Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Už po štvrtýkrát Združenie poľských architektov v Poznani spolu s organizáciou Kolektyw 1a privítali študentov architektúry a dizajnu zo strednej Európy počas workshopu Mood for Wood.
Podujatie s medzinárodnou účasťou (študenti z Poľska, Českej republiky, Slovenska a Maďarska) sa koná pravidelne od roku 2014. Organizátori sa snažia previesť študentov okrem tvorby konceptu (s ktorým sa študenti počas štúdia denne stretávajú) aj kompletným procesom realizácie návrhov v určených lokalitách mesta Poznaň.
Účastníci workshopu boli rozdelení do skupín, ktoré viedli skúsení lektori. Tohtoročným špeciálnym hosťom bol Begoña de Abajo Castrillo zo španielskeho ateliéru RAW/deAbajoGarcia. Každému návrhu predchádzala práca s obyvateľmi, na základe ktorej bol určený jednoduchý lokalitný program. Študenti následne pri spracovaní návrhu museli počítať aj s pevným rozpočtom a časom určeným na realizáciu. Ako napovedá názov podujatia, hlavným stavebným materiálom bolo drevo.
Téma aktuálneho ročníka "Common Habitat" mala podtitul príroda a urbánny ekosystém. Študenti pracovali okrem sídliska Rataje, ktoré bolo dejiskom minuloročného podujatia, aj v iných častiach mesta. Špecifikom sídla je (aj napriek hustej zástavbe centrálnych zón) množstvo zachovanej zelene. Práve tieto “zelené zóny” sú biotopom vzácnych živočíchov a rastlín. “Mesto v ktorom žijeme nie je len naše, je to spoločný domov - 'common habitat,” vysvetľujú organizátori workshopu.
Podujatia sa po prvýkrát zúčastnil lektor, ktorý pôsobí mimo územia starého kontinentu. Japonský architekt Hiroshi Kato viedol skupinu študentov spolu s nemeckou kolegyňou Polou Koch. Výber japonského hosťa súvisel s témou workshopu - príroda predstavuje dôležitý prvok a inšpiráciu architektúry krajiny vychádzajúceho slnka. S aktuálnym ročníkom sa spája aj sté výročie nadviazania diplomatických vzťahov medzi Poľskom a Japonskom.
Prvá skupina (pod japonsko - nemeckým vedením) navrhla a zrealizovala inštaláciu v chránenej zóne medzi obytnými blokmi v štvrti Rataje. Biotop mlokov a viacerých druhov žiab sprístupňuje nová drevená lávka, ktorá plní aj úlohu pútača a orientačného bodu pre okoloidúcich. Vertikálne stĺpiky slúžia ako informačné panely, ktoré sú zdrojom poznatkov o obojživelných obyvateľoch parku. Pod platformou vzniklo miesto pre ich bezpečné rozmnožovanie.
Ďalšou z lokalít bola storočná dendrologická záhrada, ktorá patrí pod Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Súčasťou výskumného a vzdelávacieho areálu je viac ako tisíc druhov drevín. Skupinu viedli domáci dizajnéri Jan Ankiersztajn a Olek Nowak. Výsledná inštalácia vznikla v najstaršej časti záhrady, vo vyhĺbení neďaleko prírodného jazierka. Exteriérový drevený prvok, ktorý slúži ako platforma na oddych a pozorovanie prírody, využíva zvažujúci sa breh. Nepravidelná geometrická forma umožňuje návštevníkom, bez ohľadu na ich vek, nájsť pohodlnú pozíciu na pohodlné sledovanie okolia.
Juraj Hariš a Filip Ponechal zo slovenského ateliéru 2021 viedli skupinu študentov, ktorí navrhli drevené prvky určené pre psy vo výbehu pri jazere Rusałka. K lepšiemu porozumeniu štvornohých “klientov” prispela zvieracia behavioristka Dorota Rodziewicz, ktorá na projekte spolupracovala. Prekážková dráha pre psy vznikla pri vonkajšom obvode oploteného výbehu, zaberá tak minimum priestoru vyhradeného pre ostatné aktivity. Ako základný stavebný materiál poslúžilo neopracovné drevo. Použité kmene a konáre, ktoré pochádzajú z čistenia miestnych komunikácií, poskytli mestské lesy. Výsledkom je inštalácia, ktorá spája rôznorodé tvary, povrchy a textúry do atraktívneho celku, ktorý slúži nielen ako spomínaná prekážková dráha, ale aj ako miesto na oddych a sedenie.
Účastníci workshopu navrhovali inštaláciu aj v parku, ktorý je súčasťou okrajovej časti Radojewo. Skupinu viedli maďarskí architekti z ateliéru Nomad Studio - Bence Pásztor and Soma Pongor. Podobu romantického parku s umelými jazierkami a zrúcaninami formoval od začiatku 19. storočia známy krajinný architekt Peter Joseph Lenné. Na jeho okraji vyrástla inštalácia, ktorá tvorí symbolickú bránu do areálu. Prepletená drevená štruktúra klesá smerom ku vstupu, usmerňuje návštevníkov a zároveň slúži ako sedenie. V jej vnútri sú ukryté drevené hranoly popisujúce históriu miesta.
Piatu skupinu viedol varšavský architekt Karol Szparkowski. Študenti pod jeho vedením navrhli a zrealizovali pozorovateľňu vtákov na brehu jazera Rusałka. Drobná stavba sa nachádza v pokojnej lokalite, vzdialenej od hlavných peších trás. Vysoká tráva v jej blízkosti je útočiskom viacerých druhov vodných vtákov. Stavba z opaľovaného dreva s výškou 3 m je výrazným bodom v krajine. Klesajúci priestor naviguje návštevníkov smerujúcich k výhľadu, nabáda ich k zmene polohy. Úzky štrbinový priehľad je totiž určený na pozorovanie vtákov poležiačky.
Na záver pripájame krátke video približujúce atmosféru aktuálneho ročníka workshopu: