Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Stezka v oblacích - Dolní Morava

Zážitková architektúra v praxi. Symbol, umenie i adrenalín v jednom.
Diela
Red 330.12.2015
130760+45
Stezka v oblacích - Dolní Morava
Autori: prof. Ing. arch. Zdeňek FránekInvestor: Společnost SněžníkNávrh: 2014 - 2014Realizácia: 2015 - 2015Adresa: Dolní Morava, Česká republikaPublikované: 30. december 2015

V Dolnej Morave na Orlickoústecku nedávno otvorili 55 metrov vysokú vyhliadku. Atrakcia v prepočte za približne 3.7 miliónov eur by mala do oblasti Králického Snežníka prilákať ďalších návštevníkov a turisticky zviditeľniť celý región. Stavba stojaca na skalnatom hrebeni v masíve hory Slamníky vo výške 1116 metrov nad morom z hľadiska rozsahu nemá v strednej Európe obdobu. Objekt je ideovou stavbou, ktorá má umožnit návštěvníkom zažiť intenzívny pocit pobytu v oblakoch a sprostredkovať zážitok pobytu nad krajinou. Návrh pochádza z dielne architekta Zdeňka Fránka, ktorý pôsobí od roku 2012 ako dekan Fakulty umění a architektury na Technickej univerzite v Liberci. Ako pedagóg pôsobil aj na FA VUT Brno, VŠB Ostrava a Archip v Prahe. V súčasnej dobe sa venuje projekčnej, publikačnej a pedagogickej činnosti doma aj v zahraničí.

Cesta na vrchol vyhliadky v je dlhá 750 metrov. Na jej začiatku sa nachádza vstupný objekt s pokladňami, informáciami a šatňami. Chodník lemuje desať informačných tabúľ. Návštevníci si na nich môžu prečítať celý rad zaujímavých informácií o krajine a prírode Králického Sněžníku. Napríklad to, že ide o najmenšie pohorie v Česku, zato ale tretie najvyššie.

Konštrukcia zo smrekovcového dreva a oceľových prvkov, ktorá výrazne prevyšuje okolitý smrekový les, je spleťou rôzne sa prelínajúcich chodníkov v celkovej dĺžke 750 metrov. Cesta je bezbariérová, na vrchol sa pohodlne dostanú aj ľudia na invalidných vozíkoch, aj s kočíkmi. Odvážlivci môžu dole zísť 101 metrov dlhým tubusom tobogánu. Z vrcholu možno vidieť masív Králického Sněžníku s údolím rieky Moravy. V prípade dobrého počasia sa dá dohliadnuť až na hlavný hrebeň Jeseníkov, Suchý vrch a Krkonoše so Sněžkou.

Ľudia sa na vrchol a späť nemusia dostať len jednou trasou. "Stezka v oblacích" ponúka návštevníkom celý rad nevšedných zážitkov a s týmto zámerom bola tiež podľa projektu architekta Zdeňka Franka postavená. Na vežu, ktorá nie je pravidelnou špirálou, sa stúpa po chodníkoch v niekoľkých úrovniach. Medzi poschodiami sa dá prestúpiť takzvanou pavúčou sieťou. Pri ďaľšej adrenalínovej atrakcii "kvapka" ľudia vstúpia na sieť mimo os stavby a pod sebou majú hĺbku 55 metrov. Tobogán pre cestu dole bude v zime kvôli hrozbe zrážania vlhkosti z bezpečnostných dôvodov uzatvorený.

Autor stavby architekt Zdeněk Fránek o diele hovorí ako o adrenalínovom zážitku s náučným chodníkom a peknou vyhliadkou na okolitú prírodu. "Jde o přírodní strukturu, je to abstraktivní plastika, jako když lítá můra, nahodilá stavba, která má samozřejmě svůj skrytý řád," hovorí Fránek.

Výstavba "Stezky v oblacích" prebiehala od tohtoročnej jari v blízkosti chaty Slamienka, neďaleko hornej stanice lanovky Snežník. Ľudia sa k nej môžu dostať lanovkou, alebo pešo po modro značenom turistickom chodníku. Podľa pôvodných zámerov mala byť vyhliadka otvorená už v druhej polovici leta, ale posunutie termínu spôsobila júlová veterná smršť a samotná zložitosť originálnej stavby.

Použité materiály:

- betón v základoch: 280 m3

- oceľ: 380 t

- drevo a preglejka 550 m3

- spojovací materiál: viac ako 40,000 klincov, svoriek a skrutiek

Drevostavbu projektovala a realizovala spoločnosť TAROS NOVA s.r.o.

Video stavby tesne pred dokončením nájdete nižšie:

55610
Youtube

fotografie: Jakub Skokan, Martin Tůma / BoysPlayNice

Poloha diela

prof. Ing. arch. Zdeňek Fránek

Súvisiace články

Vložené
30. december 2015
0
13076
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím