Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Múzeum francúzsko-pruskej vojny, Gravelotte, Francúzsko

Múzeum na pamiatku francúzsko-pruskej vojny v roku 1870 a okupácie Francúzska. Mohutný objem budovy so štvorcovým pôdorysom je "rozbitý" výrazným horizontálnym členením. Členité strešné roviny vytvárajú zaujímavú siluetu a pomáhajú začleniť objekt do vidieckej krajiny. Výrazné tvaroslovie sa podarilo preniesť aj do interiéru. Takmer sochárske stvárnenie budovy podporuje aj použitie jednotného materiálu - bronzu.
Diela
Red 323.10.2016
6080+9
Múzeum francúzsko-pruskej vojny, Gravelotte, Francúzsko
Autori: Bruno MaderSpolupráca: Pierre VergerInvestor: Département de la MoselleZastavaná plocha: 2750 m2Investičný náklad: 5 760 000 € Návrh: 2009 - 2013Realizácia: 2014 - 2015Adresa: rue de Metz 11, Gravelotte, FrancúzskoPublikované: 23. október 2016

Múzeum francúzsko-pruskej vojny sa nachádza v obci Gravelotte vo Francúzsku. Budova je situovaná na vzdialenom horizonte polí – bývalom bojisku.

foto: Gaston Bergeret

Pôdorysne jednoduchá hmota je horizontálne výrazne členená. Výraz stavby vytvára členitá strešná rovina. Strecha sa pozdĺž východnej osi láme a triešti objem budovy, čo uľahčuje dialóg s okolitými domami a poľnohospodárskymi budovami bez toho aby imitovala ich tvar. Rozdielne sklony strešných rovín vytvárajú priestor pre zvislé presklené plochy, ktoré zachytávajú severné svetlo. Rozmerné panely z patinovaného bronzu sú použité v exteriéri aj v interiéri na stenách chodieb. Jednotný materiál - bronz dodáva stavbe až skulpturálny výraz. Architektonické vyjadrenie strechy evokuje ostré čepele, rozrezanie či roztrhanie. „Rozseknutými“ časťami prechádza do interiéru budovy severné svetlo.

Architektúra múzea vyjadruje rôzne pocity spojené s vojnou: napätie - kovový blok, rozrušenie - perforované vstupné fasády, zlomeniny - tvar vstupnej haly, ničenie - trhliny v podobe svetlíkov na streche, ale aj mier a nádej, ktorú symbolizuje panoramatický a pokojný výhľad na okolitú krajinu.

foto: Gaston Bergeret

Budova je opláštená fasádnou z patinovaného bronzu. Voľba kovu nebola náhodná. Je to materiál, z ktorého sú vyrobené zbrane, granáty, kanóny. Patina a oxidácia zas symbolizuje plynutie času, ako spomienka na udalosti ku ktorým v roku 1870 došlo.

foto: Gaston Bergeret
Pôdorysy
Pôdorysy
foto: Gaston Bergeret

Svetlo prichádzajúce cez nepravidelné pílovité svetlíky na streche osvetľuje centrálnu časť budovy, ktorá sa tiahne cez dve podlažia na výšku 8m. Centrálny priestor rozčleňuje dispozíciu na dva prevádzkové celky.

Vznikol dramatický priestor, ktorého tmavé, nepravidelné steny a "roztrhaná" strecha sú architektonickým výkladom toho, čo predstavuje vojna: zlomeniny, ničenie a vyhorené budovy, ktorých trámy sčerneli a kontrastujú s oblohou.

Obrovské panely patinovaného kovu tvoriace steny sály sú zhodné s panelmi použitými na fasádach. Budova tak nadobúda silnú identitu a pôsobí celistvo.

foto: Gaston Bergeret

Stredobodom budovy je "živý" priestor, oživený kolobehom návštevníkov na rôznych poschodiach a odleskami exponátov.

Za recepciou sa nachádzajú priestory výstavných galérií, konferenčná sála a priestory pre vzdelávacie podujatia. Všetky sú prístupné priamo z haly múzea. Hlavný výstavný priestor múzea je prístupný schodiskom.

Poloha diela

Bruno Mader

Súvisiace články

Robert PintérHUBudapest
Vložené
19. október 2016
0
608
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím