Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Výsledky viacerých slovenských projektov zdravotníckych zariadení budeme môcť posúdiť až v nasledujúcich rokoch. Čaká sa na oživený projekt martinskej “Nemocnice budúcnosti”, dokončovacie práce na Boroch, alebo ohlásený zámer realizácie nového pavilónu nemocnice v Humennom… Výnimku tvorí nedávno dokončené Centrum diagnostiky v areáli NsP Považská Bystrica.
Dnes sa však zavítame k našim západným susedom, kde v poslednej dobe vznikli viaceré nové zariadenia. Za spomenutie stojí určite oceňovaný Pavilón II. Internej kliniky gastroenterológie a geriatrie Fakultnej nemocnice v Olomouci z dielne ateliéru Adam Rujbr Architects, ktorý je prvou pasívnou stavbou tohto druhu v stredoeurópskom priestore. Technické parametre však zďaleka nie sú jediné, čo robí túto realizáciu nasledovaniahodnou. Hlavným cieľom bolo podľa slov architekta vytvoriť “miesto, kde sa bude pacient cítiť dobre”. Medzi priority patrila kvalita vnútorného prostredia, jednoduchá orientácia pacienta, alebo optimalizovanie prevádzkových tokov.
Adam Rujbr zúročil svoje skúsenosti z navrhovania zdravotníckych zariadení (nielen) pre olomouckú nemocnicu aj pri stavbe ďalšieho pavilónu hemato-onkologickej kliniky. Opäť ide o pasívnu stavbu, ktorá má oproti starým pavilónom nemocnice desatinovú potrebu energie. Za kľúčové body projektu označil v tomto prípade architekt variabilitu dispozície a technického vybavenia, kompaktný tvar, alebo otvorenie dlhej južnej fasády dennému svetlu a výhľadom do parku. Zaujímavosťou je systém potrubnej pošty, ktorý okrem optimalizácie logistiky v areáli zabezpečuje transport statických liečiv namiešaných podľa potrieb pacientov bez nutnosti návštevy lekárne.
Prístavba je situovaná v areáli Fakultnej nemocnice Olomouc v južnej časti pod ulicou I.P. Pavlova. Objekt prilieha ku kratšej časti budovy P, na ktorú je prevádzka napojená. Pavilón tvoria dva trakty. Hlavný celok s pôdorysnými rozmermi 17 x 37 má štyri nadzemné podlažia a jedno technické podlažie na streche. Výšky jednotlivých úrovní nadväzujú na susedný pavilón P. Prejazdné prízemie integruje vstupné priestory a nevytvára optickú bariéru. Podlubie je farebne potlačené antracitovými omietkami a detailmi.
V objekte sú situované prevádzky hemato-onkologickej kliniky - recepcia, vyšetrovne, odberová a zákroková miestnosť, stacionár transfúzie a stacionár chemoterapie, spoločne s administratívnym zázemím a prednáškovou miestnosťou.
Novostavba bola podporená z dotačného programu OPŽP p.o. 5.2, ktorý podporuje výstavbu budov v pasívnom energetickom štandarde. Objekt spĺňa nasledovné parametre:
Stavba vo všetkých kritériách s rezervou spĺňa požiadavky na pasívnu budovu. Neobnoviteľná primárna energia je dokonca len 64 kWh/m2a, čo je výborná hodnota vzhľadom na to, že vnútorný priestor je nútene vetraný s ohľadom na prísne parametre zdravotníckeho zariadenia.
Priestory dotvárajú umelecké diela Miloša Karáska a ďalších umelcov. Tie však ešte nie sú na fotografiách z interiéru zachytené.
Recepcia:
Orientačný systém:
Čakáreň:
Odberová miestnosť:
Vyšetrovňa:
Stacionár chemoterapie:
Výučbová miestnosť:
Podklady: Adam Rujbr Architects