Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Diela, postavené v druhej polovici 20. storočia stíha často aj napriek nespornej kvalite nepriaznivý osud. Tentokrát sa podarilo dosiahnuť dôležitý precedens. Tržnicu na Trnavskom mýte v Bratislave vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku.
Požiadavka na výstavbu novej centrálnej mestskej tržnice vznikla v roku 1975. Autorom projektu je slovenský architekt Ivan Matušík.
"...Architekt navrhol na okraji centra mesta objekt ako kontajner v duchu strojovej estetiky. Konštrukciu tvorí mohutný železobetónový skelet, v ktorom sú vložené dva bloky s predajnými a obslužnými priestormi na prízemí i na poschodí. Prístupové schodiská sú na oboch koncoch budovy, v suteréne bola veľká predajňa potravín...," približuje dielo Register modernej architektúry oA HÚ SAV.
Zámerom architekta bolo podľa Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave realizovať objekt, ktorý bude predstavovať prototyp tržnicového priestoru konca 20. storočia: "Transparentnosť dal stavbe celosklenený obvodový plášť. Strojovú a klimatizačnú techniku autor umiestnil do priznaných rozvodných potrubí, ktoré vytvárajú v interiéri i exteriéri špecifickú dekoráciu.“
Mestskí pamiatkari ďalej zdôraznili, že nevhodné úpravy interiéru, ale najmä exteriéru (náter sklenených stien vonkajšieho plášťa) počas fungovania tržnice devalvujú inak kvalitnú a originálnu architektúru. Tržnica slúži svojmu účelu od roku 1983.
Pozrime sa pri tejto príležitosti do budúcnosti
Nedávno sme publikovali študentské návrhy na revitalizáciu uzla Trnavského mýta. Cieľom tvorivých tímov z vertikálnych ateliérov FAD STU a z katedry architektúry VŠVU bolo prispieť do aktuálnej odbornej diskusie zameranej na metódu revitalizácie narušených mestských štvrtí a na spôsob využitia zachovaných objektov architektonického dedičstva 20. storočia.
Ako pristupovať k stavbám z totalitnej éry? Aké sú východiská a možné riešenia? Odpovede na tieto otázky a naozaj zaujímavý prístup ku konverzii Matušíkovej Tržnice na novú funkciu predkladá diplomová práca, ocenená v rámci minuloročnej Ceny profesora Jozefa Lacka, ktorú vypracoval The Anh Dang pod vedením Pavla Paňáka:
Tržnica na Trnavskom mýte - dobové materiály a fotografie:
Titulná fotografia: Register modernej architektúry oA HÚ SAV