Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
27. november 2020
1
2110

Akademická knižnica VŠMU, Bratislava

Rekonštrukcia interiéru knižnice v priestoroch pamiatkovo chránenej eklektickej budovy na Zochovej ulici. Dostatok denného svetla a voľný pohyb medzi knihami.
Akademická knižnica VŠMU, Bratislava
Autori: Ing. Mgr. art. Pallo Pilař, Ing. arch. Martin Ďurík, Ing. Matúš Slavkovský, Ing. arch. Kristína ŠťastnáInvestor: Vysoká škola múzických umeníNávrh: 2019 - 2019Realizácia: 2019 - 2019Adresa: Zochova 1, Bratislava, SlovenskoPublikované: 30. november 2020

Vybúranie priečok zo sedemdesiatych rokov a otvorenie dispozície prostredníctvom minimálnych otvorov v pôvodných stenách umožnilo plynulý pohyb a priehľady medzi medzi študovňou, voľným výberom a mediatékou. Kontrastné prvky vysokých knižníc prirodzene odbúravajú bariéry stien a nechávajú vyniknúť vysoké stropy historickej budovy.

Akademická knižnica VŠMU sa nachádza v ľavom krídle nárožného objektu na Zochovej ulici 1., ktorý bol postavený v roku 1893 podľa projektu budapeštianskeho architekta Ignáca Alpára. Eklektická trojpodlažná stavba sa neskôr stala sídlom Československého rozhlasu, dnes tu sídli Hudobná a tanečná fakulta Vysokej školy múzických umení. Budova v bratislavskom Starom meste je od decembra roku 1980 evidovaná ako Národná kultúrna pamiatka.

Foto: Jakub Gulyas

Prvotná adaptácia priestoru na knižnicu bola realizovaná v sedemdesiatych rokoch neštandardným spôsobom. Prestavba narušila pôvodnú dispozíciu, ktorú rozdelila na viacero malých miestností, do ktorých sa vstupovalo novovybudovanými otvormi. 

Pôdorys 1. NP - búrané konštrukcie
Pôdorys 1. NP - búrané konštrukcie

“Nový návrh Akademickej knižnice VŠMU sa snaží reflektovať súčasné vnímanie knižníc. Prináša otvorený priestor, ktorý je zásadnou zmenou voči pôvodnému usporiadaniu. Limitom otvorenia dispozície bola obmedzená možnosť zásahov do stavebných konštrukcií, nakoľko je budova pamiatkovo chránená. Autorské riešenie pracuje s prvkami vysokých knižníc, ktoré prirodzene odbúravajú bariéru steny a  znásobujú majestátnosť vysokých stropov historickej budovy. Dodávajú priestoru tiež dôležitý genius loci,” vysvetľujú autori

Pôdorys
Pôdorys

Nová priestorová schéma delí knižnicu na tri hlavné časti: administratívnu zónu pre zamestnancov knižnice, segment pre študentov, pedagógov a návštevníkov a skladovú časť vybavenú modernými posuvnými systémami. V kontexte idey otvoreného študijného prednáškového a oddychového centra, tvorí ťažisko knižnice kontinuálny priestor rámcovaný vysokými knižnicami. Najväčšiu plochu zaberá študovňa s voľným prístupom k ôsmim tisícom kníh, na ktorú nadväzuje študovňa periodík s výpožičnými službami. Novinkou je mediatéka – neodmysliteľná súčasť moderných európskych umenovedných knižníc, doplnená o kvalitné technologické vybavenie. 

Vložené kontrastné nábytkové bloky a mobiliár, ktoré sú jasne vizuálne odlíšené od historizujúcich konštrukcií budovy z konca 19. storočia, dopĺňa repasovaná pôvodná drevená podlaha, ktorá bola realizovaná v súlade s odporúčaním KPÚ. 

Foto: Jakub Gulyas
Foto: Jakub Gulyas
Foto: Jakub Gulyas
Foto: Jakub Gulyas
Foto: Jakub Gulyas
Foto: Jakub Gulyas

Fotografie priestorov knižnice pred rekonštrukciou a počas stavebných prác:

Podklady: Pavol Pilař, ateliér Neustále

Súčasťou zariadenia knižnice VŠMU sú multifunkčné stoličky Leia od spoločnosti Kinnarps.

Poloha diela

Ing. Mgr. art. Pallo Pilař
Ing. arch. Martin Ďurík
Ing. Matúš Slavkovský
Ing. arch. Kristína Šťastná

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím