Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Rezidenčný projekt stojí na okraji mesta Sesto San Giovanni, ktoré pozvoľna splýva s predmestím Milána. Hospodárska krajina sa postupne zmenila na spleť uličiek s rôznorodou obytnou štruktúrou. Lacné bývanie na predmestí podnietilo hustú výstavbu bez výraznejšej regulácie. Väčšina bytových domov v okolí bola postavená v 70. rokoch minulého storočia. Ako pripomienka časov dávno minulých ostala uprostred výstavby bez ďaľšieho využitia stará hospodárska stavba. Nevyhovujúci technický stav však neumožňoval jej sanáciu alebo konverziu.
Milánsky ateliér Gino Guarnieri architects stál pred rozhodnutím, ako postupovať pri návrhu nového bytového domu na zastavanom pozemku. Architekti sa rozhodli uchovať časť histórie miesta. Na mieste ruiny síce vyrástla nová stavba, proporcie, objem, dokonca aj časť stavebného materiálu však ostali zachované.
Autori verili, že materiál z demolácie môže nájsť uplatnenie aj pri stavbe novej bytovky. Mohutné tehlové steny a betónové podlahy stodoly boli rozdrvené na kamenivo s rozmermi niekoľkých centimetrov. Vonkajšiu pohľadovú vrstvu novej bytovky tak tvorí práve materiál z pôvodnej stavby. Rozdrvenú masu drží po kope sieť z korténovej ocele. Napriek hrúbke obkladu v rádoch niekoľkých centimetrov pôsobí obklad celistvo a presvedčivo. Riešenie umožnilo kotviť obklad na úrovni jednotlivých podlaží. Prevetrávaná fasáda je prerušená šiestimi sekciami s medeným pášťom. Pred zasklenie každého bytu je predsadený systém skladacieho tienenia. Mechanicky otvárateľné rámové okenice obložené medeným plechom chránia interiér pred priamym slnkom a dažďom. O dostatok svetla v podkroví sa starajú rozmerné strešné okná.
Nový plášť budovy pôsobí napriek pestrej materiálovej skladbe ako jednoliaty celok. Spomínaná predsadená fasáda so vzduchovou medzerou a dvojplášťová strecha umožnili elegantne integrovať žľaby, zvody, parapety aj tienenie. Tepelná zotrvačnosť kameniva spolu s dostatočnou tepelnou izoláciou prispievajú k energetickej efektívnosti stavby. Ako zdroj tepla a chladu slúži tepelné čerpadlo, ktoré napája podlahové kúrenie integrované v skladbe drevenej podlahy.
Podklady: Robert Pintér, Stredisko medi