Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Projekt Lantern house vznikol na podklade poznatkov nadobudnutých počas pracovnej stáže v Stuttgarte, Nemecku. Tu začal môj záujem o dizajn pomocou svetla, nakoľko som bola okrem iného súčasťou tímu dizajnérov pre fasády, pre vedecko technologický kampus v meste Riyadh v Sudskej Arábii. Tak isto som bola prítomná pri workshope LAVA AXON Kinetic ceiling/Kinetic structure, ktorá ma priviedla k záujmu o digitálnu prefabrikáciu s využitím v kinetických štruktúrach. S poznatkami a nadobudnutou inšpiráciou som sa po ukončení stáže pustila do diplomovej práce, ktorej hlavný obsah mal byť vystavený na dizajne pomocou prirodzeného svetla s prvkami kinetizmu či adaptability.
Témou diplomovej práce je Dom pre meteorológa. Objekt je situovaný v Tatranskej Lomnici, pod Lomnickým štítom kde sa nachádza Observatórium. Slúži na meteorologické merania a pozorovania Slovenského hydrometeorologického ústavu. V roku 1964 sa miesto stalo trvalým pracoviskom astronómov z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied. Oba ústavy spolupracujú nakoľko hlavným objektom pozorovaní je Slnko. Samostatná budova je spojená s visutou lanovkou Tatranská Lomnica – Lomnický štít. Presun z práce domov pre meteorológa bude teda nenáročný a rýchly.
Svetlo ako dynamický prvok, meniaci a opakujúci sa v čase, dáva priestoru v rôznych fázach, rôznu identitu. Architektúra je statická a využíva rozličné formy na dosiahnutie potrebného využitia svetla pre určitý typ či charakter priestoru. Premenila som slnko v nástroj na vytvorenie kinetickej podstaty domu, ktorý je stále sa meniaci podobne ako slnko samo.
V diplomovom projekte pracujem s vyslovenou hypotézou o pamäti svetla. Pripúšťam fakt existencie inteligentného materiálu pamätajúceho si svetlo podobne ako fosfor alebo teplo si pamätajúce materiály. Pracujem s myšlienkou udržateľnosti svetla bez pomoci pridaných energií. Využívam poznatky o inteligentných materiáloch a predpokladám vývoj v oblasti svetla nie len v zdravotnom a energetickom odvetví ale aj chemickom či hig-tech sektore.
Náplňou práce meteorológa je predpovedať počasie. Majiteľ domu teda bude vedieť s pomocou materiálu pamätajúceho si svetlo pripraviť svoj dom na nadchádzajúce priaznivé či nepriaznivé svetelné podmienky a podľa toho svetlo buď uschovať alebo odfiltrovať. Bude vedieť intuitívne využívať tento materiál vo svoj prospech. Plocha domu bude mať možnosť zmeniť pozíciu z vnútra smerom von a opačne. Dom bude mať možnosť prevrátiť svoj povrch. Pamätané svetlo sa bude vedieť využiť v interiéri či exteriéri podľa potreby.
Text: Júlia Počatková