Integrované dverové systémy predstavujú riešenie, ktoré spája vysoké technické nároky s architektonickou...
Dá sa šetriť bez ujmy na dizajne?
Architekti zo štúdia HENN stavili na prirodzenosť dreva, precízne navrhnutú akustiku a premyslený...
Tiché a bezkontaktné dovieranie dverí dopĺňajú ergonomické madlá v rôznych dizajnových a funkčných prevedeniach, vrátane...
Bývanie na južných svahoch alpského predhoria.
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Aktuálna realizácia Ateliéru HAUS sprístupňuje lokalitu Počúvadlianskeho mlyna.
Vzniklo vhodné zázemie pre návštevníkov lokality. Nový prístrešok priamo nezasahuje do historickej vrstvy. Tvorí subtílnu súčasnú nadstavbu. Lávka sčasti vedie po trase pôvodného vodného náhonu mlyna a prekračuje potok, do ktorého náhon mlyna kedysi ústil.
Realizáciu bližšie predstavia autori:
Architektonický návrh revitalizácie Počúvadlianskeho mlyna sa zameriava na citlivé prepojenie historických prvkov s moderným prístupom k prezentácii kultúrneho dedičstva. Koncept vychádza z rešpektu k pôvodnej mlynárskej typológii a charakteru krajiny Štiavnických vrchov. Celková kompozícia nenásilne reaguje na prírodné danosti lokality a ponecháva priestor na budúcu konzerváciu zachovaných častí stavby.
Základná charakteristika
Počúvadliansky mlyn sa nachádza v Klastavskej doline v Štiavnických vrchoch, v blízkosti obcí Baďan a Počúvadlo. Je prístupný pešími chodníkmi. Leží na náučnom chodníku „Po stopách predkov“, ktorý vedie po trase bývalej lesnej železnice, využívanej na dopravu dreva, štrku a lomového kameňa. Počas SNP bola železnica využívaná aj na prepravu osôb a vojenskej techniky.
Počúvadliansky mlyn je usadlosť, ktorá bola zničená počas druhej svetovej vojny. Po potlačení SNP a príchode nemeckej okupačnej sily na územie bývalého Slovenského štátu sa v tejto lokalite usídlila odbojová a partizánska skupina „Sitno“, ktorá sa dostala do hľadáčika protipartizánskych zložiek.
Dňa 23.11.1944 bol Počúvadliansky mlyn prepadnutý protipartizánskou jednotkou Edelweiss. Túto udalosť si na mieste pripomína pamätník z dielne akademického sochára Vladimíra Oravca, ktorý bol slávnostne odhalený dňa 14.10.2022.
Po prepade mlyna vypukol požiar a odvtedy celý objekt chátra.
Okolo mlyna preteká Klastavský potok. Jedná sa o vodný mlyn - nábrežný, s umelým vodným kanálom a s náhonom na prívod vody k mlynskému kolesu s horným dopadom vody. Samotný objekt mlyna sa nachádza na mlynskom ostrove, ktorý je obklopený mlynským náhonom a materským tokom (Klastavský potok).
Urbanistické riešenie
Riešená lokalita je prístupná lesnou cestou, približne 5 km severne od obce Baďan (časť Klastava). Usadlosť je od cesty oddelená Klastavským potokom, cez ktorý je možné dostať sa k objektu po betónovom mostíku. Z tohto prístupového bodu je však ťažké presne určiť polohu zrúcanín pôvodného mlyna, keďže návštevník prichádza z nižšie položeného miesta.
Vďaka geodetickému zameraniu, rešerši typológie lokálnych vodných mlynov a spomienkam pani Valachovej získavame ucelený obraz o tom, ako lokalita fungovala v čase prevádzky mlyna. Identifikovali sme pôvodný vodný náhon prechádzajúci celou lokalitou, určili sme polohu pôvodného mlynského kolesa, zisťovali sme funkčné využitie jednotlivých miestností objektu a dokumentovali celý mikro-urbanizmus usadlosti.
Architektonické riešenie
Kľúčovým cieľom realizácie je prezentácia bývalého mlynského náhonu, tzv. nového potoka, ktorý je charakteristickým prvkom vodného mlyna. Tento cieľ je dosiahnutý prostredníctvom stúpajúceho chodníka, ktorý končí malou vyhliadkou. Chodník vedie tesne ponad terén. Na základe odporúčania Pamiatkového úradu v tesnej blízkosti zrúcanín prispôsobuje okoliu svoj tvar a kopíruje obvodové murivo, aby sa zabránilo ďalšej degradácii a zároveň sa ponechal priestor na jeho konzerváciu.
Vyhliadka na konci chodníka upriamuje pozornosť na samotné zrúcaniny mlyna, pričom sa návštevníkovi otvára výhľad na celú dolinu. Umožňujeme mu vnímať kontexty prístupovej cesty, potoka a pôvodného mlynského náhona.
Do priestoru bol inštalovaný aj informačný a navigačný systém v podobe oceľových tabúľ. Tabule majú hrúbku 4 mm, písmo je vyrezané do ocele. Grafický návrh vytvorilo Hungry studio.
Súčasťou revitalizácie je aj zabezpečenie hygienického zázemia vo forme suchého WC - latríny, umiestnenej mimo hlavných pohľadov na hranici blízkeho lesa.
Revitalizácia lokality Počuvadliansky mlyn je dôležitým krokom pre posilnenie miestnej komunity a ochrany pamiatok. Táto neobjavená lokalita sa stále nenachádza v niektorých mapách. GPS súradnice pre tých, ktorý by ju chceli nájsť sú 48.3571, 18.8556.
Realizácia: (miestna stavebná firma) Michal Beneš - BenStav BS, Informačné tabule - Dielňa HAUS
Podklady: Ateliér HAUS
Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.
Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu