Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Diplomová práca je urbanistickým návrhom rozvojového územia nachádzajúceho sa v okrese Bratislava 2 v Mestskej časti Ružinov v častiach Mlynské Nivy, Pálenisko, Zimný Prístav. Návrh vychádza zo súčasných trendov tvorby „budúceho mesta“, rešpektuje a snaží sa dotvoriť charakter lokality.
Návrh je založený na princípoch tvorby udržateľného „mesta budúcnosti – Ecocity“. Urbanistický návrh predpokladá efektívne využitie minimálnej plochy územia intenzívnou formou zástavby, vyššou hustotou, vrstvenou polyfunkciou, dostatkom verejných priestorov, zelene, primeraným rádiom dostupnosti (250 m), obmedzením rušivej (emisie CO2, hluk, vibrácie,parkovacie miesta na úkor zelene a pešej komunikácie) a uprednostnením pešej, cyklistickej, koľajovej verejnej dopravy. Návrh je komponovaný v ľudskej mierke ako súbor samostatných a funkčne sebestačných charakteristických, architektonicky vzájomne odlišných, navzájom prepojených sektorov.
Základnou myšlienkou riešenia je rozmanitosť urbanistickej štruktúry, polyfunkčnosť, flexibilita, sebestačnosť, verejný priestor, koľajová doprava. Navrhnutá časť mesta by mala byť rozmanitá, udržateľná, polyfunkčná, prístupná zmenám, maximálne sebestačná a bohatá na verejné priestory, zeleň, šport, umenie a zábavu.
Riešenie predpokladá vlastnú výrobu energie z obnoviteľných zdrojov, jej minimálnu spotrebu, komplexnú sebestačnosť (napríklad aj pestovaním ovocia a zeleniny v komunitných záhradkách). Vysoká flexibilita sa prejavuje nielen v schopnosti budov prispôsobiť sa zmeneným funkčným požiadavkám, ale aj v schopnosti verejných priestorov meniť svoj vzhľad a účel (výsuvné hľadisko, trhovisko, prezentačné stĺpy, zábavný mobiliár).
Verejné priestory, ktoré sú dnes považované za „tvár mesta“ v budúcnosti budú zohrávať stále dôležitejšiu úlohu. Vyspelosťou multimediálnych komunikačných služieb sa zmení spôsob a predovšetkým miesto práce. Neexistujúce pracovné vzťahy, sociálne kontakty bude možné kompenzovať zážitkami a stretávaním práve vo verejných priestoroch, ktoré by mali byť kvalitné, vzájomne prepojiteľné, bohaté na možnosti využitia, flexibilné, prístupné pre každého.
Obyvatelia mesta by mali v krátkej vzdialenosti od svojho bydliska - peši, bicyklom, verejnou dopravou dosiahnuť všetky potrebné inštitúcie. Súčasťou riešeného územia sú národné kultúrne pamiatky, zakomponované do priestoru ako aj historické prvky, ktoré svojím zachovaním a novým využitím povznášajú miesto na „fyzickú pamäť“, umocňujú genius loci. Navrhnutá časť by sa mohla stať svojimi funkciami a štruktúrou, rozšírením centra Bratislavy
Dôležitým bodom práce je zakomponovanie národných kultúrnych pamiatok do návrhu riešeného územia.
Flexibilné námestie prispôsobiteľné rôznym záujmom a požiadavkám. Pomocou vysúvateľných panelov sa môže námestie funkčne meniť. Energiu získáva z krokov návštevníkov
Využitie existujúcich pôvodných prvkov pre nové účely - pôvodné koľajnice Zimného prístavu využité vo verejnej koľajovej doprave, žeriavy meniace priestorové rozloženie hmôt galérie.
Prostredie, ktoré nás obklopuje, ovplyvňuje náš vývoj, charakter, zdravie. Ak sa s ním stotožníme, získame pocit emocionálnej istoty a bezpečia, stabilitas loci.