Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Drobná drevostavba z dielne bratislavského ateliéru OFFICE110 architekti, ktorý v Karpatoch navrhoval aj obnovu starej horárne na Peknej ceste, slúži primárne ako pozorovňa zvierat, posedenie pre okoloidúcich, alebo úkryt pred nečasom.
Pridanou hodnotou projektu je okrem použitia lokálneho materiálu – smrekovca aj jednoduchosť navrhnutej konštrukcie, ktorá umožnila realizovateľnosť projektu vo vlastnej réžií Mestských lesov.
Pozorovňu svojpomocne postavili zamestnanci Mestské lesy v Bratislave z lokálneho materiálu – vlastnoručne opracovaných smrekovcových hranolov. Pozorovňa má približne 13 štvorcových metrov a vojde sa do nej menšia skupinka ľudí. Vďaka strieške budú chránení aj pred dažďom či snehom.
Mestské lesy v poslednom roku priťahujú stále viac návštevníkov a sú jednou z najvyhľadávanejších lokalít na trávenie voľného času. Medzi najobľúbenejšie miesta v Malých Karpatoch patria Partizánska lúka, Kamzík alebo Horáreň Krasňany. Spoločný projekt hlavného mesta, Metropolitného inštitútu Bratislavy a Mestských lesov v Bratislave vytvoril novú zaujímavú zastávku na trase medzi Račou a Mariankou. Pomenovanie je odvodené od tamojšej lokality, keďže pozorovňa sa nachádza v území, kde pramení vodný tok Vydrica. V pešej dostupnosti sú aj ďalšie známe rekreačné miesta ako Pánova lúka, Studnička Zbojníčka, či Malý Slavín.
Táto oblasť lesoparku je zaradená do zóny kľudu bez hospodárskej ťažby dreva a v budúcnosti by mala byť súčasťou národnej prírodnej rezervácie Pramene Vydrice. Ide o prostredie charakteristické nepokosenými lúkami, pňami bývalých vzrastlých stromov, popadanými stromami a krovím. V lese sa dá aj cez deň spozorovať divá zver ako napríklad daniele, muflóny, diviaky, líšky alebo bažanty.
„Nenápadná vyhliadka, ktorá je citlivo zasadená do prostredia, dáva návštevníkom možnosť vychutnať si v pokoji výhľad na lesopark. Z Vydrice možno pozorovať nielen zvieratá, ale aj postupnú premenu lesa po veternej kalamite na prirodzený les. Zároveň chcem poprosiť návštevníkov, aby pristupovali k tomuto miestu s rešpektom a zver neplašili,“ povedal Matej Dobšovič, riaditeľ Mestských lesov v Bratislave.
„Návštevníka privedie do objektu zdvíhajúca sa lávka a cez úzky vstup príde do krytého priestoru s terasovým sedením a výhľadom na prírodu. Celý objekt je osadený na oceľových vrutoch a navrhnutý z jedného typu smrekovcových hranolov, čo umožnilo využiť lokálny materiál na výstavbu,” vysvetlil Marcel Dzurilla, riaditeľ sekcie tvorby mestských priestorov z Metropolitného inštitútu Bratislavy.
Pozorovňa zvierat Vydrica je jedným z projektov Živé miesta, ktoré sa dejú v Mestských lesoch Bratislavy. Program Živé miesta zlepšuje a obnovuje verejné priestory v Bratislave. V blízkej budúcnosti sa v lesoparku dokončí obnova areálu Malý Slavín a prerábka muničných skladov na Peknej ceste (viď. súvisiace články).
Podklady: MIB