Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Diela, postavené v druhej polovici 20. storočia stíha často aj napriek nespornej kvalite nepriaznivý osud. Tentokrát sa podarilo dosiahnuť dôležitý precedens. Tržnicu na Trnavskom mýte v Bratislave vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku.
Požiadavka na výstavbu novej centrálnej mestskej tržnice vznikla v roku 1975. Autorom projektu je slovenský architekt Ivan Matušík.
"...Architekt navrhol na okraji centra mesta objekt ako kontajner v duchu strojovej estetiky. Konštrukciu tvorí mohutný železobetónový skelet, v ktorom sú vložené dva bloky s predajnými a obslužnými priestormi na prízemí i na poschodí. Prístupové schodiská sú na oboch koncoch budovy, v suteréne bola veľká predajňa potravín...," približuje dielo Register modernej architektúry oA HÚ SAV.
Zámerom architekta bolo podľa Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave realizovať objekt, ktorý bude predstavovať prototyp tržnicového priestoru konca 20. storočia: "Transparentnosť dal stavbe celosklenený obvodový plášť. Strojovú a klimatizačnú techniku autor umiestnil do priznaných rozvodných potrubí, ktoré vytvárajú v interiéri i exteriéri špecifickú dekoráciu.“
Mestskí pamiatkari ďalej zdôraznili, že nevhodné úpravy interiéru, ale najmä exteriéru (náter sklenených stien vonkajšieho plášťa) počas fungovania tržnice devalvujú inak kvalitnú a originálnu architektúru. Tržnica slúži svojmu účelu od roku 1983.
Pozrime sa pri tejto príležitosti do budúcnosti
Nedávno sme publikovali študentské návrhy na revitalizáciu uzla Trnavského mýta. Cieľom tvorivých tímov z vertikálnych ateliérov FAD STU a z katedry architektúry VŠVU bolo prispieť do aktuálnej odbornej diskusie zameranej na metódu revitalizácie narušených mestských štvrtí a na spôsob využitia zachovaných objektov architektonického dedičstva 20. storočia.
Ako pristupovať k stavbám z totalitnej éry? Aké sú východiská a možné riešenia? Odpovede na tieto otázky a naozaj zaujímavý prístup ku konverzii Matušíkovej Tržnice na novú funkciu predkladá diplomová práca, ocenená v rámci minuloročnej Ceny profesora Jozefa Lacka, ktorú vypracoval The Anh Dang pod vedením Pavla Paňáka:
Tržnica na Trnavskom mýte - dobové materiály a fotografie:
Titulná fotografia: Register modernej architektúry oA HÚ SAV