Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Pod vedením lektorov, architektov zaoberajúcich sa drevenými konštrukciami vytvorila skupina 14 študentov architektúry a dizajnu zo 6 európskych krajín návrh na revitalizáciu doposiaľ nie veľmi využívanej časti Kaštieľskeho parku, ktorej výsledkom je Supergola.
Cieľom workshopu bolo navrhnúť a zrealizovať nevšedné architektonické dielo, ktoré prinesie nové možnosti, interpretácie a definície vybraného priestoru v parku, ako aj nadobudnutie nových schopností a skúseností účastníkov workshopu.
Po dôkladnej analýze celého územia parku a prehodnotení viacerých možností sa skupina spolu s pozvanými kritikmi Benjamínom Brádňanským a Vítom Haladom zhodla na umiestnení objektu v zadnej časti parku. Toto miesto sa vyznačuje dobrou dostupnosťou pri križovatke hlavného chodníka a turistickej trasy. Študentov upútalo najmä rozľahlým zeleným priestorom v kontraste so zákutiami v tieni mohutných stromov. Natočením objektu navádzajú okoloidúcich k vybočeniu z trasy, zastaveniu, orientujú ho do vnútra parkovej prírody.
Finálne dielo môže z diaľky pripomínať vznášajúcu sa líniu, levitujúcu medzi skupinkou mohutných stromov, a to vďaka úmyselne nepravidelnej kompozícii subtílnych stĺpov, na ktorých je horizontálna konštrukcia pripevnená vo výške 3 metrov. Dĺžka zastrešenia je necelých 20 metrov a šírka približne 3 metre. Zvláštnosťou je ohýbané zavetrenie jednoduchej rámovej konštrukcie, viditeľné až v detailnejšom preskúmaní, pri pohľade zospodu. Stĺpy svojim usporiadaním a hustotou vytvárajú premenlivé prostredie. Dojem otvorenosti striedajú izolovanejšie miesta, zatienené nielen pravidelnou tieňohrou konštrukcie, ale aj konárov stromov. Prechádzka pavilónom privádza okoloidúceho smerom k potoku, do stredu rozľahlej lúky.
Supergola dáva voľnej zelenej ploche parku iný význam, konštrukcia citlivo reaguje na romantické prostredie a má vo všeobecnosti slúžiť v prvom rade ako atraktor, definícia miesta na stretávanie a odpočinok, či zázemie pre rôzne druhy akcií a podujatí. Precvičovanie jógy, burza nepotrebných vecí, dizajn market, pikniková pauza, relax s dobrou knižkou, hra na slepú babu, šialená naháňačka či športový tréning... predstavivosti sa medze nekladú, práve naopak. Názov pavilónu by mal taktiež nabádať k nejednej interpretácii diela.
Fotografie z výstavby:
1:1 WORKSHOP prináša od roku 2013 život na zabudnuté miesta s potenciálom či vyblednutou minulosťou. Okrem ambícií vzdelávacieho podujatia sa snaží priblížiť obyvateľom rôznych slovenských miest súčasný pohľad na architektúru, podnietiť diskusiu o úlohe architektúry v dnešnej spoločnosti.
projekt finančne podporili: Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj, mesto Stupava, Nadácia Tatra banky.
partneri projektu: Inžiniersky kabinet KAT VŠVU, Fa STU
Text: Marianna Maczová
Podklady: WOVEN