Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Česká komora architektov zverejnila na nominačnom večere 6. ročníka Českej ceny za architektúru, ktorý sa uskutočnil 24. júna 2021 v objekte Kotolne (v areáli Uhoľného mlyna v Libčiciach nad Vltavou) tridsať diel, ktoré medzinárodná porota nominovala do prestížneho výberu. Meno držiteľa hlavnej ceny aj ostatných finalistov sa verejnosť dozvie 11. novembra 2021 na slávnostnom galavečere vo Fóre Karlín.
Medzi vybranými stavbami tvoria takmer polovicu (13) diela financované z verejných zdrojov. Súkromných investícií je 17. Tri realizácie vzišli z architektonickej súťaže s potvrdením regulárnosti od Českej komory architektov. (Ide o Fakultu humanitných štúdií UK - prestavba menzy, Koleje 17. novembra / Kuba & Pilař architekti (súťaž v roku 2015), Mestskú halu Modřice / Atelier bod architekti (súťaž v roku 2015) a Rekonverziu tubusu veternej elektrárne / Ing. arch. Pavel Suchý (súťaž v roku 2014)).
Typológia nominovanej tridsiatky je pestrá. Najviac sú zastúpené, ako býva v Českej cene za architektúru realitou, projekty pre bývanie. Či už súkromné, určené pre rekreáciu, alebo pre hromadné bývanie. V rôznorodom výbere sú tiež zastúpené dve rozhľadne a jedna vyhliadka, dve lávky, komunitné centrum, sociálne bývanie, autobusové nádražie, športová hala, kostol, rekonštrukcia kultúrnej pamiatky, múzejné expozície, alebo krematórium pre zvieratá...
Kde vzniká najkvalitnejšia architektúra?
Najviac nominovaných realizácií je v Prahe, spolu osem, čo je takmer tretina z postupujúcich diel. Sedem nominácií má Juhomoravský kraj, tri z toho sú pritom diela postavené v Brne. V dvoch najväčších mestách a im priliehajúcom okolí tak nájdeme polovicu z nominovaných stavieb.
Štyri tímy uspeli už v predchádzajúcich ročníkoch ČCA
Medzi autormi nominovaných stavieb sú i tento rok (okrem etablovaných ateliérov) verejnosti menej známi tvorcovia. Dve želiezka v ohni má ateliér Kuba & Pilař architekti - popri známej Fakulte humanitných štúdií UK - prestavby menzy, Koleje 17. novembra je to Rodinný dom v údolí Dyje. Hneď štyri autorské tímy, ktorých realizácie porota nominovala, poznáme už z predchádzajúcich ročníkov Českej ceny za architektúru ako ocenených finalistov. Ateliér CHYBIK + KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS, finalista ČCA 2017 s projektom Galérie nábytku a ČCA 2020 s realizáciou Enotéky Znojmo, tento rok postúpil medzi nominovaných s projektom Ústredného autobusového nádražia Zvonařka v Brne. Ateliér bod architekti sa tento rok bude uchádzať o víťazstvo s projektom Mestskej haly Modřice. V roku 2019 pritom získal za návrh Rekonštrukcie hospody so sálou v Máslovicích titul Finalista ČCA 2019 - naviac Ministerstvo pre miestny rozvoj ČR pozitívne ohodnotilo proces zadávania verejnej zákazky a ocenilo presadzovanie kvalitnej výstavby prostredníctvom architektonických súťaží. Ateliér Petr Hájek ARCHITEKTI tento rok zaujal porotu s projektom Věčná lovište. Za Centrum súčasného umenia DOX+ pritom získal titul finalista ČCA v roku 2019. V minulom roku získal titul Finalista Petr Janda / brainwork za Revitalizáciu pražských náplaviek, ktorý porotcov oslovil realizáciou Lazy House Zlín.
Medzinárodná odborná porota
Prácu architektov bude hodnotiť sedem erudovaných zahraničných expertov na čele s predsedom Yashom Jacobom Grobanom (Izrael), architektom aktuálne pôsobiacim v akademickej sfére, špecializujúcim sa na potenciál digitálneho modelovania v procese navrhovania a na udržateľnosť v architektúre. Ďalším porotcom je krajinársky architekt a urbanista Bart Brands (Holandsko), na ktorého konte je realizácia rady verejných priestranstiev, vrátane univerzitných kampusov a ich častí. Pôvodom mexický architekt a urbanista Eduardo Cadaval (Mexiko/Španielsko) má svoju druhú základňu v Barcelone a stojí za desiatkami projektov realizovaných v Spojených štátoch, Španielsku a Mexiku, súčasne aktívne pôsobí na akademickej pôde. Irakli Eristavi (Slovensko) je architekt, ktorého realizácie zbierajú početné ocenenia. Napríklad projekt obnovy košických kasární na Kulturpark získla v roku 2014 ocenenie CEZAAR, ARCH i Cenu Dušana Jurkoviča. Cenu CEZAAR získalo tiež Námestie Centrum v Prešove v roku 2018. Ďalším porotcom je architekt, urbanista a krajinársky architekt, ale taktiež teoretik a kritik Antonio Longo (Taliansko), ktorý sa vo svojej práci zameriava na verejné priestranstvá a parky a ich navrhovanie, mestskú krajinu, urbanizmus a strategické plánovanie. Architekt Balázs Marián (Maďarsko) sa venuje praxi vo vlastnom budapeštianskom ateliéri a aktívne pôsobí na akademickej pôde. V roku 2019 získal za svoju prácu najvyššie maďarské profesijné ocenenie - Cenu Miklósa Ybla. Členom poroty je ďalej krajinársky architekt Peter Veenstra (Holandsko), ktorý vedie mnoho medzinárodných projektov, nielen na domácej pôde, ale taktiež v Číne. Spolupracuje na súťažných návrhoch, venuje sa výskumu a pôsobí ako lektor a poradca v oblasti územného plánovania. Pri navrhovaní sa snaží o implementáciu inovatívnych myšlienok do jednoducho realizovateľných projektov...
Nominované stavby verejnosti predstavia sprievodné výstavy v regiónoch. Tradičným miestom pre navštívenie výstavy nominovaných diel ČCA je Spolkový dom Slavonice a to od 4. júla do 31. decembra. Vernisáž je naplánovaná na 3. júla od 18:00 hod. Od 1. júla do 31. októbra bude výstava rovnako ako v predchádzajúcich rokoch vo vonkajšej expozícii areálu Centra staviteľského dedičstva Národného technického múzea v Plasích u Plzne. Od 1. do 25. júla 2021 a po krátkej pauze od 2. do 15. augusta bude v Bielej sále Centra architektúry a mestského plánovania (CAMP) v Prahe súhrnná výstava piatich predchádzajúcich ročníkov, ich finalistov a držiteľov ocenení za Výnimočný počin. Informácie o ďalších výstavách sú dostupné na webe ČCA.
Česká cena za architektúru sa už tretí rok koná s podporou generálneho partnera spoločnosti Central Group.
Podklady: Česká komora architektov