Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Návrh bytu sa snažil citlivo a úctivo reagovať na samotný stavebný panelový systém, využiť jeho danosti a opraviť nedostatky. Ústrednou myšlienkou rekonštrukcie sa stalo "centrálne násobenie stien" (bližšie vysvetlí sám autor). Odstránenie všetkých vnútorných priečok ponúklo dostatok priestoru pre toto nové vnútorné usporiadanie.
Potenciál možností úprav panelákov je prekvapivo široký...
Na začiatku stála túžba mladého manželského páru po vlastnom bývaní a ochota naštudovať si princípy fungovania košických sídlisk a typy panelákových systémov v nich. Po preskúmaní bola voľba jasná – trojizbový byt (ideálne na štítovej stene) v systéme T08B, stojaci na sídlisku Nad jazerom, umiestnený do 4.NP kvôli vnímaniu ulice.
Stavebný systém ponúkol veľkú variabilitu dispozície bez nosných stien uprostred, dlhú lodžiu a samonosné panely na fasáde. Sídlisko, vybudované na princípoch líniového mesta, kde je bývanie obklopené rekreáciou a službami, ponúka ideálne prostredie pre mladú rodinu s malými deťmi. Na ceste do miestnej školy, škôlky, potravín, či krčmy obyvatelia nepretnú žiadnu frekventovanú cestu. Sídlisko stojace za novodobými mestskými hradbami (mestským obchvatom) funguje nezávisle od mestského centra. Jeho obyvatelia s obľubou využívajú miestne školy, škôlky, krčmy, obchody či lekárov. Komunitný život tu funguje prirodzene lepšie ako v centrálnych častiach mesta.
Návrh bytu sa snažil citlivo a úctivo reagovať na samotný stavebný panelový systém, využiť jeho danosti a opraviť nedostatky. Ústrednou myšlienkou rekonštrukcie sa stalo centrálne násobenie stien. Odstránenie všetkých vnútorných priečok ponúklo dostatok priestoru pre toto nové vnútorné usporiadanie.
Prvou radiálou sa stali steny okolo vertikálnych rozvodov TZB uprostred bytu. Tie boli obalené štyrmi murovanými stenami a následne obložené čiernou lesklou slinutou dlažbou. Ide o jedinú murovanú stenu v byte. Okolo tohoto “jadra” sme logicky umiestnili kúpelňu. Všetka sanita sa následne umiestnila na toto murované jadro. Umývadlo, sprchová ružica, toaleta aj vaňa. Ďalším násobením tejto steny oddeľujeme kúpeľňu od zbytku bytu. Táto stena sa pre nás stala skutočnou výzvou, keďže na ňu boli kladené vysoké nároky. Mala prepustiť do kúpelne (v strede dispozície) dostatok svetla, mala vizuálne a akusticky oddeliť kúpeľňu od zbytku bytu, no mala sa zároveň stať hlavným úložným priestorom v celom byte.
Vznikla stena, ktorú zo strany kúpelne tvorí copilit a za ním následne 650 mm široký úložný priestor (napnuté závitové tyče, na ktorých sú kotvené police, odkladacie boxy, a iné potrebné úložné priestory.) Tento druhý rádius sa dotýka piatich miestností - chodby, obývacej izby, kuchyne, detskej izby a spálne. Systém políc reaguje na potreby týchto funkčných zón. V obývacej izbe tvorí knižnicu a písací stôl, v kuchyni samotnú linku a odkladacie priestory, v spálňach zase šatníky. Ďalšie násobenie steny sme nemuseli stavať, postavili ho pred 53 rokmi. Dali sme ho len do pôvodného stavu - pred omietnutím. Všetky ďalšie pridané inštalácie a rozvody (VZT, osvetlenie) sme realizovali v rovnakom radiálnom systéme.
Pohyb
Usporiadanie bytu ponúka jasný radiálny komunikačný systém, ktorý milujú hlavne deti. Naháňať sa donekonečna okolo centrálneho objektu len tak neomrzí. Podobný radiálny systém funguje aj v kúpeľni. Vytvára každodenný očistný rituál – WC, sprcha/vaňa, umývadlo. Do tohto radiálneho systému je umiestnený iný – priečny. Tvoria ho dva špeciálne vstupy. Jeden do samotného bytu, ten druhý do kúpeľne. Do bytu sa vchádza cez obvyklé bezpečnostné dvere. Kúpeľňu však sprístupňuje dvojica pivotových panelov - navzájom spojených prostredníctvom u štyroch ozubených kolies v stropnej časti. Tento vstup jasne indikuje či sa niekto v kúpeľni nachádza alebo nie. V momente kedy je kúpeľňa prázdna, poloha panelov vytvára pomyselnú pôdorysnú šípku a pozýva na vstup. V tomto stave sa cez dvere kúpeľňa prirodzene prevetráva. V momente keď človek vstúpi, panely sa okolo neho obtočia a on sa ocitne pred obrovským zrkadlom. Kúpelňa sa vtedy úplne oddelí od zbytku bytu. Tento nevšedný vstup mal vhodným spôsobom rozdeliť dva úplne odlišné svety - svet bytu od sveta kúpeľne.
Tvoja stena vyzerá ako tvoj život
Stena, ktorá obieha okolo kúpelne je z vonkajšej strany plná veci. Sú to veci, ktoré používame každý deň. Nie sú ničím prikryté, sú také, aké sú. Svetlo preniká do kúpelne pomedzi ne, ich vonkajšie siluety sa presvecujú vo forme tieňov. Táto stena uprostred bytu vyzerá tak, ako vyzerajú veci, ktoré používame. Vyzerá tak, ako vyzerá náš svet. Knihy, ktoré čítame, potraviny, ktoré jeme, šaty, ktoré si obliekame, topánky, ktoré nosíme - to všetko vytvára mozaiku plnú farieb a tvarov, textúr, materiálov a definuje finálnu podobu interiéru. Naša stena sa mení spolu s nami. Tak ako rastieme, meníme svoje návyky a správanie.
Stena sa mení spolu s nami. Jednoduchým používaním - vyberaním a vkladaním tých najzákladnejších vecí prestavujeme interiér každý deň.
Materialita
Pri materiálovom riešení sme uvažovali nad prirodzenosťou a pravdivosťou panelových stavebných systémov. Podlahou sme sa snažili odkazovať na pôvodné linoleum no v súčasnejšej podobe. Pod neho sme umiestnili dve vrstvy kročajovej izolácie vo forme kartónových dosiek naplnených jemným pieskom. Policový systém tvorí čierna oceľ s pôvodnou patinou, 510 metrov nerezových závitových tyčí a morená brezová preglejka. Kuchynská linka a ostatné police, na ktoré boli kladené vyššie nároky, sú z nereze s povrchom upraveným balotinovaním. Obvodové steny boli očistené do betónu. Všetky pôvodné výrobné nápisy na paneloch, nivelizačné čiary či odkazy robotníkov zostali zachované.