Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Architekti mali pri návrhu mestskej knižnice vo fínskom meste Seinäjoki neľahkú úlohu začleniť budovu do Aalto Center - hlavného administratívneho a kultúrneho centra mesta. Centrum tvorí šesť objektov (kostol, divadlo, knižnica, radnica, administratíva), ktoré boli navrhnuté Alvarom Aaltom a postavené v rokoch 1960 až 1968. Tento komplex predstavuje jedno z najvýznamnejších diel Alvara Aalta a je pozoruhodný aj vo svetovom kontexte. Požiadavka postaviť novú knižnicu vychádzala z potreby rozšírenia priestorov pôvodnej knižnice, ktorá je súčasťou centra. Bolo treba značne rozšíriť kapacitu knižnice a pripraviť nové priestory pre konferencie a vzdelávanie. V roku 2008 bola preto vypísaná súťaž z ktorej vyšiel víťazne projekt fínskeho ateliéru JKMM architects s názvom „Trojlístok“
Pre architektov bolo najdôležitejšie fyzické a symbolické spojenie z Aaltovou knižnicou a vytvorenie otvorených priestorov, ktoré bude možné adaptovať podľa potreby. Nová budova je s pôvodnou knižnicou fyzicky prepojená podzemným tunelom, ktorý prechádza popod park medzi oboma budovami. Z vejárovito sa roztvárajúcich pôdorysov, zošikmených stropov a ďalších prvkov sa dá vycítiť rešpekt aj novodobá citácia Aaltovho rukopisu. Aby sa podarilo zachovať mierku dostavby, bola hmota rozdelená do troch častí voľne komponovaných uprostred parku za pôvodnou knižnicou. Miesto slúžiace pôvodne ako parkovisko sa tak premenilo vo verejný park s tromi pavilónmi novej knižnice.
Nová mestská knižnica tiež prakticky susedí s Lakeuden Ristin Kirkko - prvou a najvýznamnejšou stavbou Aaltovho centra. Tento luteránsky kostol bol postavený podľa víťazného Aaltovho súťažného návrhu z roku 1951 a dnes tvorí dominantu celého okolia.
Nová a stará knižnica sa výrazne odlišujú použitými materiálmi a osvetlením. Kým Aaltova knižnica sa vyznačuje využívaním nepriameho osvetlenia v kombinácii s umelým osvetlením, nová budova je naopak otvorená do exteriéru trojicou presklených stien.
Najväčšia z nich je severne orientovaná a poskytuje výhľad na Aaltov kostol a jeho majestátnu hodinovú vežu.
Južne orientovaná fasáda je zapustená a je tienená presahujúcou hmotou, ktorá zároveň slúži ako prístrešok.
Z hlavného vstupu je prístupná centrálna hala a poslucháreň s menšími oknami situovanými vyššie na stenách
Na rozdiel od bielych Aaltových fasád je budova je z exteriéru obložená na tento účel špeciálne vyrobenými medenými platňami, ktoré budove dávajú vlastnú identitu, bez toho aby budova silne konkurovala pamiatkovo chráneným objektom. Tento kontrast umožňuje jasne odlíšiť novú knižnicu od Aaltových budov. Výrazné medené opláštenie budove dodáva unikátnu živú textúru.
Úloha knižnice podľa autorov prechádza transformáciou v dôsledku rýchlych zmien v spoločnosti a nových spôsobov komunikácie. Informácie sú ľahko prístupné prostredníctvom internetu a iných elektronických médií. Vyhľadávanie aktuálnych informácií v dnešnej dobe už nie je tak dôležité ako vytvorenie miesta pre interakciu a nadväzovanie sociálnych kontaktov. Hlavným poslaním knižnice je poskytnúť prostredie pre stretnutia, semináre a akcie. Povzbudzuje užívateľa, aby bol aktívny. Knižnica dnes musí byť univerzálny, flexibilný a adaptabilný verejný priestor. Dobre fungujúca knižnica musí poskytnúť zážitky. V Seinäjoki je osobitná pozornosť zameraná na kolekcie pre deti a mládež, ktoré boli zostavené z pohľadu mladších skupín užívateľov.
Vďaka lomenicovému tvaru strechy podarilo predísť použitiu prievlakov a vytvoriť vnútri knižnice priestory, kde návštevníkov nerušia žiadne dodatočné stĺpy. Steny aj šikmé stropy sú z pohľadového betónu so zámerne nepravidelným vzorom s výrazným odtlačkom dreveného debnenia. Prevýšené prietory s vloženými medziposchodiami sú odkazom na typický prvok Aaltových knižníc.
Uprostred knižnice sa nachádza trojuholníková stupňovitá čitáreň , ktorá môže zároveň slúžiť na organizovanie spoločenských udalostí.
Knižnica je energeticky efektívna vďaka masívnej betónovej konštrukcii, tepelnej zotrvačnosti a systému rekuperácie. K tepelným ziskom prispievajú presklené steny.