Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Architekti zo slovenského ateliéru LABAK zrealizovali v spolupráci s architektom Richardom Marfiakom na Krasnopresnenskom nábreží inštaláciu s názvom Záhrada 360, ktorá sa dočasne stala súčasťou Moscow International Business Center "Moscow-City".
Projekt bližšie predstavia autori:
Záhrada 360 vznikla ako súčasť festivalu Flower Jam v Moskve. Festival predstavuje otvorenú medzinárodnú súťaž mestského landscapu a toto leto sa konal po tretíkrát. Úlohou súťažiacich bolo prostredníctvom kvitnúcich záhrad vytvoriť príjemné miesto na relax v meste. Počas uplynulého ročníka bolo po celej Moskve zrealizovaných celkovo 42 záhrad od architektov a krajinárov z 11 krajín sveta. Mario Bonicelli, jeden z porotcov festivalu, zhodnotil, že Moscow Flower Jam je unikátnym projektom, kedy pavilóny nie sú iba niekoľkodňovou výstavou, no žijú s mestom po dobu štyroch mesiacov.
Koncept záhrady je parafrázou antickej arény. Záhrada ponúka minimálne dva uhly pohľadu, je scénou, ktorá polemizuje kde je pódium a kde hľadisko.
Pozorovať a byť pozorovaný. Koncepcia vytvorenia silnej "zelenej izolácie" od okolitého prostredia vytvára príležitosť pre pokojné sústredenie.
Slovenský tím svojím návrhom vytvoril nekonvenčnú zastávku v rámci festivalu, ktorá sa stala dočasným mestským zásahom. Záhrada 360 leží na prirodzenom pešom ťahu medzi administratívnym centrom a vchodom do metra. Okolie administratívnych centier býva často slabo uchopiteľné. Návštevník niekedy netuší, či sa pohybuje vo verejnom alebo v súkromnom priestore, pretože miesto nespĺňa atribúty ani jedného z nich. Záhrada 360 je jasne vymedzená plocha, ktorá je útočiskom, oázou v novej finančno - administratívnej štvrti.
Konštrukciu záhrady tvorí stavebné lešenie a drevené terasovité stupne, v ktorých sú umiestnené kvitnúce záhony. Skladba rastlín bola navrhnutá s postupným nakvitaním počas leta a tak sa na ploche záhrady menila v čase farebnosť aj textúra. Na opláštenie záhrady boli navrhnuté aluconondové panely so zrkadlovým povrchom. Tie sú materiálovo príbuzné s okolitými výškovými stavbami, paradoxne zo záhrady robia navonok nenápadný, takmer neviditeľný objekt.
Záhrada získala na záverečnom ceremoniáli niekoľko významných ocenení: