Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Dnešné jubileum si pripomenieme prostredníctvom textu a množstva zaujímavých grafických príloh, ktoré pripravila Zoja Droppová pri príležitosti minuloročnej okrúhlej "deväťdesiatky".
Architekt Ivan Matušík "90"
12. júla sa životného jubilea dožíva Ivan Matušík, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti (česko)slovenskej povojnovej architektúry, umenia a kultúry. Narodil sa 12. júla 1930 v Bratislave, študoval na FAPS SVŠT (dnešná FA STU), štúdium ukončil v roku 1953 v ateliéri prof. Emila Belluša. Prvým pracoviskom Ivana Matušíka bol Útvar hlavného architekta v Bratislave, neskôr pôsobil vo Vojenskom projektovom ústave, v Stavoprojekte a od roku 1961 v Štátnom projektovom ústave obchodu (ŠPUO), ktorý viedol v rokoch 1968-1989. Okrem mnohých významných realizácií a úspešnej účasti v početných dôležitých súťažiach stojí za pripomenutie aj podiel Ivana Matušíka na formovaní časopisu Projekt, kde roky pôsobil v redakčnej rade a spolu so Stanislavom Talašom sa v 60. rokoch podieľal aj na výtvarnej koncepcii časopisu. Práve Matušíkova publicistická činnosť, písanie pre Projekt a iné odborné a spoločenské médiá, patrí k tej časti jeho celoživotnej práce, ktorá dosiaľ nie je dôkladne spracovaná a preskúmaná.
Architekt Ivan Matušík je štvornásobným laureátom Ceny Dušana Jurkoviča a v roku 1995 mu spolok architektov Slovenska udelil Cenu Emila Belluša za celoživotné dielo. Okrem toho získal aj ocenenia CEEZAR, Cena ARCH, stal sa laureátom Krištáľového krídla a nositeľom prezidentského Radu Ľudovíta Štúra II. (2012).
Je obdivuhodné, ako si pán architekt Matušík aj vo vyššom veku zachoval skvelý prehľad o architektonickom a spoločenskom dianí, svieži a moderný pohľad na architektonickú tvorbu, chuť tvoriť, experimentovať, písať, diskutovať a stretávať sa so študentmi i architektmi všetkých generácií.
Ďakujeme pán architekt za dlhoročnú spoluprácu, zaujímavé stretnutia a debaty, kritické (občas aj ironické : -) poznámky a za obrovské množstvo informácií, ktoré sme sa od Vás dozvedeli. Prajeme všetko najlepšie k vzácnemu jubileu!
Foto a zdroje: archív Ivana Matušíka, R. Müller, I. Karlík, Z. Droppová, D. Belanská, archív SAS / časopisy Projekt a Fórum architektúry; kniha Ivan Matušík: Život s architektúrou II, vydal Spolok architektov Slovenska (C) SAS 2015. ISBN 978-80-88757-92-4
Obchodné centrum Slimák na sídlisku Hostinského v Bratislave, 1958-1961:
Foto: R. Müller, S. Belický, archív I. Matušíka a archív SAS/Projekt:
Projekt, revue slovenskej architektúry č. 2-3/1965, s.50-53.
Ivan Matušík - Architektonické dielo, katalóg výstavy pri príležitosti udelenia Ceny Emila Belluša 1995 za celoživotné dielo; vydal Spolok architektov Slovenska, 1995. ISBN 80-88757-07-X
Ateliér Štátneho projektového ústavu obchodu, podkrovie Apponyiho paláca v Bratislave, 1967-68:
Foto: Rajmund Müller
Zdroj: Ivan Matušík - Architektonické dielo, katalóg výstavy pri príležitosti udelenia Ceny Emila Belluša 1995 za celoživotné dielo. Vydal Spolok architektov Slovenska, 1995. ISBN 80-88757-07-X