Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Realizácia ateliéru Aleša Fialu nominovaná v aktuálnom ročníku Českej ceny za architektúru.
Vinárstvo Gurdau bolo založené roku 2012 na “zelenej lúke”, vysadením prvých viníc vo svahoch nad obcou Kurdějov. Tá patrila historicky k významným dodávateľom vína mikulovským i brnenským mešťanom aj šľachtickým dvorom na Morave. Prevzatím historického názvu obce sa mladé vinárstvo hlási k vinárskemu odkazu lokality.
Už počiatočné idey vinárskeho domu uvažovali s prevádzkovo najefektívnejšou polohou, doslova v centre viníc. Zvolené osadenie, ktoré zároveň otvára výhľady do krajiny, prináša vysoké nároky na začlenenie stavby do prostredia. Stavba na kontext reaguje formou mierneho oblúka - vlny vo vinici. Na okolie stavby so 150 vysadenými stromami a krami plynulo nadväzuje extenzívna zelená strecha.
Dvojpodlažná oceľobetónová stavba je prevádzkovo členená na dva celky. V suteréne prebieha výroba, zrenie a archivovanie vína. O úroveň vyššie situovali autori degustačné priestory, posedenie a predajňu. Hostia majú k dispozícii dva apartmány na príležitostné nocovanie.
Architekti zvolili pre stavbu materiály v prirodzenej forme ako pohľadový betón, sklo, kov, dubové a agátové drevo. Kontakt návštevníka s vinohradníckou krajinou umocňujú početné terasy, veľkoplošné zasklenie a v neposlednom rade pochôdzna vyhliadková strecha objektu, odkiaľ sa otvárajú scenérie horizontov Kurdějova, v diaľke sa rysujúcej Pálavy i rovín rozprestierajúcich sa k Rakúsku.
K ekologickej prevádzke stavby, okrem extenzívnej zelenej strechy prispieva kvalitné zasklenie (trojsklá v kombinácii s drevenými predokennými dubovými lamelami, dostatočným presahom oblúkovej strechy a zatienením pergoly pred fasádou plachtami), vykurovanie prostredníctvom tepelného čerpadlo vzduch - voda, alebo opätovné využitie zrážkovej vody z akumulačnej nádrže.
Použité Materiály:
Autor: Aleš Fiala
Podklady: Linka
Fotografie: BoysPlayNice