Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Cieľom rekonštrukcie parku je stabilizovať funkcie jeho jednotlivých častí a vybudovať potrebnú infraštruktúru na jeho celoročnú prevádzku. Dôraz je kladený na otvorený charakter kreatívneho centra pre verejnosť s cieľom odbúravať mentálnu bariéru u ľudí, ktorí Novú Cvernovku považujú za uzatvorené miesto, slúžiace iba komunite “cvernovkárov”.
Okrem infraštruktúry sa návrh sústredí na funkcie oživujúce park a jeho sprístupňovanie širokej verejnosti, vstup do parku a areálu, adaptáciu na klimatické zmeny, výhľad na budovy Novej Cvernovky a navigačné prvky.
Popis lokality
Súčasťou areálu sú modernistické stavby pôvodnej školy a internátu postavené podľa projektu architekta Vladimíra Karfíka. Areál je situovaný na severnej hranici mestskej časti Bratislava - Nové Mesto, pri frekventovanej Račianskej ulici. Susedí so štvrťou Biely Kríž, areálom bývalého závodu Palma-Tumys, železničnou stanicou Bratislava - Predmestie a sídliskom Nobelova/Dimitrovka.
Dopravnú dostupnosť zabezpečuje Račianska ulica, z ktorej sú prístupné vstupy do areálu a budov. V blízkosti sa nachádzajú zastávky MHD Námestie Biely Kríž a ŽST Vinohrady, pri rovnomennej železničnej stanici. Hlavná pešia trasa vedie pozdĺž Račianskej ulice, z ktorej sa odpájajú sekundárne pešie ťahy do štvrtí Biely Kríž a Dimitrovka (nadchodom ponad železničnú trať).
História lokality je úzko spojená s priemyselným podnikom Dynamit Nobel, neskoršou Dimitrovkou, alebo Istrochemom. Obytné štvrte Biely Kríž a Dimitrovka, pôvodne vybudované hlavne pre zamestnancov továrne, dnes trpia z dôvodu nedostatočne rozvinutých lokálnych centier, chýbajúcich služieb a zanedbaného verejného priestoru, ktorého revitalizáciu často brzdia komplikované majetkoprávne vzťahy.
Prínos Nadácie Cvernovka
V priebehu posledných dvoch rokov prebiehali v parku brigádnické a odborné práce zamerané na vyčistenie priestoru, orezy stromov a kríkov, kosenie a výsadbu trávnikov, prekopanie a dočasný nový povrch chodníkov a natretie chátrajúceho oplotenia. Do prác sa zapojili pracovníci a nájomníci Nadácie Cvernovka, susedia z okolia a mnohí dobrovoľníci.
Postupne tu pribudli funkcie ako detské ihrisko, letná terasa a pódium Kultúrneho priestoru, terasa cukrárne, verejná sauna, alebo dočasne umiestnený pavilón kognitívnych ilúzií Amesova izba. V susednej časti areálu sa rozrastá komunitná permakultúrna záhrada. V revitalizovanom priestore prebehlo niekoľko úspešných kultúrnych a spoločenských akcií rôznej veľkosti, od susedských grilovačiek, cez malé koncerty, čítačky a projekcie z programu Leta pod Palmou až po väčšie formáty ako Biela Noc, Sharpe festival a 1.MÁJ - Deň otvorených ateliérov v Novej Cvernovke. Na základe týchto skúseností sa formovali aj predstavy o tom, čím by sa tento priestor mohol v budúcnosti stať, čo je potrebné k naplneniu zámerov kultúrneho a kreatívneho centra a čo chýba obyvateľom v blízkom okolí.
Zmena na Nový verejný park
Nadácia Cvernovka sa rozhodla, že časť areálu o ploche približne 8 200m² premení na verejný park s novými funkciami slúžiacimi návštevníkom Novej Cvernovky, ako aj obyvateľom okolitých štvrtí. Priestor verejnej časti parku medzi Novou Cvernovkou a Račianskou ulicou bude voľne prístupný 24 hodín denne. S týmto rozhodnutím súvisí aj zámer odstrániť existujúci múr s oplotením oddeľujúcim ulicu od areálu, vybudovať cyklotrasu na mieste súčasného chodníka pre peších a jeho presunom do samotného parku. Riešenie cyklotrasy vzniklo aj na základe konzultácií s Petrom Netrim, odborníkom na udržateľnú a cyklistickú dopravu z občianskeho združenia Cyklokoalícia.
V novej podobe parku vzniknú ďalšie pobytové plochy, miesta pre dočasné aj trvalé umelecké inštalácie, terasa priliehajúca ku gastro funkciám umožňujúca taktiež organizáciu kultúrnych podujatí. V zmysle adaptačných opatrení na klimatické zmeny pribudnú kosené a nekosené trávnaté plochy, záplavová lúka a zvýši sa celkové množstvo stromov v území. Časť medzi Novou Cvernovkou a bývalou fabrikou Palma, súčasťou ktorej bude aj rozšírené detské ihrisko, sa na noc uzatvorí.
V rámci nových funkcií pribudne pódium pre akcie pod holým nebom, sauna, letná kuchyňa a potenciálne aj iné drobné objekty, ktorých formu prinesie budúcnosť. Atmosféru doplnia vysoko vyvetvené pionierske dreviny, ktoré sa vyznačujú pomerne rýchlym rastom. Pod nimi budú voľne umiestnené stoličky.
"Krok po kroku sa Nadácii Cvernovka darí meniť bývalú župnú chemickú školu na otvorený, kreatívny a najmä využívaný priestor. Posunúť tieto aktivity aj do verejného priestoru a sprístupniť areál verejnosti je preto logickým vyústením doterajších snáh a verím, že rovnako ako rekonštrukcia budov, bude aj 'rekonštrukcia' parku úspešným projektom," povedala Lucia Forman, hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja.
Financovanie
Vstupné zadanie projektu aj následné dolaďovanie finálneho konceptu bolo riešené formou participatívneho plánovania s obyvateľmi susedných zón a komunitou Novej Cvernovky, ktorého priebeh koordinovalo občianske združenie Utopia.
Krajinno architektonický návrh, vďaka prvotnej podpore Nadácie VÚB - partnera živej kultúry v Novej Cvernovke, vypracovali skúsení architekti a krajinní architekti z ateliérov LABAK a 2021. Táto štúdia bude slúžiť ako podklad pre získanie finančnej podpory zo strany partnerov z verejného či súkromného sektora a následné projekčné a realizačné práce. “Sme pripravení naďalej sa aktívne podieľať na projekte premeny areálu na verejný park, taktiež aj na projekte vybudovania skateparku pre verejnosť a skate komunitu v zadnej časti areálu Novej Cvernovky, na ktorom Úrad Bratislava - Nové Mesto spolupracuje s Nadáciou Cvernovka,” dopĺňa starosta Rudolf Kusý.
Architektonický návrh si môžete pozrieť na 2021.sk a na FB Labak, alebo v prílohe nižšie:
Podklady: Nová Cvernovka
Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.
Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu