Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Charakteristika územia výstavby
Priestor pred hlavnou stanicou v Bratislave už roky chátral a stal sa miestom stretávania bezdomovcov. Pokus o jeho zlepšenie nastal počas hosťovania majstrovstiev sveta v hokeji a v roku 2015 vďaka fondom z Európskej únie. Typický zápach moču pri príchode na nástupište autobusov je už preč a aj celkový prvý dojem ktorý bol ako príchod do minulého storočia.
Charakteristika objektu
Na parcele sa nachádzal park s detským ihriskom, ktoré však bolo nefunkčné. Malé predstaničné pohostinstvo s letnou terasou a časť areálu tenisových kurtov, ktoré nemali pri Hlavnej železničnej stanici opodstatnenie. Bariéru k územiu s parkom tvorila trať električiek, ktorá znemožňovala prístup chodcov prichádzajúcich na Hlavnú stanicu.
Urbanistické riešenie
Komplex sa nachádza v Bratislave, v rušnej lokalite medzi Žabotovou ulicou a Námestím Franza Liszta. Každý deň týmto miestom prejdú tisíce cestujúcich, ktorý prichádzajú a odchádzajú z hlavného mesta. Na severnej časti pozemku sa nachádza Hlavná vlaková stanica a komplex sa tak stal vstupnou bránou do Predstaničného námestia v smere z historického centra mesta a Šancovej ulice. Na západnej strane je susediaci s novým dopravným múzeom a pri stanici s budovou občianskej vybavenosti. Na nároží pri Šancovej ulici sa nachádza budova Unicredit bank a cez cestu je malý park Franza Liszta. Koplex ponúka aj malé námestie medzi blokmi a v átriu. Pred budovou vedie cyklochodník napojený na mestský cyklookruh a trať električiek.
Architektonické riešenie
Komplex je riešený ako desaťpodlažná stavba rozdelená do dvoch blokov prepojených pomocou podzemného podlažia a premostenia. Sedem nadzemných a tri podzemné podlažia poskytujú dostatok priestoru pre stovky zamestnancov. Komplex slúži pre účely administratívy ale aj spoločenského života ako kaviarne, bufety, zasadacie a prednáškové miestnosti, fitness a oddychové zóny. Severný blok je objemovo väčší a obsahuje átrium, ktoré je určené na prevetrávanie a presvetlenie vnútornej dispozície objektu. Južný blok je pôdorysne menší no podlažne vyšší a pôsobí tak ako dominanta na nároží územia. Slúži ako vodiaci bod pre turistov a zároveň ako informačný, keďže sú na ňu umiestnené ručičkové hodiny. Zastavanosť parcely je takmer 100 % a chýbajúca zeleň sa dostala na strechu objektu, kde slúži ako oddychová zóna. Vzrastlé stromy umiestnené v átriu a medzi blokmi poskytujú tieň a zlepšujú klímu prostredia. Pohodlný prechod a vstupný portál do komplexu tvorí podlubie zo stĺpov, ktoré vedie pozdĺžne celej budovy a napája sa na susediaci komplex občianskej vybavenosti.
Technologické riešenie
Komplex je vykurovaný pomocou tepelného čerpadla. Vetranie je prirodzené pomocou automatického otvárania okien a preto sú všetky kancelárie navrhnuté ako priečne vetrateľné. Prirodzené chladenie je navrhnuté pomocou hĺbky stĺpov na fasáde a vzrastlej zeleni, ktorá zabraňuje prehrievaniu budovy v letných mesiacoch. Zachytávanie dažďovej vody a jej následne použitie na zavlažovanie strešných terás a obsluhu hygienických zariadení.
Stavebnotechnické riešenie
Komplex je navrhnutý ako železobetónový skelet s hríbovími hlavicami. Podzemné podlažia sú liate z vodotesného betónu pre riziko hladiny spodnej vody. Budova je stužená pomocou vertikálnych komunikačných jadier a fasády.
Dispozičné riešenie
Nástupné podlažie do komplexu sa nachádza na teréne. V oboch blokoch sa vstupuje do vstupnej haly kde sa nachádzajú informačné pulty. Toto podlažie je doplnené o prenajímateľné priestory, kaviarne, bufety a oddychové zóny. Blok b má vstupné podlažie rozdelené medzipodlažím, kde sa nachádza zasadacia miestnosť, konferenčná miestnosť a fitness. Jednotlivé podlažia sú obsluhované pomocou vertikálnych komunikačných jadier a umožňujú deliť podlažia na rôzne veľké pracovné priestory. V bloku a sa nachádza na štvrtom podlaží oddychová zóna, ktorá slúži pracovníkom bloku. Na streche je situovaný spoločenský priestor určený na oddych, rôzne spoločenské udalosti a kolektívne stretávanie. Tieto zóny sa nachádzajú aj na bloku b v piatom a siedmom podlaží. Bloky sú prepojené na troch podlažiach pomocou mostov a je tak možný rast firmy v horizontálnom smere. Dajú sa tak súčasne jednou firmou obsadiť obe bloky. Interiér kancelárií ponúka flexibilné možnosti členenia priestoru na bunkové samostatné kancelárie podľa požiadaviek klienta. Každý prenajímateľný priestor je vybavený odhlučnenou zasadacou miestnosťou, kuchynkou a hygienickými zariadeniami. Atmosféru, čerstvý prísun kyslíka a príjemné pracovné prostredie dopĺňa mobilná zeleň vybraného typu vhodná do takýchto priestorov.
Materiálové riešenie
komplex je obložený do kamenného obkladu. Ako zasklenie sú navrhuté hliníkove okná Reynaers s izolačným trojsklom s pasívnym štandardom. Dlažba v nástupnom podlaží je travertínová a steny su v pohľadovom betóne s priznaným dreveným debnením. Podlahy v jednotlivých kancelárskych priestoroch sú vybrané podľa klientov, ale štandardne sa uvažuje s drevenou podlahou. Podzemné podlažia majú podlahu z liatého betónu. Všetky použite materiály sú lokálneho charakteru.
Podklady: Ing. arch. Lukáš Valenčin
Archinfo, architektúra, urbanizmus, dizajn, grafika, umenie, Slovensko (architecture, architect, design, CGI, art, Slovakia)