchlejšiemu a efektívnejšiemu pohybu v rámci mesta. Racionálne technické dielo nerezignovalo na architektonické kvality. Naopak, subtílna konštrukcia s malým vzopätím a otvorené oceľové oblúky vytvárajú nad hladinou rieky Nitra dynamickú siluetu. Most zároveň netvorí výraznú pohľadovú bariéru priehľadom na centrum mesta.
Cyklolávka v blízkosti Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity spojuje pešie a cyklistické komunikácie na Wilsonovom nábreží s novo postavenou trasou na Nábreží mládeže. S ohľadom na výšku komunikácie a hladinu veľkej vody bolo nutné navrhnúť konštrukciu s čo možno najmenšou výškou mostovky. Obmedzený priestor pritom neumožňoval navrhnúť visutú alebo zavesenú konštrukciu s kotviacimi káblami situovanými za chodníkmi.
Autori architektonického riešenia Jiří Stráský a Vojtěch Varga zvolili ekonomickú oblúkovú konštrukciu s predpätou oceľobetónovou mostovkou, ktorá prenáša silu svojou ťahovou únosnosťou. Pre zachovanie voľného výhľadu na historický stred mesta je vzopätie oblúka čo najmenšie. Podľa slov autorov bolo ich snahou navrhnúť dynamicky pôsobiacu konštrukciu, ktorá sa otvára do priestoru, čo dosiahli zaveseným mostovky na vonku sklonené oblúky.
Mostovka je vo vrcholovom zakružovacom oblúku s maximálnym pozdĺžnym sklonom 5% pri krajných podperách. Rozpätie oblúka je 49,50 m, voľná šírka medzi zábradliami 4,00 m. Pretože ako oblúky, tak aj mostovka sú votknuté do krajných opier podporovaných mikropilótami, tvorí most integrovaný konštrukčný systém bez ložísk a dilatačných záverov. Oceľobetónová mostovka z krajných oceľových nosníkov, oceľových priečnikov a z prefabrikovaných doskových prvkov, je na vonkajších okrajoch zavesená na oceľových oblúkoch lichobežníkového prierezu. Aby sa eliminovali trhliny v betónovej mostovke, je konštrukcia dodatočne pozdĺžne predopnutá káblami vedenými v komorách krajných nosníkov.
Oceľová konštrukcia je natretá bielou farbou. Povrch mostovky, ktorý súčasne tvorí jej izoláciu, je osvetlený LED svetlami situovanými v madle zábradlia. Oblúky aj krajné nosníky mostovky sú osvetlené LED svetlami situovanými v ich spodných prírubách.
Konštrukcia a výstavba
Technológia výstavby bola navrhnutá tak, aby stavba minimálne ovplyvnila život v priľahlom okolí, a aby nezasahovala do koryta rieky. Po realizácii pilót bola osadená betonárska výstuž opier a zárodky pozdĺžnych oceľových nosníkov a oblúkov. Potom boli podpery vybetónované. Aby nebolo nutné stavať montážne podpery v rieke, bola oceľová mostovka zostavená z pozdĺžnych krajných nosníkov a priečnikov montážne stužená káblami situovanými pod nosníkmi. To umožnilo naraz zmontovať celú mostovku a podoprieť ju len montážnymi podperami situovanými pri krajných opierkach.
Po osadení mostovky boli zmontované oblúky. Následne boli osadené na montážne kĺby situované na koncoch zárodkov. Geometria oblúkov bola zaistená montážnymi podperami situovanými blízko podpier. Po kontrole geometrie boli oblúky privarené k zárodkom.
Ďalej boli postupne osadzované a napínané závesy, odstránené montážne stuženie a podpery. Po kontrole geometrie zmontovanej oceľovej konštrukcie boli osadené prefabrikované prvky mostovky, boli vybetónované škáry medzi prvkami a mostovka bola predopnutá. Funkcia konštrukcie bola overená podrobnými statickými a dynamickými zaťažovacími skúškami.
Autori: Stráský, Hustý a partneři + NOPS
Načítavam diskusiu...