Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
5. december 2024
0
823

Výročné ceny Spolku architektov Slovenska 2024

Vo štvrtok 5. decembra prebehlo v Slovenskej národnej galérii slávnostné odovzdávanie Ceny Dušana Jurkoviča, Ceny Emila Belluša, Ceny profesora Jozefa Lacka a Ceny profesora Martina Kusého.
Výročné ceny Spolku architektov Slovenska 2024

Cenu Dušana Jurkoviča udelil Spolok architektov Slovenska už 60. krát. Architektonická cena s najväčšou tradíciou u nás sa udeľuje autorovi, alebo autorskému kolektívu za dielo, ktoré prispieva k zvýšeniu úrovne a prestíže architektonickej tvorby na Slovensku.

Videoprezentácia diel z užšieho výberu Ceny Dušana Jurkoviča 2024:

82
Youtube

 

Medzinárodná porota Ceny Dušana Jurkoviča 2024 rozhodovala v nasledovnom zložení:

  • Barbora Markechová (CZ) - predsedníčka poroty
  • Anthony Gall (HU/AUS)
  • Malgorzata Schmidt (PL)
  • Peter Sticzay-Gromski (CZ)
  • Martin Kusý st. (SK)
  • Michal Diviš (SK)
  • Jana Paňáková (SK)
  • Lívia Dulíková (SK)
Porota
PorotaFoto: Filip Dočekal - nashymo.com

 

Laureátom jubilejného 60. ročníka Ceny Dušana Jurkoviča je Bratislavská Kalvária.

  • Názov ateliéru: hantabal architekti
  • Miesto realizácie projektu: Za Sokolovňou, Bratislava - Staré mesto
  • Autori: Ing. arch. Michaela Hantabalová, Ing. arch. Juraj Hantabal
  • Spolupráca: Ing. arch. Pavlína Blažeková, Ing. arch. Mária Hantabalová
  • Autor fotografií: Juraj Hantabal

Barbora Markechová (CZ) - predsedkyňa poroty (komentár k laureátovi):

Osobná návšteva Bratislavskej Kalvárie s výkladom autorov bola najväčším prekvapením a najsilnejším zážitkom z obhliadky stavieb. Príbeh realizácie tohto diela totiž charakterovo veľmi zodpovedá významu slova kalvária - bol dlhý, vyčerpávajúci, plný prekážok a výziev. A z prvotného dojmu, ktorý Bratislavská Kalvária môže privodiť v podobe architektonického klišé - zjednodušeného obrysu domu v absolútne minimalistickom prevedení, sa po návšteve miesta a pochopení jeho cesty vykryštalizovalo inšpiratívne dielo s neuveriteľnou atmosférou a posolstvom. Minimalistické, až asketické spracovanie nových kaplniek zámerne plne rešpektuje pôvodné proporcie i pozície zaniknutých zastavení, využíva pôvodné základy, schody, súsošia i kamenné chodníky. Neprenecháva tým teda priestor na diskusiu o forme či umiestnení zastavení, ale návštevníkovi umožňuje plné prežitie funkcie kalvárie po svojom, či už z kresťanského, spirituálneho, umeleckého alebo iného špecifického hľadiska. Biele priechodné škrupinky zastavení otvorené do zelene pôsobia v lese krehko a silne zároveň. Perfektné a čisté spracovanie bieleho betónu sa javí ako samozrejmosť, ale za finálnym minimalistickým efektom stojí maximálne úsilie realizačného tímu, ktorý do nepojazdného terénu kalvárie dopravoval zmes betónu pod tlakom z okolitých komunikácií a na mieste ladil kotvenie a formy bednení či precíznosť hrán.

Foto: Matej Kováč

 

Porota v tomto jubilejnom ročníku udelila Nominácie dvom dielam.

NOMINÁCIA

  • Ateliér: Compass architekti
  • Dielo: Zwirn 1 - Mestský blok
  • Autori: Juraj Benetin, Matej Grébert, Daniel Bartoš, Peter. Dostál, Marcel Vadík, Peter Janeček
  • Spolupráca: Diana Šajdová, Monika Žažová
  • Realizácia: 2023

Barbora Markechová (CZ) - predsedkyňa poroty (komentár k nominácii):

Zwirn 1 je komplexne a perfektne zvládnutá prvá fáza zámeru obnovy bývalého areálu bratislavskej Cvernovky. Prepája v návrhu citlivé reagovanie na okolitú urbanistickú štruktúru, kvalitnú architektúru i interiérový dizajn. Perfektne zvládnuté sú aj sadové úpravy i funkčný aktívny parter podporujúci novú komunitu. Do návrhu sú implementované atypické koncové prvky i nápadité umenie v podobe reliéfnych keramických obkladov. Naozajstná multidisciplinárna súhra. Materiálové riešenie je taktiež svieže a nápadité, náväznosti dotiahnuté do posledných detailov a dielo reaguje na princípy trvalej udržateľnosti, teda ponúka rezidentom príjemné a zdravé prostredie.Zvládnutie a skoordinovanie všetkých horeuvedených aspektov do funkčného celku je v komerčnej architektonickej sfére veľmi ťažké a nebolo by možné bez jasnej vízie a silného investora. Toto dielo výrazne posunulo úroveň kvality architektúry v komerčnom rezidenčnom developmente a verím, že jeho úspech a posolstvo naplno dotvoria ďalšie fázy projektu Zwirn.

Foto: Matej Kováč

 

NOMINÁCIA

  • Ateliér: 2021 architekti + LABAK
  • Dielo: Prvá fáza revitalizácie Námestia slobody v Bratislave
  • Autori: 2021 s.r.o.: Peter Lényi, Ondrej Marko, Marián Lucký, Michaela Lőrinczová, Jana Smolíková, Lenka Borecká, Dorota Volfová, Anna Kvasniaková
  • LABAK: Michal Marcinov, Matúš Antolík, Miroslava Daňová, Andrej Morávek, Katarína Stanislavová, Monika Bočková, Dominika Štrbíková, Magdaléna Mikundová
  • Autori pôvodného riešenia: Karol Lacko (pôvodný autor návrhu námestia a pôvodný autor návrhu fontány - sochár), Tibor Bártfay (pôvodný autor návrhu námestia - sochár), Virgil Droppa st. (pôvodný autor návrhu námestia a pôvodný autor návrhu fontány - architekt), Juraj Hlavica (pôvodný autor návrhu námestia a pôvodný autor návrhu fontány - architekt)
  • Spolupráca: Stanislav Režný (spoluautor rekonštrukcie fontány a autor technologického riešenia), Boris Belan (dizajnér kovovej konštrukcie)
  • Realizácia: 2023

Barbora Markechová (CZ) - predsedkyňa poroty (komentár k nominácii):

Námestie slobody, známe svojou komplikovanou históriou a ťažko uchopiteľným merítkom, predstavovalo pre mnohých pred svojou rekonštrukciou nehostinné miesto, cez ktoré každý prešiel rýchlo a bez zastavenia. Návrh rekonštrukcie reagoval jednoducho, efektívne a presne na to, čo námestie potrebovalo - prinavrátenie života, ľudí a nájdenie stratenej funkcie. Citlivá intervencia, ktorá rešpektuje pôvodný dizajn a formu námestia i fontány, pracuje s návrhom veľmi jednoducho a trvalo udržateľne. Odstránenie bariér okolo fontány, sprístupnenie vodných i zelených plôch, doplnenie vzrastlej zelene kvôli pobytovému komfortu a zefektívnenie technológie fontány a tým i ekologického aspektu splnilo misiu, prinavrátilo námestiu jeho slávu a hlavne vytvorilo príjemný priestor pre stretávanie a rast komunity. Námestie slobody v blízkej budúcnosti čaká ešte dokončenie vonkajšieho prstenca zelených plôch a dotvarovanie detského ihriska, ale prvé skúškové obdobie už zvládlo na výbornú.

Foto: Matej Kováč

Katalóg k Cene Dušana Jurkoviča - pripravil: Jakub Hanták:

 

Cenu Emila Belluša, ktorá sa udeluje už od roku 1990 za významné celoživotné dielo, získal architekt Juraj Herrmann.

Foto: Matej Kováč

Andrea Bacová - laudácio:

Takmer 50-ročná prax priniesla architektovi Jurajovi Herrmannovi množstvo kreatívnej práce a rozmanitých projektov. Realizovaných i nerealizovaných. Diplomovky obyčajne končia v univerzitných archívoch, tá jeho - interiér sobášnej siene v Dúbravke - sa dočkala realizácie. Hneď po promócii na SVŠT v roku 1997 nastúpil do ateliéru 07 ŠPTÚ, kde sa dostal do veľmi dobrej, doslova noblesnej spoločnosti architektov Iľju Skočeka, Ferdinanda Končeka a Ľubomíra Titla, ktorí v tom čase dokončovali úvodný projekt Domu odborov techniky a kultúry II – dnes už neexistujúceho Istropolisu. Na tomto projekte pracoval s Iľjom Skočekom. V rokoch 1981 –1984 pôsobil v Alžírsku, kde spolu s kolegami riešili urbanistické plány zón rozrastajúcich sa francúzskych koloniálnych miest. V roku 1988 s Dušanom Krepopom a Štefanom Svetkom navrhli oceňovaný obytný súbor s 226 bytmi na Machnáči. Tento komplex patrí dodnes ku kvalitným dielam rezidenčnej architektúry 90. rokov 20. storočia s dobrým urbanizmom a príjemnou mierkou. Od roku 1991 pracoval vo Viedni. V roku 1995 založil vlastnú spoločnosť P-T, spol. s r. o., kde dodnes pracuje pre významných domácich a zahraničných investorov a developerov. Podstatný projekt v jeho kariére – polyfunkčný bytový komplex Panorama City v Bratislave – prišiel na rad v roku 2010, kedy na požiadavku investora prepracoval a upravil štúdiu Richarda Bofilla. Pôvodné tri veže boli zredukované na dve. Princíp trojuholníkových pôdorysov však ostal zachovaný. V rokoch 2015 – 2020 bol po dve funkčné obdobia prezidentom SAS a momentálne je jeho viceprezidentom. Spolu s manželkou, architektkou Beátou Hermannovou, si dôsledne vo funkcionalistickom duchu obnovili vilu na Krčméryho 15, ktorú postavil architekt a staviteľ Josef Růžička v roku 1937. Rekonštrukcie sa pre architekta Juraja Herrmanna postupne stali príťažlivou a obľúbenou oblasťou tvorby, v ktorej uplatňuje interpretačný autorský koncept a prácu s detailmi.

Katalóg k Cene Emila Belluša - pripravil: Jakub Hanták:

 

Cena profesora Jozefa Lacka 2024

Cena za najkvalitnejšie komplexné naplnenie požadovaných kritérií súťaže o najlepšiu diplomovú prácu v aktuálnom akademickom roku. Udeľuje sa práci, ktorá najlepšie spĺňa kritériá súťaže o Cenu profesora Jozefa Lacka.

Porota pracovala v zložení: Ing. arch. Daniel Bartoš ako predseda poroty, Ing. arch. Andrea Macejková, Ing. arch. Matej Honč a rozhodla nasledovne

CENA PROFESORA JOZEFA LACKA 2024 - laureát

Foto: Matej Kováč

 

Porota v tomto ročníku udelila Odmeny piatim projektom.

ODMENA PRO FUTURO

Odmena za najpozoruhodnejšie vizionárske kvality návrhu riešenej problematiky

  • Autor práce: Ing. arch. Peter Kopkáš
  • Názov práce: Mobilná pohotovostná nemocnica
  • Vedúci práce: akad. arch. Ing. Karol Gregor
  • Partnerská univerzita: Katedra architektúry, Fakulta umení,
  • Technická univerzita v Košiciach

 

ODMENA PRO CIVITATE

Odmena za prínosné architektonické dotvorenie existujúcej urbánnej štruktúry a skvalitnenie mestského prostredia

  • Autorka práce: Ing. Klaudia Hamacková
  • Názov práce: Biele miesta na mentálnej mape mesta Žilina
  • Vedúci práce: Ing. Miroslav Čibik, PhD.
  • Partnerská univerzita: Katedra záhradnej a krajinnej architektúry,
  • Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva,
  • Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre

 

ODMENA PRO NOVUS

Odmena za novátorský netradičný prístup k riešeniu problematiky a úroveň výrazových a výtvarných hodnôt architektonického návrhu

  • Autor práce: Mgr. arch. Soňa Polčová
  • Názov práce: Špongiové mesto
  • Vedúci práce: Mgr. art. Danica Pišteková, ArtD., Ing. arch. Tomáš Tholt, PhD.
  • Partnerská univerzita: Katedra architektúry,
  • Vysoká škola výtvarných umení

 

ODMENA PRO SPIRITU

Odmena za najlepšie filozoficko – ideové spracovanie východísk návrhu a vysokú, až spirituálnu úroveň architektonického riešenia návrhu

  • Autor práce: Ing. arch. Elena Fedáková
  • Názov práce: LIMINAL
  • Vedúci práce: Ing. arch. Irakli Eristavi
  • Partnerská univerzita: Katedra architektúry, Fakulta umení,
  • Technická univerzita v Košiciach

 

ODMENA PRO URBIS

Odmena za riešenie, ktoré je príspevkom pre skvalitnenie mestského prostredia a environmentálny prístup k riešeniu problematiky

  • Autor práce: Ing. Henrieta Horváthová
  • Názov práce: Polyfunkčný objekt Kamenné námestie, Bratislava
  • Vedúci práce: Ing. arch. Iľja Skoček
  • Partnerská univerzita: Katedra architektúry, Stavebná fakulta,
  • Slovenská technická univerzita v Bratislave

Katalóg k Cene profesora Jozefa Lacka - pripravil: Jakub Hanták:

 

Cena profesora Martina Kusého 2024

Cena je Spolkom architektov Slovenska udeľovaná od roku 2003 za vedeckú, teoretickú, editorskú a popularizačnú činnosť v oblasti architektúry. Cena sa udeľuje v dvoch kategóriách. Jednou je ocenenie vedecko-výskumnej práce a druhou je ocenenie popularizačnej a propagačnej činnosti v oblasti architektúry.

Porota:

  • Andrea Bacová (predsedníčka poroty)
  • Jana Pohaničová
  • Matúš Dulla
  • Rastislav Udžan

Cenu profesora Martina Kusého v kategórii prác v oblasti vedecko-výskumnej, v oblasti histórie, teórie a kritiky architektúry a za prezentáciu v odbornej tlači podľa článku 1 Štatútu udeliť autorom publikácie:

Architekt/Architect Ľudovít Oelschläger. Dielo na Ukrajine/Works in Ukraine (vydavateľstvo: historicKE, 2024, 344 s., ISBN 978-80-553-4669-4), ktorými sú: Adriana Priatková, Lina Degtyaryova a Oleg Olashyn

Foto: Matej Kováč

 

V kategórii popularizácie a propagácie architektúry, za prezentáciu architektúry a architektonickej tvorby v oblasti masových komunikačných prostriedkov verejného celospoločenského charakteru - najmä v tlači, televízii a rozhlase -, za pozoruhodnú a sústavnú publicistickú, popularizátorskú, osvetovú, editorskú a žurnalistickú činnosť Cenu prof. Martina Kusého porota udelila združeniu Gotická cesta za propagáciu, popularizáciu a zveľadenie sakrálnej architektúry v historickej oblasti Gemera a Malohontu.

Združenie, ktoré bolo založené v roku 2007, sa zaoberá ochranou a obnovou kultúrneho dedičstva a pamiatok nachádzajúcich sa na trase Gotická cesta na Gemeri. Systematickou propagáciou a starostlivosťou o stredoveké kostoly v roku 2022 získalo12 stredovekých kostolov Gotickej cesty na Gemeri a Malohonte, ako prvá lokalita na Slovensku, prestížnu značku Európske dedičstvo - European Heritage Label.

Foto: Matej Kováč

 

Prezident Igor Teplan venoval ďakovný list profesorovi Vladimírovi Šlapetovi.

Foto: Matej Kováč

 

Z atmosféry galavečera:

Foto: Matej Kováč
Foto: Matej Kováč

 

Ďalšie fotografie od Mateja Kováča:

Spolok architektov Slovenska ďakuje partnerom:

  • Hlavní partneri: Fond na podporu umenia, Penta Real Estate
  • Partneri: Fond výtvarných umení, Baumit - partner dobrej architektúry, Falco Holsters, Metrostav Slovakia, FAD - Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave
  • Hlavný mediálny partner: PROJEKT
  • Mediálni partneri: ARCHINFO, ASB, KONCEPT, AD Magazín, Rádio_FM,
  • Partner mobility: Porsche Inter Auto Slovakia
  • Styling partner: Lombardi

Video vzniklo aj vďaka podpore Penta Real Estate. V rámci ich dlhodobej stratégie podporujú rozvoj architektúry či už formou podpory vzdelávania alebo napríklad aj súťaží, ktoré diela oceňujú.

Podklady: Jakub Hanták.

Poloha na mape

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím