Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Začiatkom apríla bola dokočená a otvorená turistická lávka a prístrešok na známom žilinskom kopci Straník. Na počiatku bola myšlienka mesta Žilina na vytvorenie turistickej vyhliadky. Keďže je tento priestor súčasťou Národnej kultúrnej pamiatky (okolo 10.-12. st. pred našim letopočtom tu vzniklo hradisko Výšinné), bolo prirodzené rozhodnutie pristúpiť k celej myšlienke mimoriadne zodpovedne. Organizácia cestovného ruchu Malá Fatra zorganizovala workshop na tému Straník – turistická vyhliadka, ktorého sa zúčastnili mladí architekti, pamiatkari, dizajnéri i pracovníci mestského úradu. Na základe workshopu vznikol návrh vytvorenia lávky a prístrešku na Straníku, ktorá bude rešpektovať význam NKP, požiadavky vlastníkov pozemkov i paraglidistov v tomto území.
V rokoch 2014 a 2015 prebehlo vypracovanie projektovej dokumentácie - ateliéry LABAK a 2021 (Ing. Michal Marcinov, Andrej Badin, Zuzana Demovičová / Ing. arch. Peter Lényi, Ing. arch. Ondrej Marko, Ing. arch. Marián Lucký) a realizoval sa archeologický výskum, ktorý ukázal nové možnosti turistického využitia lokality Straník.
Na jeseň roku 2015 sa na základe verejného obstarávania začalo s realizáciou lávky a prístrešku. Celková investícia od workshopu, cez projektovanie a archeologický výskum, až po realizáciu lávky bola 71.590 €.
Dielo predstavujeme s autorským textom:
Straník je kopec s vynikajúcim výhľadom na Žilinu. Pešo sa naň dostanete za pár minút z mestskej časti Zástranie, po downhillovej cyklotrati ste dole ešte rýchlejšie. Okolo 10.-12. storočia pred našim letopočtom tu vzniklo hradisko Výšinné, vrchol kopca je ešte aj dnes vymedzený zvyškami obvodovej fortifikácie a je v režime národnej kultúrnej pamiatky. Zatiaľ tu neprebehol komplexný archeologický výskum, ale je, iste, iba otázka času. Od roku 1934 sa vrchol kopca používa pre bezmotorové lietanie, je to stále jedna z top lokalít na Slovensku. Sú tu dva vysielače - s výškami 18 a 30 metrov. V okolitých lesoch sa ťaží drevo.
Navrhujeme subtílnu lávku, ktorá má ambíciu organizovať pohyb turistov kontrolovane, bokom od letcov a aspoň trochu uľahčovať prístup na vrchol kopca návštevníkom s obmedzenou schopnosťou pohybu.
Lávka jemne levituje nad terénom, je s ním v minimálnom kontakte, iba prostredníctvom zemných skrutiek. Kúsok pred vrcholom je prerušená, kvôli potrebe umožňiť prejazd ťažobným vozidlám. Na konci čaká nový prístrešok a lavička pri symbolickom cintoríne letcov s výhľadom na Malú Fatru.
Podklady: 2021 architekti a LABAK, tlačová správa OOCR Malá Fatra