Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Realizácia česko-slovenského ateliéru Chybík+Krištof.
Ateliér zvíťazili vo vyzvanej súťaži na riešenie lokality Tabulový vrch v roku 2016. Prvá etapa výstavby rozsiahleho bytového komplexu na západnom okraji Olomouca bola dokončená pred dvomi mesiacmi. Nové bytové domy osadili architekti do mierneho svahu, ktorý je súčasťou prírodnej lokality Neředínskeho horizontu. Územie s vysokou krajinárskou a biologickou hodnotou tvorí prirodzenú hranicu medzi mestom a krajinou. Návrh sa podľa slov architektov snaží nadviazať na spomínané kvality.
Priestorový koncept plánovaného súboru s celkovým počtom 336 bytov, ktorý vo finále zaberie plochu piatich hektárov, je založený na spojení piatich blokov usporiadaných okolo centrálneho verejného parku. Zelená plocha bude pri vstupe do územia doplnená o obchodné prevádzky v parteri domov a novú zastávku MHD.
Každá z piatich plánovaných etáp projektu zahŕňa skupinou viladomov na spoločnej podnoži, ktoré tvoria samostatný celok s vlastným vnútroblokom. Poloverejný priestor, má služiť primárne obyvateľom okolitých domov. Na nadzemných podlažiach domov sú navrhnuté maximálne tri bytové jednotky. Spoločný vchod a priestory vo výsledku zdieľa šesť až deväť bytov. Takmer každý byt v území má rozmernú lodžiu, priečne prevetranú dispozíciu, priaznivú orientáciu a výhľad do parkovej zelene aj súkromného vnútrobloku.
"Prírodný charakter bývania je ďalej rozvíjaný na architektonickej úrovni návrhu, a to predovšetkým voľbou materiálov, kedy je ako hlavný výrazový prvok domov použitý obklad lodžií smrekovcovým drevom bez povrchovej úpravy," dopĺňajú architekti.
Východiská projektu a architektonický koncept približujú architekti aj v nasledujúcom videu:
Podklady: CHYBIK+KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS