Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Experimentárium - vedecké a vzdelávacie centrum sa nachádza na mieste bývalého závodu na spracovanie nealkoholických nápojov pivovaru Tuborg, na predmestí Kodane. Budova plničky bola postavená v prvých rokoch 20. storočia. V roku 1932 bola vybudovaná hlavná výrobná hala, ktorá vznikla prestrešením severného a južného krídla pivovaru. Svetlo sa do výrobných priestorov dostávalo cez rozmerný svetlík. Ľahkú oceľovú konštrukciu navrhol stavebný inžinier Christen Ostenfeldt. Produkcia sýtených nápojov v hale bola prerušená v priebehu 80. rokov. Stará plnička prešla rekonštrukciou, a od roku 1991 slúži ako Experimentárium. Zaujímavosťou je, že veľká časť prostriedkov na konverziu priemyselnej pamiatky bola vyzbieraná prostredníctvom fundraisingu. Otvorenie vedeckého a vzdelávacieho centra vtedy prebiehalo za účasti kráľovnej.
Transformácia starého zariadenia na plnenie do fliaš prebiehala podľa návrhu architekta Erika Møllera. Dispozícia budov bola prispôsobená pre potreby moderného “výstavníctva”, miesto tu našlo aj auditórium s kapacitou 250 osôb. V prvej fáze projektu sa podarilo zachovať robustnosť a výraz starej plničky.
Potreba zväčšenia plochy expozície a prispôsobenie sa novým formám prezentácie, súčasne zo zvýšením energetickej efektívnosti však diktovali potrebu ďaľšieho rozšírenia stavby. Na novú podobu centra bola vyhlásená medzinárodná architektonická súťaž, ktorú v roku 2011 vyhral dánsky ateliér Cebra. Rozšírenie expozície bolo determinované pôdorysom historickej budovy.
Víťazný návrh prišiel s myšlienkou situovania nových funkcií do “boxov” ktoré sú umiestnené na úrovni strechy pôvodnej budovy (nadstavba je nesená nezávislým nosným systémom - vloženým betónovým a oceľovým skeletom). Zámerom autorov bolo “vytvoriť dynamickú štruktúru, ktorá odzrkadľuje experimentálnosť a rozmanitosť funkcie budovy”.
Priehradová oceľová konštrukcia boxov umožňuje vnútornú náplň prostredníctvom rozmerných presklených plôch komunikovať aj na vonok, čo bola aj jedna z požiadaviek zadania. Nové konštrukcie opláštené hliníkovými perforovanými hliníkovými panelmi mali byť podľa autorov výrazne odlíšené od pôvodnej stavby. Tu je však slabina silného architektonického gesta. Zaniká pôvodná forma a architektonický výraz tehlového priemyselného objektu a elegantného prestropenia výrobnej haly.
Reorganizácia prevádzky si vyžiadala vloženie nových podlaží, pričom však vertikalita haly ostala zachovaná prostredníctvom dvoch vnútorných átrií. Na streche vznikla aj nová terasa vhodná na celoročné využitie. Celková plocha Experimentária sa zdvojnásobila. V súčasnosti disponuje priestormi pre 16 interaktívnych výstav.
Ústredným motívom v interiéri, ktorý je viditeľný hneď pri vstupe do budovy je monumentálne špirálové schodisko, ktoré podľa slov architektov abstraktne stvárňujú dvojzávitnicu DNA. Tvarovanie schodiska umožnilo vytvoriť tuhý priestorový nosník, ktorý je zváraný z plochých oceľových segmentov a nepotrebuje dodatočné vertikálne opory. Konštrukcia je kotvená len na štyroch poschodiach, ktoré zároveň vertikálna komunikácia prepája. Oceľová kostra schodiska váži 160 ton. Vonkajší plášť a pohľadovú vrstvu tvorí efektný obklad z leštenej medi. Na opláštenie sto metrov dlhého schodiska bolo potrebných desať ton tohto materiálu. Vzdelávaciu funkciu budovy sa snažili architekti reflektovať aj na fasáde, kde perforácia znázorňuje prúdenie kvapalín. Je až neuveriteľné že, objekt s takýmto zameraním a rozsahom dokáže byť financovaný z verejných zdrojov.
Fotografie priemyselného objektu pred rekonštrukciou:
Video zo stavby odhaľuje priehradovú oceľovú konštrukciu nadstavby a špirálové schodisko pred opláštením:
Podklady: Robert Pintér, Stredisko medi