Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
“Vínna knižnica” a degustačný priestor sa nachádza v centrálnej zóne Znojma, ktoré patrí medzi najznámejšie vinohradnícke podoblasti južnej Moravy. Prevádzka sídli v historickom objekte pivovaru z 19. storočia a priľahlom technickom priestore, ktorý bol k budove dostavaný v 70. rokoch. Na dohľad je rotunda sv. Kataríny z 11. storočia a susediaci gotický kostol sv. Mikuláša. Spletité historické a architektonické vrstvy mesta do značnej miery ovplyvnili aj výsledný architektonický koncept. Autori prepojili dva objekty, pri každom z nich uplatnili individuálny prístup k obnove, ktorý reflektoval ich rozdielny stavebný a funkčný základ.
Pivovar z 19. storočia si zachoval svoj hodnotný pôvodný výraz, obnova sa niesla vo veľmi konzervatívnom duchu. Klasická obdĺžniková budova bola redefinovaná ako historický výstavný priestor, ktorý návštevníkov nabáda k ponoreniu sa do bohatej histórie moravskej vínnej kultúry.
Naopak, z bývalej technickej haly ostala zachovaná iba vonkajšia obálka, ktorá dostala novú náplň v podobe otvoreného priestoru Enotéky. Architekti hovoria o dostavbe ako o necitlivom zásahu na mieste s bohatou históriou. Do otvoreného priestoru je vložená kontrastná vostavba. Kompozícia organických objemov na rôznych úrovniach rozdeľuje túto “bielu krabicu” na menšie, vzájomne prepojené miestnosti. Zvolený koncept odkazuje na atmosféru tradičných vínnych pivníc.
Bývalá technická hala sa vďaka novým preskleným plochám otvorila okoliu a výhľadom smerujúcim na susediaci kostol a mesto. Okná sú komponované tak, aby podtrhli výškové členenie interiéru, a prepojili jednotlivé úrovne s novými výhľadmi.
“Prítomnosť dvoch osobitých štruktúr, z ktorých každá má svoju vlastnú minulosť a pôvodnú funkciu, nás inšpirovala k použitiu rovnako osobitých prístupov k renovácii. Na jednej strane sme sa držali celkom ortodoxných postupov, založených na pamiatkovej starostlivosti, a na strane druhej sme uplatnili experimentálny a menej obvyklý prístup, ktorý úplne prehodnocuje pôvodnú stavbu, avšak pri zachovaní jej stavebnej podstaty a dobových fragmentov. To nám umožnilo plne sa ponoriť do dedičstva a scenérie Znojma, a tým ukotviť Enotéku ako pochopenie, súčasť a pokračovanie architektonického príbehu mesta,” hovorí o projekte jeden z autorov - Ondřej Chybík.
Chybík+Krištof momentálne dokončujú pre rovnakého investora aj Vinárstvo Lahofer, ktoré je ukryté medzi neďalekými vinohradmi moravskej obce Dobšice. Stavba zrkadlí prirodzené zvlnenie okolitého terénu a kolonáda klenutých rebier vychádza z rytmu riadkov viniča. Vo vinárstve sa ďalej nachádza návštevnícke centrum, výrobňa vína a degustačná miestnosť, ktoré sú navzájom prepojené, a tiež amfiteáter pre verejné kultúrne podujatia. Otvorenie vinárstva je naplánované na jar 2020.
Podklady: Chybik+Kristof architects