Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Začiatkom apríla bola dokočená a otvorená turistická lávka a prístrešok na známom žilinskom kopci Straník. Na počiatku bola myšlienka mesta Žilina na vytvorenie turistickej vyhliadky. Keďže je tento priestor súčasťou Národnej kultúrnej pamiatky (okolo 10.-12. st. pred našim letopočtom tu vzniklo hradisko Výšinné), bolo prirodzené rozhodnutie pristúpiť k celej myšlienke mimoriadne zodpovedne. Organizácia cestovného ruchu Malá Fatra zorganizovala workshop na tému Straník – turistická vyhliadka, ktorého sa zúčastnili mladí architekti, pamiatkari, dizajnéri i pracovníci mestského úradu. Na základe workshopu vznikol návrh vytvorenia lávky a prístrešku na Straníku, ktorá bude rešpektovať význam NKP, požiadavky vlastníkov pozemkov i paraglidistov v tomto území.
V rokoch 2014 a 2015 prebehlo vypracovanie projektovej dokumentácie - ateliéry LABAK a 2021 (Ing. Michal Marcinov, Andrej Badin, Zuzana Demovičová / Ing. arch. Peter Lényi, Ing. arch. Ondrej Marko, Ing. arch. Marián Lucký) a realizoval sa archeologický výskum, ktorý ukázal nové možnosti turistického využitia lokality Straník.
Na jeseň roku 2015 sa na základe verejného obstarávania začalo s realizáciou lávky a prístrešku. Celková investícia od workshopu, cez projektovanie a archeologický výskum, až po realizáciu lávky bola 71.590 €.
Dielo predstavujeme s autorským textom:
Straník je kopec s vynikajúcim výhľadom na Žilinu. Pešo sa naň dostanete za pár minút z mestskej časti Zástranie, po downhillovej cyklotrati ste dole ešte rýchlejšie. Okolo 10.-12. storočia pred našim letopočtom tu vzniklo hradisko Výšinné, vrchol kopca je ešte aj dnes vymedzený zvyškami obvodovej fortifikácie a je v režime národnej kultúrnej pamiatky. Zatiaľ tu neprebehol komplexný archeologický výskum, ale je, iste, iba otázka času. Od roku 1934 sa vrchol kopca používa pre bezmotorové lietanie, je to stále jedna z top lokalít na Slovensku. Sú tu dva vysielače - s výškami 18 a 30 metrov. V okolitých lesoch sa ťaží drevo.
Navrhujeme subtílnu lávku, ktorá má ambíciu organizovať pohyb turistov kontrolovane, bokom od letcov a aspoň trochu uľahčovať prístup na vrchol kopca návštevníkom s obmedzenou schopnosťou pohybu.
Lávka jemne levituje nad terénom, je s ním v minimálnom kontakte, iba prostredníctvom zemných skrutiek. Kúsok pred vrcholom je prerušená, kvôli potrebe umožňiť prejazd ťažobným vozidlám. Na konci čaká nový prístrešok a lavička pri symbolickom cintoríne letcov s výhľadom na Malú Fatru.
Podklady: 2021 architekti a LABAK, tlačová správa OOCR Malá Fatra