Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Na hranici mestského centra Ostravy vzniká projekt novej polyfunkčnej výškovej stavby. Veža podľa návrhu architektonického ateliéru Chybik+Kristof zohľadňuje industriálnu minulosť regiónu a aktivuje verejný priestor komplikovanej lokality, doposiaľ zovretej dopravnou infraštruktúrou.
Ostrava Tower bude malým mestom v meste: denne pojme takmer dva a pol tisíc ľudí a ponúkne rozmanité zázemie od bývania, kancelárií, obchodov a služieb až po verejnú vyhliadku. Výhľady z najvyšších poschodí sa otvoria širokej verejnosti.
“Architektonický koncept projektu Ostrava Tower vychádza z urbanistickej situácie, industriálneho odkazu mesta a z daností lokalitného programu” vysvetľujú architekti.
Zatiaľ čo dolná časť veže reaguje na existujúcu štruktúru mestskej zástavby a definuje ulice 28. října a Jantarová, natočená horná časť sa stáva signálnym bodom pri vstupe do centra Ostravy.
Architekti plánujú mrakodrap s výškou 235 metrov ako živú súčasť mesta. Využijú pritom zvyškový priestor v lokalite niekdajšej továrne, v ohybe zjazdu zrušného uzla Frýdlantské mosty k fóru Nová Karolina. V súťaži na predaj tohto pozemku uspela spoločnosť RT Torax s návrhom ateliéru Chybik+Kristof. „Naším cieľom bolo navrátiť do štruktúry mesta pozemok, ktorý je dnes odrezaný dopravnými stavbami. Chceli sme minimalizovať vplyv mostných konštrukcií a existujúcich bariér a znovu prepojiť verejný priestor,“ vysvetľujú architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof.
Ostrava je mestom s nízkou hustotou a veľkými vzdialenosťami. Zahusťovanie polyfunkčnou zástavbou je preto podľa architektov vhodným spôsobom, ako reaktivovať centrum mesta. V budove s kapacitou pre necelých 2 a pol tisíc ľudí sa počíta s bytmi, kanceláriami, hotelom a obchodmi. Dôležitou súčasťou jej programu sú funkcie prístupné verejnosti: vo veži bude priestor na wellness aj zábavu, reštaurácia, kongresové centrum alebo verejná vyhliadka do všetkých strán. „Nechceme najvyššie poschodia vyhradiť pre najluxusnejšie apartmány, ako to býva pri iných výškových budovách zvykom. Vrchol ostravského mrakodrapu bude naopak prístupný všetkým. Ľudia si budú môcť užiť výhľad na celé mesto a jeho okolie,“ približujú architekti.
Najbližšie okolie centra Ostravy sa čoskoro znateľne premení. Mesto tu plánuje postaviť množstvo verejných a kultúrnych budov, napríklad dostavbu filharmónie, Domu umenia, novú galériu alebo nové budovy univerzity. Pribudne k nim ešte zástavba prieluk vo forme kancelárskych objektov a rezidenčných domov súkromných investorov.
„Vízia pre novú post-industriálnu Ostravu nemá v českom ani slovenskom kontexte obdobu. Rozsah plánovaných zámerov z verejných prostriedkov, ktorými chce radnica podporiť novú podobu svojho mesta, je unikátny. Sme radi, že náš projekt môže túto víziu doplniť a rozvinúť,“ hovoria autori mrakodrapu.
Umiestnením v blízkosti historického jadra chcú architekti kultivovať dnes komplikovanú lokalitu. Bývanie zaberie dve tretiny budovy - noví obyvatelia prospejú centru mesta aj jeho službám. „Množstvo ľudí, ktorí budú využívať budovu celoročne každý deň, je zásadné pre oživenie centra. Stavanie veží na perifériách je premárnenou šancou využiť energiu takého zámeru,“ komentujú Chybík a Krištof.
Ilustrácie:
Situácia a schéma:
Vizualizácie:
Pôvodný vs. navrhovaný stav:
Historické fotografie:
Aktuálne fotografie z územia:
Architektonický tím:
Chybik+Kristof (Ondřej Chybík, Michal Krištof, Martin Křivánek, Martin Žatečka, Vadim Shaptala, Martin Holý, Denisa Annová, Ivo Stejskal, Ondřej Švancara, Benjamin Daniels, Emanuele Faggion, Jan Šefl, Natália Korpášová, Gabriela Voláková, Roman Chervonnyy, Sophia Tligui, Marek Frait, Anna Serysheva)
+
Anarchitekt (Jiří Soukup)
Podlahová plocha: 98000 m2
Statika: Bollinger+Grohmann, VIN Consult
Projektant: K4 Architects & Engineers
Inžiniering: INKOS-OSTRAVA
Fasádny špecialista: MGS Group Doprava: Atelier Dua
Geológia: Baugrund Dresden
Vertical Transportation: Schindler, KONE
Svetlotechnika: ATELIER DEK
Development & Marketing Strategy: Henceforth Marketing & Media: SILVER B.C.
Historické snímky: Archiv města Ostravy Foto: Alex Shoots Buildings
Ilustrácie Alexey Klyuykov
Podklady: Chybík+Krištof