Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vo februári otvorilo svoje brány nové Centrum diagnostiky v areáli NsP Považská Bystrica. V krátkom slede (máj 2022) dokončila Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach novostavbu pavilónu urgentného príjmu. V kontexte posledných rokov, kedy investície do slovenských nemocníc takmer nevidno ide o výrazný impulz pre zlepšenie zdravotnej starostlivosti v regióne.
Architektom Marekovi Jablonskému a Stanislavovi Majcherovi z ateliéru archico.sk sa v oboch prípadoch podarilo zrealizovať kvalitné diela, s dôrazom na na vytvorenie prehľadného a prívetivého prostredia pre pacientov a optimalizáciu prevádzkových vzťahov.
Zaujímavosťou je, že pôvodné zadanie v Bojniciach počítalo s rekonštrukciou pôvodného "urgentu". Architekti však prišli s návrhom koncepcie rozvoja areálu, ktorého súčasťou je nový pavilón urgentného príjmu. Ten sústreďuje všetky potrebné prevádzky do prehľadného bloku (čo by inak nebolo možné) a optimálne využíva prepojenie s existujúcou budovou nemocnice. Podobne ako v prípade spomínaného Centra diagnostiky v Považskej Bystrici, aj tu autori využili strechu stavby ako pobytovú zónu priamo prístupnú z pôvodného krídla nemocnice. Pre pripravované projekty, ktoré má investične naštartovať Plán obnovy a odolnosti SR môže byť bojnická realizácia v mnohom príkladom.
Realizáciu bližšie predstavia architekti:
Cieľom projektu bolo navrhnúť nový pavilón urgentného príjmu I. typu s vybavením nadregionálneho významu.
Poloha nového pavilónu bola v rámci areálu nemocnice zvolená tak, aby sa dosialo čo najlepšie prepojenie s operačnými sálami a zároveň s novou prístupovou cestou pre vozidlá RZP. Táto poloha a jednoznačný geometrický tvar, dáva novému pavilónu charakter stmeľujúceho prvku pre ďalší rozvoj areálu nemocnice smerom do voľnej, juhovýchodnej časti pozemku. Nový pavilón v plnej miere zachováva existujúcu uličnú čiaru tvorenú staršími časťami nemocnice.
Architektonické riešenie vychádza v maximálnej miere z funkčného usporiadania prevádzky, v prípade pavilónu urgentného príjmu môžeme hovoriť o “stroji na liečenie“.
Dôležitým zámerom bolo dostať čo najviac denného svetla do priestoru nového pavilónu a zároveň ubrať čo najmenej svetla pôvodnej budove nemocnice
Z toho dôvodu je hmota perforovaná centrálnym átriom. Pacientom, prichádzajúcim na urgentný príjem z nemocnice sa otvára priamy výhľad do tohto priestoru. Ostatné svetlíky humanizujú zóny spojovacích chodieb.
Zelená pochôdzna strecha, prístupná z detského oddelenia na 2. NP, slúži ako oddychová zóna. Okrem praktického využitia a vizuálneho aspektu zvolené riešenie zároveň eliminuje aj množstvo tvrdých plôch v areáli nemocnice, čo pozitívne ovplyvňuje klímu počas horúcich letných mesiacov.
Prevádzka nového pavilónu využíva tri hlavné vstupy. Bežný vstup pre pacientov z exteriéru. Urgentný vstup pre vozidlá RZP (vizuálne oddelený od hlavného vstupu) a vstup, ktorý vzniká prepojením s nemocnicou. Táto koncepcia určila jednoduché prevádzkové riešenie hlavného priebežného priestoru, ktorý tvorí nosnú kostru - rozdelenú na ambulantnú časť a manipulačnú zónu pre vstup RZP.
Na začiatku ambulantnej časti je situovaná hlavná recepcia, ktorá má vizuálny kontakt so všetkými časťami urgentného príjmu. Svojou polohou podvedome vytvára centrálny riadiaci bod prevádzky. Po oboch stranách sú následne radené jednotlivé prevádzky urgentného príjmu. Pri ambulantnej časti je to 5 ambulancií, zákroková miestnosť, sadrovňa, miestnosť pre expektačné lôžka a izolačka. V manipulačnej časti je to jednotka úrazovej starostlivosti s podpornými prevádzkami ako digitálne RTG. Zázemie personálu tvorí samostatnú časť.
Prekrytie hlavného vstupu je riešenie formou, ktorá ho kompozične akcentuje a podporuje jeho podvedomú čitateľnosť. Podvedomá orientácia pacientov bola tiež dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňoval dispozično-prevádzkovú jednoznačnosť pavilónu.
Konštrukčný systém tvorí montovaný skelet v osovom module 4 x 6 m. Konštrukčná výška 4,4 m umožnila vo vnútorných priestoroch dosiahnuť svetlú výšku 3,05 m.
Z dôvodu problematickej hydrogeológie podložia, je nový pavilón založený na vŕtaných hlbinných pilótach s priemerom 620 mm.
Podklady: archico.sk - Jablonský / Majcher
Foto: Tomáš Manina
Použité materiály a riešenia:
Stropné kazety OWA Premium Humancare so špeciálnou hygienickou úpravou zabraňujú rastu baktérií, húb, vírusov (vrátane norovírusov) a MRSA patogénov. Ich vhodnosť na použitie v hygienicky citlivých priestoroch je potvrdená skúškami podľa normy NF S 90-351. Vďaka vysokým absorpčným hodnotám sa hodia do priestorov s vysokými nárokmi na priestorovú akustiku ako sú nemocnice, domovy pre seniorov, či školy a škôlky. Saint-Gobain Construction Products
SLOVAKTUAL vyrobil hliníkové okná a vstupné dvere z profilového systému heroal 72 s izolačným sklom s Ug= 0,6 W/(m2K). Všetky exteriérové okná a dvere sú obojstranne v antracitovej farbe RAL 7016. V prípade dverí a okenných konštrukcií, ktoré siahajú až po zem, je použité vrstvené bezpečnostné sklo (VSG obojstranne)