Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
V lyžiarskom stredisku na rozhraní Čiech, Moravy a Poľska vyrástla nová rozhľadňa. Je výsledkom niekoľkoročnej spolupráce architektov so ski areálom. Tá začala už pred rokom 2012, kedy bol dokončený Après-ski bar Kraličák. Malé lyžiarske stredisko sa už stihlo na pomyselnú architektonickú mapu zapísať aj stavbou horského penziónu, ktorý v roku 2014 získal Grand prix Architektů v kategórii novostavieb. Aktuálna realizácia nesie rukopis ateliéru Martina Rajniša (Huť architektury). Smrekovcová guľatina - hlavný konštrukčný prvok - nadväzuje na vertikalitu štíhlych kmeňov okolitých stromov. Stavba sa zaradila medzi vydarené príklady z viac ako stovky vyhliadkových veží realizovaných na území Českej republiky od roku 2013.
Lokalita
Vyhliadková veža stojí v najvyššom bode medzi osadami Hynčice pod Sušinou a Stříbrnice - na vrchu Štvanice (866 m.n.m.). Medzi zjazdovkami, v pomyselnom strede lyžiarskeho areálu. Kulisu tvorí dramatická, rozľahlá krajina. Na jednej strane sa otvára výhľad na takmer celé Jeseníky, na druhej strane horizont ohraničuje husto zalesnené úbočie Králického Sněžníka, kde pramení rieka Morava.
Zadanie
Úlohou architektov bolo navrhnúť celoročne otvorenú, tridsaťpať metrov vysokú rozhľadňu neďaleko hornej stanice lanovky. “Věž zde stojí jako sebevědomý štíhlý kulatý obelisk. Bod uprostřed. Při konstruování jsme hledali úsporná, racionální řešení, která by byla odpovědí na zadání,” vysvetľuje architekt.
Architektúra
Výsledkom je jednoduchá konštrukčná schéma - štíhla vertikála kotvená lanami. Základ nosnej konštrukcie tvoria päťmetrové segmenty smrekovcovej guľatiny, ktoré nesú oceľové rámy zavetrené tiahlami. “Materiál je zde použitý více méně tak, jak stojí všude okolo,” vysvetľuje David Kubík. Navzájom prepojené opracované kmene vynášajú vyhliadkovú podestu, ktorá je proti vetru chránenú bezpečnostným sklom. Na vonkajšiu konštrukciu je zavesené špirálové drevené schodisko, ktoré ako kyvadlo vyrovnáva nápory vetra. Po 152 schodoch vystúpite až nad koruny okolitých stromov. Nad vami budú len signálne svetlá a veterná ružica.
Konštrukcia
Dimenzovanie stavby nebolo jednoduché, bolo treba počítať so silným vetrom, snehom a námrazou. Guľatina je vždy po piatich metroch priskrutkovaná cez oceľový styčník na stužujúci polygón. V týchto miestach sú napojené aj jednotlivé tiahla. Vodorovné a torzné sily zachytávajú oceľové laná kotvené do pätiek vzdialených pätnásť metrov od rozhľadne. Smrekovcové drevo je odolné voči vplyvom poveternostných podmienok. Navyše v tomto prípade je použitá tlaková impregnácia, drevo nie je v kontakte so zemnou vlhkosťou. “Věříme, že zde rozhledna vydrží minimálně 30 let,” dodáva na záver architekt.
Technická špecifikácia
Podklady: LINKA, Huť architektury Martin Rajniš