Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Architekti v úlohe developerov. Kreatívny klaster spriatelených ateliérov a inštitúcií na jednej adrese.
Za "hutnou" fasádou, z prefabrikovaných železobetónových prvkov, sú ukryté variabilné veľkopriestorové kancelárie. Budova v blízkosti hlavnej železničnej stanice tvorí protiváhu k celopreskleným hranolom susediacich administratívnych budov.
Pestrá náplň
“Radi skúmame nové a neobvyklé cesty. Sme si istí, že spolupráca a udržiavanie intenzívnej výmeny poznatkov s kolegami je prospešná pre všetky zúčastnené strany. Naše projekty preto často vznikajú v širších pracovných skupinách. Aj preto sme sa rozhodli v spolupráci s našimi kolegami a priateľmi realizovať projekt Stadtelefant, ako kreatívny klaster v jednej z najzaujímavejších rozvojových oblastiach mesta,” vysvetľujú východiská projektu architekti z ateliéru Franz & Sue.
Budovu, ktorá je dnes našim sídlom, sme nielen navrhli, ale aj developovali a realizovali ako spoločnosť s ručením obmedzeným (Bloch-Bauer-Promenade 23 Real GmbH).
V objekte pracujú tiež spriatelené ateliéry SOLID a PLOV, ako aj spoločnosti z príbuzných odvetví: A-NULL Bausoftware (stavebný softvér) a Hoyer Brandschutz (požiarna bezpečnosť). Coworkingové priestory na prízemí využíva platforma Architektur in progress a združenie Architekturstiftung Österreich. Výhľad z najvyššieho podlažia si užíva statická kancelária Statik Petz.
Stretnutia na prízemí
“Ako sme spomínali, Komunikácia je pre nás kľúčová - bez nej nie je možná kvalitná práca a čo je dôležitejšie, ani dobrý život. V ateliéri využívame ako vhodnú príležitosť na stretnutie spoločné jedlo. Dôležitou súčasťou budovy, v ktorej pracujeme, diskutujeme o projektoch a vymieňame si vedomosti a informácie je preto jedáleň na prízemí.” ozrejmujú koncept autori. Infraštruktúru dopĺňa verejná kaviareň v parteri, ktorá je miestom neformálnych stretnutí viedenských architektov, ale aj bežných ľudí zo širšieho okolia.
Hľadanie odkazu v histórii mesta
Mnohé aspekty tohto projektu boli inšpirované historickými budovami z obdobia viedenského "Gründerzeit" (éra industrializácie sprevádzaná reštrukturalizáciou mesta a stavebným boomom v druhej polovici 19. storočia). Najvýraznejšie sa to prejavuje na výške podlaží. 3,2 metra je pre kancelárske priestory neštandardné číslo. “Stálo nás to jedno podlažie, ale prinieslo priestorovú kvalitu a atmosféru klasickej viedenskej budovy,” vysvetľujú architekti. “Hutná” betónová fasáda je podľa architektov osviežujúcim kontrastom k celopreskleným budovám v susedstve.
Betón ako pohľadová vrstva
Mestský polyfunkčný dom vsádza na flexibilné priestorové riešenie a kvalitu vnútorného prostredia. Zaujme netradičnou fasádou z prefabrikovaných železobetónových prvkov, ktoré striedajú rozsiahle zasklené plochy a "odhmotnený" parter. Variabilná dispozícia a odolné materiály použité v exteriéri aj interiéri sú predpokladom nadštandardnej životnosti stavby. Kontrast ľahkých a transparentných prvkov v kombinácii s masívnymi materiálmi oživuje prísny ortogonálny raster.
Objekt bodoval aj v aktuálnom ročníku súťaže Windows in sight, kde sa jeden z porotcov - Peter Sapp na jeho adresu vyjadril: "Projekt je zaujímavý svojou redukciou na jednoduché, ale jasne definované prvky. Dispozícia variabilných priestorov je limitovaná iba vertikálnymi komunikačnými a inštalačnými jadrami. Použitie prefabrikovaných fasádnych prvkov s rozmermi 3,3 x 3,6 m umožnilo rýchlu výstavbu. Sendvičové železobetónové panely zároveň pôsobia ako aktívna akumulačná vrstva. Opieskovaný betón tvorí pohľadovú vrstvu zo strany interiéru aj exteriéru."
"Budova ukazuje, ako sa dá stavať nielen kvalitne, ale aj ekonomicky a rýchlo. Prefabrikované betónové komponenty a veľkorysé okná Internom s integrovaným tienením umožňujú zaujímavé stvárnenie fasády," hodnotí architektka Anette Klinger, ktorá tiež zasadala v hodnotiacej komisii architektonickej súťaže, a pokračuje: "Otvorená dispozícia, s presklenými plochami orientovanými na všetky strany, zabezpečuje kvalitné osvetlenie a kontakt s okolitým prostredím. Táto priehľadnosť a otvorenosť pokračuje aj na prízemí, ktoré dopĺňajú rozmerné posuvné dvere."
Zamestnanci ateliéru Franz & Sue pred svojim dielom...:
... počas spoločného obedu...:
... v pracovnom nasadení...
... a počas voľných chvíľ:
"Dom z betónu. Efektívny pri realizácii, udržateľný vďaka svojej variabilite a jednoduchosti", dopĺňajú na záver architekti ocenenej realizácie.
Podklady: Franz&Sue