Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Tak ako každý rok, aj tentokrát počas septembra a októbra predstavíme najlepšie projekty, nominované v rámci celoštátnej súťaže o najlepšiu diplomovú prácu absolventov architektonických škôl na Slovensku - Ceny profesora Jozefa Lacka. Séria článkov vznikla vďaka úzkej spolupráci s tajomníkom a odborným garantom súťaže Jakubom Hantákom.
Jednotlivé školy (Katedry architektúry) nominovali tohto roku do súťaže spolu 17 absolventských projektov:
Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave - 8
Katedra architektúry SvF STU v Bratislave - 2
Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva v Nitre - 2
Fakulta umení TU v Košiciach - 2
Katedra architektúry VŠVU v Bratislave - 3
Dnes priblížime prácu "Polyfunkčný objekt Kamenné námestie, Bratislava", ktorá vznikla na pôde Stavebnej fakulty STU v Bratislave pod vedením Iľju Skočeka. Diplomantka Henrieta Horváthová sa v práci zaoberá témou využitia potenciálu Kamenného námestia "dopovedania" priestoru prostredníctvom novej štruktúry.
"Kamenné námestie vďaka svojej prominentnej polohe a historickým súvislostiam bolo vždy pokladané za obchodno-spoločenské centrum Bratislavy. Vďaka tomuto prvenstvu však podliehalo mnoho násilným zmenám čo spôsobilo nesystematický vývoj mestského priestoru. Výsledkom týchto zmien je bez kontextu okolia osadený solitérny objekt s roztrieštenými zvyškami pôvodnej zástavby. Alarmujúci stav tohto urbánneho celku v tesnej blízkosti Bratislavských ikon podnecuje na rôzne urbanisticko-architektonické štúdie už dlhé roky. Pri poslednej súťaži na námestie SNP ostala časť Kamenného námestia nedoriešená. Štítová stena a dvorová fasáda Steinerovho domu sa týčia do verejného priestoru a tak vytvárajú nevhodné vyvrcholenie spodného pohľadu námestia SNP.
V urbanistickom kontexte možno vnímať akýsi prstenec, mestský bulvár pozdĺž okraja historického jadra Bratislavy. Časť mestského bulváru, ktorý prechádza naším riešeným územím ostal otvoreným. V prvom kroku dobudovávam hmotu mestského bloku, pričom zapájam existujúci objekt Steinerov dom do urbánnej štruktúry. Nová hmota nám definuje 3 nové námestia A, B, C. Na základe analýz využitia verejných priestorov zastavujem priestor C, dopĺňam tak hlavný mestský bulvár a vytváram výškovú dominantu územia. Návrh taktiež počíta so zmenou dopravy, ktorá vychádza zo súťaže na námestie SNP. Najväčším zásahom je prerušenie hlavnej tepny ulice Špitálska. Vytvára sa tak dôležité priame pešie prepojenie Kamenného námestia s historickým centrom.
Cieľom urbanisticko-architektonického návrhu je vytvorenie dôstojného mestského centra, ktorý si Bratislava zaslúži."
Plagáty:
Vizualizácie:
Fotografie modelu:
Kompletné portfólio: